Výroba stupnice měřidla.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Zkus to jak se dříve dělaly filmy pro plošáky. Namalovat ve dvoj nebo čtyřnásobný velikosti, nafotit a zmenšit. Tím několikanásobným zmenšením se odstraní nepřesnosti kresby.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jakobo
Příspěvky: 5
Registrován: 19 říj 2022, 02:00

#17 Příspěvek od Jakobo »

termit256: To vsechno cos napsal vim a timto stylem se da opravit hodne, ale taky nevratne znicit. Za tyto zpusoby "oprav" bych mlatil po rukach. Navic mam dalsi pristroje jako Omega III 4vodicovy mustek, PU 310 a dalsi megmety, to vsechno ma stejny problem. Samozrejme mam i digitalni merici pristroje, tak mi prosim hlavne nepis, at si koupim digitalni. A mam i par funkcnich novejsich Metra PU 110, 130 a 160. Ale Omega III je temer nenahraditelna, stejne tak megmety nebo se bavime o 10 000 castkach a i ten Avomet ma svoje misto i dnes.

Neudu teda dal debatovat o prehazovani stupnic a nakupovani na bazaru. Znovu se ale zeptam (ne termita256) pokud nekdo ma zkusenost a dokaze poradit jak replikovat stupnici tak bych se rad poucil. A z vlastni zkusenosti, ne nejake domnenky z gauce. Problem je i ten, ze rucka beha tesne nad stupnici a sebetensi papir bude vzdycky o neco silnejsi nez ten potisk.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Habesan »

Oslov přímo Hilla v soukromé zprávě.
Už prokázal, nejen v tomto vláknu, že to umí nejlépe z celé bastlírny.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#19 Příspěvek od DukeNuke »

Já to řešil trochu krkoloměji, ale povedlo se. Předpoklad je, že je na té stupnici aspoň něco vidět...
Stupnici jsem vyfotil. Obrázek jsem vložil do Zoneru (Zoner Callisto 5 - je free). Upravil tak, aby rozměry přesně seděly.
Dal jsem další vrstvu a do té přesně obkreslil stupnici. Pak jsem tu spodní vrstvu (původní stupnici) odstranil. Vytiskl, přiložil a zkontroloval, jestli sedí. Napotřetí jsem to trefil přesně. No a pak nalepil.
Ano, je to drbačka...

Uživatelský avatar
Caban
Příspěvky: 25
Registrován: 04 úno 2013, 01:00
Bydliště: Slovakia

#20 Příspěvek od Caban »

Toto je stupnica nakreslená v CorelDraw.
Přílohy
Stupnica-h21E.pdf
(8.08 KiB) Staženo 81 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

S tím papírem na stupnici nemusí být hned tak zle: když se pod ručku vešel fotopapír (sice to byl polomatný ultratvrdý pro pérovky, ale na tenké podložce kolem 100 - 120 g/m², kdo ví, jestli jde něčím z dnešní nabídky nahradit), tak výtisk na kancelářské "osmdesátce" tam můžeš nalepit taky.
Jen musíš napřed odstranit původní potisk.
Jistě, že na fotopapír normální gramáže by to šlo taky, ale pak by asi problém s tloušťkou nastal.
Fotocestou se to spolehlivě kopírovalo tak, že jsem nakreslil stupnici tuší na formát A3, podle nějakého negativu zaostřil a tak o dvě tři čísla přiškrtil clonu (eliminace případné chyby v zaostření zvětšením hloubky ostrosti), potmě do zvětšováku založil ustřižený kus svitkového filmu (obvykle 17°DIN, byl jemnozrnný a kontrastní).
Film jsem pak vyvolával v extra tvrdě kontrastní vývojce na pérovky předlohy (možná bych ještě našel recepturu).
Vyvolaný, ustálený a usušený negativ šel zpět do zvětšováku, protože případná odchylka optické osy od kolmice k podložce se nezměnila a vyloučilo se tak lichoběžníkové zkreslení. Případnou "podušku" nebo "soudek" to vlastně vyloučilo taky, i když objektivy zvětšováků Meopta uměla tak, že se tím nebylo třeba zabývat.
Jen se negativ musel pěkně srovnat do rámečku, aby byl co nejpřesněji v původní poloze, ve které byl nafocený, a pak sjet hlavou dolů a najít přesný rozměr. A nezbylo, než pak exponovat 3 - 5 kousků, každý s nepatrně jinou velikostí, protože u těch tenkých papírů jsem nikdy nevěděl předem, jak moc se jim změní při sušení rozměr.
A pak už zbývalo jen vybrat ten, který na plech sedne rozměrem nejpřesněji, nalepit na tenoučkou vrstvu Alkaprenu, pěkně od středu uhladit, přikrýt celofánem a zatížit sloupkem knih.


Tento proces u digitálu odpadá: v Corelu lze použít i ořezové značky a podle nich nastavit správný rozměr výtisku.
Když budeš chtít kreslit novou stupnici podle "podložené" vrstvy s fotkou původní stupnice, nefoť ji. Polož ji do skeneru, nastav rozlišení 1200x1200 dpi (může být i vyšší, ale pro naprostou většinu i jemně dělených stupnic to stačí) a budeš mít podklad daleko přesnější.

Uživatelský avatar
Jakobo
Příspěvky: 5
Registrován: 19 říj 2022, 02:00

#22 Příspěvek od Jakobo »

Dekuji vam vsem za odpoved! Jsem skutecne moc vdecny. Stupnice na Avometu (i na PU310, ktery bude dalsi na rade) je zatim citelna, jen potisk je popraskany. Tak jak to popisuje DukeNuke jsem si to nejak predstavoval - nafotit a dat novou vrstvu, at zmizne sum a cislice jsou ostre. Vytisknout na normalni A4 a papir nakonec prelakovat bezbarvym lakem.

