Další čínskej zgarb

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Další čínskej zgarb

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš mi přinesl 50W Led čip. Vypadá jako Bridgelux ale asi to je nějaká domrvená čínská kopie. Několik řad čipů uprostřed nesvítilo. Ledku měl přišroubovanou na masivním chladiči 11 cm dlouhým.
Měl i náhradní a tak jsem mu ji podmázl bílou teplovodivkou a namontoval na chladič. No a při tý příležitosti jsem si všiml, že při přitažení rohových šroubů jde ze všech stran mezi základnu ledky a chladič strčit měrková planžeta 0,05-0,15 mm. Ta základna ledky je prohnutá do luku a není jak ji narovnat aby měla ve středu plochy dotek s chladičem. Proto ty střední řady čipů byly vyhulený, prostě se přehřály.
Tak jsme dojeli za kámošem, co má brusku na plocho. Musí na ledku udělat uchycovací přípravek a tu spodní plochu ledky zbrousí. Doufám, že to není pokovená hlína a ten pokov se nebude při broušení loupat.
Prostě do-do.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#2 Příspěvek od teufel »

Nakupuji tyto COB LED běžně na Aliexpressu. Stejně jako jinou čínskou elektroniku je třeba LEDky hned otestovat. Pokud některé řady nesvítí, nafotit a reklamovat. A zkusit jiného prodejce. Obchodníkům shop12345678 je lepší se vyhnout, často nabízejí zboží, které jdou po objednání koupit na tržiště. Samozřejmě co nejlevněji, často fejky a výmět. U obchodů s nějakým jménem a velkým počtem prodaných kusů je šance na kvalitní výrobek podstatně větší.
Tyhle LED ale pak stejně zatěžuji na menší výkon, do 30W reflektoru dávám 50W čip, do 20W alespoň 30W.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Ten chladic mi na takovou ledku prijde dost maly.
Provozovat 50W led na 30W nedava zadny smysl, u ledek je problem odpadni teplo a to bude stejne jak u 30W ledky tak i u 50W, kdyz je budes provozovat na 30W

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Malej chladič? Tak věz že přesně na tomhle chladiči dlouhým 250 mm se uchladí šest triaků BTA26/600, každej spíná 230V/3,5kW, to je nějakejch 90W tepla na všech triacích dohromady.
Pokud deska chladiče Ledky cca 40 x 40 mm má kontakt jen v rohách kolem šroubků a uprostřed je škvíra na 0,15mm planžetu, tak ti nepomůže ani chladič metr krát metr. Prostě se to nad tou škvírou upeče. Doufám, že ty producenty snad nechceš chválit? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

V zadnem pripade nechci chvalit odrbane ledky.
On je rozdil chladit triaky pro nejz je 70C prijemny chladek nebo LED jez jsou pri takove teplote prakticky po smrti.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#6 Příspěvek od teufel »

Když je dobrý chladič, není problém ztrátové teplo, ale přetížrné čipy LED. Provoz COB na poloviční příkon se mi u číských LED fakt osvědčil. Cenový rozdíl mezi 30W a 50W LED je malý. Prohnutá základna je ale prů*er.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Právě jsem koupil 2 panely po 50W pro original vyhozený 50W reflektor . Dobrá rada změřím případný průbyb .

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Stejný problém se vyskytuje u LED čipů na pásech podsvitů LCD TV. Některé pásy se časem odlepí, jiné mají čipy v místě prolisů vany TV kde pak vznikne most. A právě tyto čipy odchází jako první.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Tak to obrousit na brusce na plocho nejde. Zatrhává se pokovení spodní plochy. Ještě že jsme to zkusili nejdřív na tý částečně odvařený. Doma jsem dal 360-ku šmirgl na kus skla a šoupal a šoupal. Není to sice ideál ale kolem rohových děr jsem to pokovení zbrousil až na podklad. Přestal jsem až když začal matovatět střed dosedací plochy. Po přišroubování tam už měrku 0,05 mm nedostanu, slabší nemám.
Možná že by než pracný broušení pomohlo mezi ledku a chladič nastříhat alobal něco jako Džoserova pyramida v Sakkáře a eliminovat tak průhyb. Určitě by to bylo lepší než škvíra 0,2 mm co tam byla původně.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#10 Příspěvek od vladodyno »

Teplovodivá podložka by nepomohla?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Ja kdyz jsem srovnaval cinske SSR ktere na tom byly s rovinnosti podobne, polozil jsem brusny kotouc na stul a hrkal po nem tim SSR. Nasledne s jemnejsim kotoucem. Povrch nebyl nic moc, ale aspon to bylo rovne.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#12 Příspěvek od samponek »

Pomáhá to, jako podložku jsem použil sklo ze scanneru a brusný papír.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

vladodyno píše:Teplovodivá podložka by nepomohla?
Nemyslím si to. Dotahováním těch rohových šroubků by se to prohlo ještě víc a třeba by mohlo povolit i propojení čipů. Netuším, jak je to v tý poloprůhledný žvejkačce pospojovaný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Behemot »

mi netvrď, že ta teplovodivá pasta to neřeší - ta je PŘESNĚ na todle určená! taky snad nikdo s rozumem to tam nepere nasucho…že ne? :o

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Pasta sluzi na vyplnenie mikroskopickych nerovnosti, nie polmilimetrovej medzery.

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“