Peltier

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Peltier

#1 Příspěvek od rezis »

Zdravím všechny.
Mám asi úplně stupidní dotaz.
Když mám Peltierův článek, jedna strana topí druhá chladí (tedy odebírá teplo) chová se tedy jako teplené čerpadlo.
Jaké to má COP?
A druhý dotaz. Všiml jsem si, že autochladničky umí chladit i ohřívat. Tam je nějaký speciální který stačí přepólovat nebo jsou tam dva?

Abych vysvětlil proč se tak blbě ptám. Mám v garáži rozvaděč. V zimě mu potřebuji trochu přitopit a v létě je to teplotou na hraně takže mírné chlazení by nebylo na škodu.

Díky
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Kdysi jsem slyšel, že je to asi "2".
V tomhle článku tvrdí, že je to ještě horší:
meerstetter.ch

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Ha zajímavý odkaz. Díky moc. Že to bude mizérie a závislé na rozdílu teplot jsem čekal, ale že to bude závislé na proudu...
Jako to je v podstatě jedno... pro mou aplikaci. Jen mě to zajímalo. A nikde jsem to nenašel.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

V autolednici není žádný speciální Peltier. Je tam křížový přepínač, který přepíná polaritu na Peltieru. Ventilátory jsou buď spínány jiným kontaktem, nebo jsou přes můstky, protože se musí otáčet stejně. Peltier teplo čerpá směrem, který je dán polaritou jeho napájení - funguje symetricky. Ovšem pro chlazení má výměník, který předává teplo ven větší plochu, protože se musí předat kromě přečerpanýho tepla taky ztrátový odporový teplo, kterýho je o mnoho víc. Jinak pro klimatizování rozváděčů existují klimatizační moduly - jeden sem si nedávno prohlížel na nějaké zabezpečovačce k trati.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Artaban001 píše: Jinak pro klimatizování rozváděčů existují klimatizační moduly - jeden sem si nedávno prohlížel na nějaké zabezpečovačce k trati.
Jo, ale nejmenší do dveří skříňáku rozvaděče je velikosti asi tak PC minitoweru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#6 Příspěvek od nokijec »

Peltier žádné COP nemá.Pokud tedy ten COP chápeme jako u tepelných čerpadel.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Co je to za choulostivý rozvaděč, že mu vadí zima v zimě a teplo v létě? nějaká regulace s germaniem? V garážích bývá spíš stabilní teplota bez extrémů jako pod střechou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

No já mám v řadovce garáži v létě 60 a v zimě jako venku. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Na topení Ti postačí pár výkonových odporů, chladit můžeš ventilátorem přes filtr (kvůli pavoukům a podobný havěti). Pokud Ti na ten rozváděč nebuší celej den slunce, jako na tu skříňku, o který jsem psal, je použití klimatizace a chladícího modulu zbytečný luxus. Ventilátor můžeš spínat třeba nějakým miniaturním termostatem, topný odpor podobně.
Máš možnost tu garáž větrat přes noc? (zamřížovaný okno třeba)

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#10 Příspěvek od nokijec »

Stačí kus topného kabelu, nebo takovej ten špalek hliníku s topením s vestavěným termostatem,používá se to do odběrných skříní měření aby nezamrzly odběry,kondenzáty.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Jedná se rozvaděč ve kterém sedí mimo jiné baterky LiFePO₄. Ty mají uvedeno nabíjení 0-45℃ Což by v garáži být mělo v klidu (až na dlouhotrvající mrazy), ale i tak se jim líbí okolo 15℃ takže úvaha jim byla zatopit. A v létě když se zadaří a jdou mraky plus je odběr takže cyklují je tam uvnitř teploučko.
A vzhledem k tomu, že nemám ani větráky ani díry tam tak mě napadl ten peltier a z obou stran chladiče z CPU s větráky. Takže by to hezky rozehnalo teplo/chlad zároveň by se mi tam nemohlo dostat nic dovnitř... třeba když v garáži brousím nebo řežu. Počítám třeba 20W tepla to musí vytopit úplně v klidu.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#12 Příspěvek od nokijec »

Právě si vymyslel odvlhčovač,ještě přidej misku na kondenzát.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

Je to utěsněný rozvaděč takže by to nemusel být problém. Navíc neplánuji chladit nějak razantně takže bych měl být mimo rosný bod.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

A jsi si jistý, že 20W Peltier Ti bude stačit? - jinak pokud jim budeš chtít topit, tak budeš muset použít ještě H- můstek, který Ti bude měnit polaritu podle požadavku topit chladit. Dále dva ventilátory. Ten co bude dostávat horko z povrchu ven by měl Peltiéra uchladit co nejvíc, aby ses dostal na spád, který potřebuješ. A skříňku tepelně izoluj, abys tu zimu uvnitř udržel. A jestli Ti může poradit, dole udělej v nejnižším místě díru a zakryj ji jen jemným sítkem, abys tam neměl nějaký sršní hnízdo a přitom mohl vytýct nějaký kondenzát.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#15 Příspěvek od DukeNuke »

A fakt je tam 60°? Jinak by mohl v létě stačit větrák a v zimě odpor, nebo žárovka.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“