rozvod topení, Al-Pex nebo mìï?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

rozvod topení, Al-Pex nebo mìï?

#1 Příspěvek od sr71 »

Budu potøebovat udìlat menší rozvod topení (cca 4 radiátory). Uvítal bych nìjaké zkušenosti a pro a proti, zda je lepší použít Cu nebo Al-Pex. Já se pøikláním k Al-Pex trubkám a uvažuju že bych se do toho pustil svépomoci. Dìlal jste to nìkdo? Zajímaly by mì hlavnì praktické zkušenosti ohlednì spojek/koncovek pro Al-Pex, jsou buï lisovací, na to bych musel sehnat kleštì (nevím jestli nìjaké ty levnìjší ruèní udìlají spolehlivý spoj), anebo jsou i svìrné spojky, ke kterým speciální náøadí není tøeba.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Naťahoval som skrutkovanými spojmi alpex, spojky Giacomini, už je tomu 15 rokov zatiaľ bez problémov. Kvôli vnútornej vrstve PE je to odolnejšie na poškodenie tvrdými časticami v médiu.
Cenovo to bude asi podobné ale alpex namontuješ rýchlejšie.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Dělal jsem celé topení (podle externího projektu) v mědi na cín. Když se to naučíš na několika kouscích, není to problém. Ale chápu, že doba pokročila a dneska se lisuje. Mně ale ta vrstvička cínu připadá trvanlivější než gumové těsnění lisovaného spoje.

PF

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Také mám větší důvěru v pájenou měď.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

Nìjaké kousky pájeného Cu potrubí jsem kdysi taky dìlal, a byla s tím celkem pohodová práce, ale nevím jestli je úplnì správnì dávat pájené potrubí tøeba do betonové podlahy nebo do zdi. A taky mì trochu vydìsilo tohle - asi elektrochemická koroze? https://forum.tzb-info.cz/129727-koroze ... sim-o-radu
Přílohy
cu.jpg

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#6 Příspěvek od HF_Tech »

Ta "kavitační" koroze vzniká když to pájí prase a nechá zatéct moc cínu do trubky nebo nesrazí otřepy na konci trubky při řezání pilkou a čerpadlo tlačí vodu vyšší rychlostí. Takový spoj je pak i slyšet za provozu.

Jinak měď ani hliník přímo do betonu ani do země nepatří a musí být natřeno a zaizolováno. V lepším případě to jenom hnije, v horším případě se to utrhne, když to nemá kam dilatovat.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#7 Příspěvek od mihal »

Predpokladom úspešného fungovania potrubia je samozrejme jeho teplotná izolácia, treba sa vyhnúť neizolovaným prechodom cez rôzne prostredia. Dilatačný pohyb a rázy je potrebné kompenzovať sľučkami, ohybmi a pod, ale to už nájdeš v príslušných technologických doporučeniach.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Je třeba vědět , že měď nesnáší alkalitu , takže ne do omítky , betonu atp. Výhodou pájení je to , že lze pájet i v hůře přístupných místech , pájka krásně vyplní i spoj v místě na které nevidíš . A spoj se dá i potom nahřátím zase demontovat .

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Něco jsem s Al -Pexem dělal, v pohodě. Trubky jsou levnější, ale spojky dražší než měď. Lisovací kleště se dají půjčit ve velkých marketech typu Bau. Já teda měl těch spojek jen pár, tak jsem volil radši šroubovací ( ale dražší).

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#10 Příspěvek od _luky_ »

Mám v domě (tuším 6 let) oboje: pájenou měď a něco Alpex se šroubovacíma spojkama. Dělaj jsem to sám. Výsledek - funguje oboje.
Dneska už jdou půjčit lisovací kleště kdekoli (hobbymarket, Ptáček, DEK...), takže bych doporučoval Alpex - bude to levnější a jednodušeji se s tím dělá.
Doporučuji kalibr (na srovnání konce trubky) a ohýbací pero.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

Jsem i uvažoval že bych si kleštì na Alpex koupi, tøeba nìco takového
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 2e0eKJjNtp
Ale moc se nevyznám v èelistech k tomu, je jich nìjak moc typù. Pro Alpex by mìli být dle tohoto èelisti typ TH nebo typ U https://media.bauhaus.cz/media/catalog/ ... _p_doc.pdf
Ale jak s jistotou poznat jakou èelist pro jakou koncovku nevím. Ta TH èelist je asi nejvíc univerzální.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“