Pulzujici USB vystup u rozdvojky/nabíječky PowerCube

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 4
Registrován: 22 srp 2022, 02:00

Pulzujici USB vystup u rozdvojky/nabíječky PowerCube

#1 Příspěvek od George »

Zdravím,
pár let jsem používal PowerCube s USB nabíječkou: https://www.powercube.cz/p/210/powercube-original
Jednoho dne na USB výstupu začalo puzovat napetí mezi 2.5-6.5V v cca 1s intervalu. Se zdroji nemám moc zkuseností, dokázal by mi někdo poradit jak najit v čem je problém?

Krychli jsem rozdelal, na první pohled to nevypadá že by někde neco umřelo, uvnitr je: OBGZ33AP, ke kterému jsem našel datasheet: https://datasheet.lcsc.com/lcsc/1808280 ... 138872.pdf
Z PCB jsem prekreslil schema zapojeni, až na pár rozdílů to odpovidá doporučenému zapojení z datasheetu. Změril jsem napětí za první částí (můstkek + kondenzátory) a je tam stabilních 320V.
Vzhledem k tomu, že na výstupu napětí postupně stoupá až se zdroj vypne odhaduju že problém bude někde ve zpětně vazbě, odhadoval jsem že možná zabere OC/OV ochrana, podle DS sepne pokud Vdd klesne pod 8V ale podle měření to tak nevypadá.

Dokázal by mě někdo nasměrovat na co se mrknou?
Předem díky.
Přílohy
pcb-back.jpg
pcb-front.jpg
schema.jpg
Průběh na Vdd pinu IC.
Průběh na Vdd pinu IC.
Prubeh na USB vystupu.
Prubeh na USB vystupu.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#2 Příspěvek od Ivan_01 »

ako prvé vymeň ten malý elyt pri riadiacom IO. Nemerať, vymeniť. Ten polymer na výstupe by to mohol robiť tiež, na skúšku môžeš vymeniť aj ten, prípadne paralelne k nemu pripojiť iný kond

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#3 Příspěvek od tornado6 »

Už som sa stretol aj s tým že bol vadný jeden z hlavných elitov , hned ten za usmernovačom , ale najskor to bude tá malá mrcha pod trafkom pri tom budiči.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

časem se horšící ESR elytů je obecná bolest většiny spínaných zdrojů . . .
před pár dny jsem dělal zdroj v set top boxu dvbt2 (dva měsíce po konci záruky), výstupní byly nafouklé a primární měl tak velký ESR, že zdroj jen velmi obtížně nabíhal.
nakonec jsem je vyměnil všechny (5 kusů).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Na 90% je to ten malej, co napájí řídicí IO. Polymer jsem vadnej ještě neviděl, ale jednou to přijít musí. Hlavně ho nenahrazuj nějakým obyčejným sráčem, ale kvalitním s low ESR, když už.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Spoje na desce nevypadají úplně dobře, zkusil bych to odsát a zapájet znovu.
A ten C3 (malý elyt u u toho zdrojového IC) vypadá, že už jej někdy někdo měnil.
Tak bych zkusil vypájet a napřed změřit, než bych to odpískal pouhou výměnou za nový.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Kouknul bych taky zda není přerušená jedna z diod grécu. Už jsem to párkrát měl. Jaký máš napětí na prvním elytu za grécem?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Jaký máš napětí na prvním elytu za grécem?
George píše:Změril jsem napětí za první částí (můstkek + kondenzátory) a je tam stabilních 320V.
. . .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Hmm. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 4
Registrován: 22 srp 2022, 02:00

#10 Příspěvek od George »

Vyměnil jsem ten menší elyt na Vdd IC a vypadá to že tam byl problém. Ted už je na výstupu stabilních 5V (i pod zátěží). Zkusil jsem vypajený kondenzátor změřit a kapacita odpovída, takže hádám že je u něj problém někde jinde (asi ESR?).
A ten C3 (malý elyt u u toho zdrojového IC) vypadá, že už jej někdy někdo měnil.
Od nákupu jsem to nerozdělával, takto to tam je od výroby ale ten elyt vypadal zapájený trochu podezřele.

Díky všem za pomoc, problém vyřešen, na příště už jsem zase o neco chytřejší.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

A pochopils proč to dělalo?
Ten elyt měll zvýšenej odpor, takže hůř nebo vůbec nedělal co dělat měl = filtrovat napájecí napětí pro řídící obvod. Od toho napětí je totiž odvozený jeho vnitřní referenční napětí, který se porovnává s výstupním a tím se vykonává celá stabilizační funkce. A když "houpe" kvůli špatný filtraci reference, zákonitě se bude houpat i výstup, kterej by měl bejt pomocí odchylkovýho zesilovače o tu refereneci "opřenej", protože se předpokládá, že ta referenece se houpat nebude. Výměna za lepší elyt zlepšila filtraci = odstranila kolísání napájení a tím i houpání referenčního napětí = ustálila se i hodnota výstupního napětí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 4
Registrován: 22 srp 2022, 02:00

#12 Příspěvek od George »

Díky za vysvětlení, teď myslím že už chápu jak to funguje. Napájení toho IC (Vdd) musí být stabilní (nebo minimálně v určitém rozsahu, interně je tam pak ještě stabilizátor), podle něj se porovnává napětí na INV z děliče napájeného z pomocného vinutí a podle rozdílu IC upravuje frekvenci nebo duty-cycle interního mosfetu na DRAIN.
Napájení toho IC se bere z pomocného vinutí, usměrněné diodou a vyhlazené elektrolytem který jsem vyměnil.
Chápu správně že napájené je to z pomocného vinutí protože je to nejjednodužší způsob jak dostat provozní napětí pro ten IC (8-25V)? Na funkci by teda teoreticky nemělo vliv pokud by bylo Vdd napájené jiným DC zdrojem.
Z toho zapojení tam ještě zbývají dva 1M odpory, hádam že je to na rozběh, bez nich by po spuštění bylo IC bez napětí a protože dokud IC nezačne fungovat, tak se na pomocném vinutí nic neindukuje.
Čistě naivní otázka, pokud je IC schopné se rozjet pomocí dvou 1M odporů, proč je potřeba napájení z pomocného vinutí? Odhaduju že napájení jen přes dva 1M odpory není dostatečně tvrdý zdroj aby se IC udrželo v provozu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Vem v úvahu, že se to přes ty odpory nabíjí ze zdroje s napětím 320V a jde tam jen o ten "první šťouchanec", než si to právě pustí první impuls do trafa. Jinak OK, chápeš.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PotPalo »

Práve minule ma takto vytrápil jeden zdroj. Naprázdno pulzoval, pri záťaži fungoval. Kondenzátor pre IO v zdroji mal kapacitu úplne v poriadku, ale až som odberal ESR, tak som zistil že mal úžasných 40 Ohmov. Po jeho výmene už všetko fungovalo. Ono bez záťaže to bežalo zrejme na nižšej frekvencii a tú už kondenzátor nezvládal filtrovať. Skrátka vďaka jeho odporu sa nestíhal nabíjať, a dodávať potrebné napätie.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 4
Registrován: 22 srp 2022, 02:00

#15 Příspěvek od George »

Tady to vypadá na stejný případ. Dneska se mi dostal do rukou měrák ESR, takže teď už vím že ten kondenzátor měl 61 ohmů. Vyměněno za nový.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“