Vadná součástka ve ventilátoru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sima
Příspěvky: 21
Registrován: 17 zář 2020, 02:00

Vadná součástka ve ventilátoru

#1 Příspěvek od sima »

Ahoj, přestal fungovat relativně nový fukárek s ventilátorem. Jelikož nedělá vůbec nic, tak padlo podezření na přívodní kabel, které se nepotvrdilo. Jelikož se nerozsvítí ani kontrolka, která je zapojena na hlavní přepínač pouze přes jednu neznámou součástku (vše proměřeno ohmetrem), tak je to asi tou součástkou - jeden napájecí vodič ze zásuvky je připojen jen na tuto součástku. Nemá žádný odpor (je to kondík??) Co to ale je? Foto v příloze - jde o ten kovový váleček se dvěma vývody.
Jinak z motorku odpadla cedulka YATE YJ58-12 AC 220-240V 50Hz a je taky připojen přes tuto součásku...

Díky
Přílohy
Foto součástky
Foto součástky

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

nevratna tepelna pojistka... jestli je relativne novy tak zbalit a reklamovat. Pokud nemas nikoho s nytovacima klestema tak vyhodit, pajeni neni nejspis mozne. Rozhodne nedoporucuji pojistku klemovat, jedna se o bezpecnostni prvek!

Uživatelský avatar
sima
Příspěvky: 21
Registrován: 17 zář 2020, 02:00

#3 Příspěvek od sima »

Díky. Zapojuje se běžně tato nevratná tepelná pojistaka do série s vratnou (ta je hned vedle)?

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#4 Příspěvek od ondraN »

Je to naprosto běžné. U fukarů je z toho skvělé kurvítko, když se dá ta tepelná pojistka na hranicích svých parametrů, tak po dvou až třech letech odejde :(

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Častou příčinou odchodu této pojistky po delším nepoužívání bývá i ztuha jdoucí ventilátor, zatuhlý v ložiskách. Rozhýbat, případně přimáznout, ložiska neškodí, než pojistku vyměníš.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tady je to hodně blbě umístěný. Taky jsem to ve svých fukarech měnil. Pájet to lze tak, že se použijou plochý kleště na vývody a chladí se samotná pojistka. Pájet rychle a ideálně trafopájkou, ne půl minuty ohřívat mikropájkou.

Bohužel zadřenej ventilátor je opravdu problém, ideál je, když pak vypíná jen ta vratná či termostat, ovšem tohle dlouho taky nevydrží. Možná tam byla původní myšlenka téhle ochrany...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Já jsem na zkoušku nakoupil tyto kabelový spojky a ke kablíkům ty pojistky prostě nalisuju. Drží to dobře.
Tady to ale použitelný asi nebude, spíš ty nýty, nebo šroub a pérovka.
Přílohy
spojka
spojka

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

než tu pojistku budeš měnit, tak si zkontroluj faston, co k ní vede - díky přechoďáku se může zahřívat nůž konektoru a ten pojistku utaví. Oficiálně se stejně tepelná pojistka nesmí ani měnit - mění se celý topný těleso. Kdo ji chce vyměnit, ať ji ucvakne těsně u pouzdra a připájí, nebo mačkacíma kroužkama připojí na stávající vývody pojistku novou, natvaruje vývody tak, jak se to dělalo postaru u germaniových diod a těleso pojistky dá do původní polohy. A vůbec. Kdo si pamatuje, jak se měly letovat germaniový polovodiče, tak se mu to v případě té pojistky bude hodit - chlaďte vývody během pájení kleštěma.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Snáď by sa dali kontakty pôvodnej poistky vyťahať z pod toho nitu a napchať tam nové pomocou kliešti.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Nvm kolik má vypínací teplotou ale nad 150C jsem vždy pájel. Rychlé a vývody chladil peanem. Nikdy jsem ji neupekl. Teplota tavení pájky je cca 190C a tak je
trochu součástí ochrany.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Slovo "spotřebič" dostává u těchto výrobků další význam.
Napřed jsem je zkoušel opravovat, pak jsem s tím přestal. Kromě těch pojistek tam odchází vypínače, termostat, mikrospínače hlídající převržení, cokoliv. Fastony se po čase vyžíhají a stává se z nich taky topné tělísko, to nejde dohromady s tím humusoidním recyklovaným plastem.
Kde je pan Křižík s mosazí, porcelánem, niklovanou ocelí.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Většinou jsem starou pojistku ucvakl a nohy nové prostrčil nýtkem a zapájel - jen je potřeba použít správnou hodnotu pojistky.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

To som tuším kedysi tiež robil, ale ten plast sa roztopil a nit už nedržal tak pevne, kývalo sa to. Tak som to odvŕtal, a dal tam skrutku a dve matičky.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Když si tu pojistku chytnete do mokrého hadru, tak ji můžete pájet, jak je libo.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“