Vlastní digitální hodiny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#16 Příspěvek od Hydrawerk »

Danyk má také na webu různá zapojení hodin. http://www.danyk.cz/

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#17 Příspěvek od samponek »

Artaban001 : Impuzy 0.5Hz se sloučí tranzistorem na 1Hz. Na obrázku dole U114D z hodin.
Přílohy
Programovatelné hodiny - deska čítačů.jpg
(138.12 KiB) Staženo 96 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

šampónku, jenomže pokud jsi četl původní dotaz, tak bys z něj měl vyvodit, že jde o začátečníka, takže mu nemůžeš radit něco, co neví jak vygooglit. navíc v moderních nástěnných hodinách je neoznačený "flusanec", který na sobě nemá nic napsaný. Já těch strojků několik předělal na opačný chod (dobrý třeba pro to, když je vidíš přes zrcadlo - holička zvedne oči a vidí na hodinách za sebou čas odraženej v zrcadle)

Uživatelský avatar
j6767
Příspěvky: 7
Registrován: 12 dub 2010, 02:00

#19 Příspěvek od j6767 »

zdravím
mohl by mi někdo pomoct s hodinami?nemám nápln do procesoru AT89C2051,kdyby někdo měl díky

https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... sYdeSkaiPi

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ec1045 »

Když máš trochu více IO, nechce se ti programovat MCU tak si spácháš takovou drobnost aneb co mně budí do rachoty.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#21 Příspěvek od Kremik »

Ty bláho! 8O Já se nemůžu dokopat k tomu postavit si vlastní procesor, a on udělá takový orloj jen kvůli hodinám! No, všechna čest!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

Za rozumný peníz prodávají stavebnici hodin s budíkem a teploměrem, spolu s plexisklovou krabičkou - je v tom RTC + procesor a pár tranzistorů. Chodí to na první zapojení a kdo je šikovnej, tak nepotřebuje ani schéma - vše je vytištěno na plošňáku. Akorát jsem nezjistil způsob, jak vypnout to "přeblikávání" času , teploty a dne týdnu dokola.
https://www.hadex.cz/w311a-digitalni-ho ... tavebnice/
Měl jsem zelený.

Uživatelský avatar
j6767
Příspěvky: 7
Registrován: 12 dub 2010, 02:00

#23 Příspěvek od j6767 »

to já vim tyhle hodiny mi leží v šuplíku myslel jsem že je jen oživím ale bez náplně procesoru jsou mi na nic tak je vyhodím díky

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud to není nějaká "open source" konstrukce, tak Ti do toho nikdo bokem soft nedá. Jedině, což u mě nehrozí, ten program vytvořit svůj - u té konstrukce v plexiskle jde o to, že čas je v RTC a procesor si jej z něj přebírá a interpretuje. Dále pak zajišťuje nastavování vnitřního času v RTC
RTC - obvod hodin reálného času. Připojuje se na něj napájení, baterie a komunikační linka s procesorem. Protokol komunikace s RTC většinou udává datasheet výrobce IO, který jej obsahuje.
Jediný typ hodin, který si můžeš spáchat sám ze součástek nezávisle na výrobcích stavebnic jsou z logických obvodů CMOS (z TTL se už snad nevyplatí stavět), nebo nějaký hodinový obvod,kterých je ale jak šafránu, a to buď pod epoxidovým plivancem, nebo ze zbroušeným označením.

ec1045 - ty ses asi hodně nudil, co? slušnej kombajn. To bych asi nedal.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ec1045 »

Artaban001 píše: ty ses asi hodně nudil, co? slušnej kombajn. To bych asi nedal.
Ani ne, to když máš trochu vícero IO a chceš je zužitkovat tak vznikne toto aneb jak je to pořekadlo „našel jsem knoflík tak si k němu šiji kabát“ … těch TTL obvodu je tam 325ks a v té bedně od banánu ani nebylo poznat, že něco ubylo.

Kremik píše:Ty bláho! 8O Já se nemůžu dokopat k tomu postavit si vlastní procesor, a on udělá takový orloj jen kvůli hodinám! No, všechna čest!

Jo postavit si z logiky CPU, bych chtěl taky a to ideálně něco co se vyrábělo jako IO … aspoň u mě to vyhrála 8080A aneb postavit ji tak aby se dala šoupnout místo originálního IO, aneb abych k tomu nemusel psát vlastní programy tj. dalo se použit to co už vzniklo …
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Postav si SPU800, tam byl procík z ALU a hromady TTL švábů kolem. Kdysi jsem na tom byl v Žilině na školení ale už od toho nemám naprosto nic.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#27 Příspěvek od Kremik »

Já mám zas trochu jinou představu. Chci vyrobit mikroprocesor co nejjednodušší, ale pořád ještě smysluplný. Kompatibilní nebude s ničím, koketuju s myšlenkou, že by byly v určité míře variabilní i mikroinstrukce řadiče. Určitě však bude jednodušší než ty hodiny :-)

Uživatelský avatar
j6767
Příspěvky: 7
Registrován: 12 dub 2010, 02:00

#28 Příspěvek od j6767 »

vyřešeno trochu jsem to musel překopat ale už to funguje akorát se nezobrazují vteřiny ale to je fuk
http://cpvl.sweb.cz/hodiny-s-at89c2051.html

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Mám tady 4 velký (kolem 40 mm) asi buharský digitrony, co byly jako zobrazení čísla magnetopáskový jednotky u sálovýho EC1033. Blbý je, že mají vždy jedno číslo dost vyblikaný, ty jednotky se moc nepřepínaly. Mám vyblikanou 5, 8, ty budou na desítkách v pohodě ale ty dva další s vyblikanou 1 a 4 na jednodkách budou budou bohužel horší.
Chtěl bych z si z nich na starý kolena udělat HH MM hodiny a vedle použít 13 mm RTF-čka z kalkulačky na sekundy. Návody s procíkama řady 89C2051 nebo 89C52 nebo AT Megama, co se válejí na netu mají problém, že napájení moc žere a nejde to rozumně zálohovat.
S 4000 řadou a nebo HC řadou to nechci dělat. Mám tady ale kupu A51 procáků. Chtělo by RTC modul s baterkou nebo jen samostatnej PCF8563 a A51 by se starala jen o vyčítání, nastavování a doplňkový věci a mohla by být klidně i delší dobu vypnutá.
Neviděl jste někdo na netu něco podobnýho? Usmolit a odladit program v ASM51 není problém. Jen ta komunikace s RTC se bude muset naštudovat.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od robo »

Postavil jsem si tyhle hodiny, trochu práce a funguji.

https://www.aliexpress.com/item/4000302 ... 1802koeb3V

Odpovědět

Zpět na „Poradna“