Radne promyslim a Hilla pripadne oslovim do SZ. Taky jemu dik za podrobny rozbor.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#23 Příspěvek od lubos1961 »

Zkoušel jsem nerozebraný přístroj naskenovat z asi 1,5 cm výšky, (funkční se mi nechce rozebírat) no není to úplně 100%, je to v 1200dpi.
Přílohy
02c.png

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Hille, ten slabej B/W fotopapír, co se mu říkalo "Dokument lesklý" dá se ještě sehnat a nevíš, jestli to proleze fotolabem? Dělala ho kdysi Foma. Když nebyl dostupnej Xerox, kopíroval jsem ve stativu na kinofilm a pak zvětšovákem na ten "dokument". Fur lepší než smradlavej zinkáč z Meopty a žádnej soudruh nezkoumal co kopíruju.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

To se budeš muset zeptat ve fotolabu, já jsem si je ještě vyvolával sám, přece nebudu čekat několik dní, abych zjistil, že se smrskly na nežádoucí rozměr, a že je budu muset dělat znovu...
lubos1961 píše:Zkoušel jsem nerozebraný přístroj naskenovat z asi 1,5 cm výšky, (funkční se mi nechce rozebírat) no není to úplně 100%, je to v 1200dpi.
Škoda. Já DU10 nemám a ten sken vypadá, jako by ta plocha stupnice nebyla přesně rovnoběžná s dráhou skeneru, nebo to rozlišení není v obou osách přesně stejné. Nevychází na kružnici, je viditelně úzká (bez ohledu na to, že neznám poloměr jednotlivých stupnic).
Maximální výchylka 80° je, předpokládám, stejná, jako u ostatních metráckých Deprèzů.
Ono něco jiného je udělat stupnici na MP40, MP80 nebo MP120, když ten měřák pak zkalibruješ pro daný účel, a něco jiného je udělat náhradní stupnci na AVOMET tak přesně, abys kvůli tomu nemusel kalibrovat na maximální výchylku a současně nevyboulil kalibrační křivku uprostřed rozsahu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Moje demontovaná stupnice naskenovaná má 56.6x87 mm.
Přikládám převzorkovaný obrázek aby se vešel do limitu EB pro přílohy, kdyby si chtěl někdo hrát s editací ve vektorech, já asi nemám dost času a nadšení. Povrch stupnice je už taky jemně popraskaný a zažloutlý.
original sken 24bit barva v 1200 dpi má 17 MB v tiffu.
Ohledně tisku, jak jsem už jinde asi kdysi psal, jedna z možností je dát si nasvítit někde v dtp studiu obrázek na film, rozlišení je řádově vyšší než jakákoliv domácí tiskárna, materiál je tenký polyester, rozměrově stálý. Asi by stačilo jen sundat původní nátěr stupnice, stříknout nežloutnoucí bílý povrch a film pak přiložit, nejvýš v rozích jemně přilepit. V dtp-čku asi nevezmou menší zakázku než A4, takže by se těch stupnic tam dalo narovnat hejno.
Edit: a koukám že stupnice téhle verze s germaniovou diodou se docela liší od předešlé.
Přílohy
du10_600bw.jpg
du10_500bw_median.png

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Crifodo píše: Ohledně tisku, jak jsem už jinde asi kdysi psal, jedna z možností je dát si nasvítit někde v dtp studiu obrázek na film, rozlišení je řádově vyšší než jakákoliv domácí tiskárna, materiál je tenký polyester, rozměrově stálý.
Zapomeň na DPT. Dvakrát jsem dal do DPT udělat filmy na plošáky a výsledek katastrofa. Jedno DPT bylo komplet AGFA, druhý už nevím.
Filmy byly v jedný ose proti vrtačce Excellon rozjetý na formátu eurodesky o celej průměr díry 0,85 mm, takže nepoužitelný. Když jsem to reklamoval, tak z nich vylezlo, že je to daný válcováním rule fólie filmu a její rozměrovou nestabilitou při namáčení do chemie. Jim to samozřejmě při soutisku barev nevadí, všechny barvy mají stejnou chybu. Na plošáky jsou úplně jiný, stabilizovaný fólie za úplně jinou cenu a žádný DPT je běžně nemá. Navíc většina DPT studií padla na držku, změnila se technologie tisku a nejsou potřeba.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#28 Příspěvek od JiriTom »

Jak psal Crifodo, jeho verze stupnice je mírně odlišná od předešlé. Vyfotil jsem (mobilem z půl metru na první dobrou, přes sklo) stupnici na mém Avometu 2 a ejhle, stupnice je také trošku jiná. Střídavá stupnice, porovnejte. Je to tedy už třetí verze...
Přílohy
20221022_115813.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

To asi nebylo DTP, ale nějací hnojaři a s hnojem dělali. Dávali jsme dělat dlouhé roky hodně věcí bez sebemenších problémů, rozměry seděly na setinky.
Vyvolávačky Glunz a Jensen, plus nějaká Agfa. S takovou chybou jakou píšeš, by se nedalo nic tisknout, to by byl soutisk jak na sovětských novinách.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Na bezne pouzitie staci vytlacit na laserovke na papier. Samozrejme z novej vektorovej kresby. Pri tlaci z odfotenej bitmapy to bude hnus. Zo skenu bude aspon rozmer sediet, akurat je pred tlacou nutne previest bitmapu na ciernobielu (ziadne odtiene - inak sa tam spravi dithering).

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“