Jak jednoduše přepínat dva hobby ekvalizery?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Jak jednoduše přepínat dva hobby ekvalizery?

#1 Příspěvek od padik »

Ahoj. Doufám, že jsem se tady už neptal-všechno je možné....
Mám malé trafo, z něho zdroj +/-15 V. Ještě nemám úplně jasno, tak se zeptám takto: Dva totožné hobby ekvalizery s OZ: Vstupy propojím paralelně napřímo, výstupy též paralelně,ty ale asi přes odpory v řádu kOhm. Tím jsem vytvořil jeden vstup L+R a jeden výstup L+R. Přepínání mezi ekvalizery by se řešilo pouhým přepnutím U nap. pro jeden či druhý. Pozn: Malý zdroj mi nedovoluje to řešit relátky. OK nebo KO? Dík.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#2 Příspěvek od Ruprecht »

Napájej oba, vstupy paralelně a přepínej výstupy.
Třeba 4066 (pozor na napájecí napětí a signálové úrovně), nebo DG4xx, nebo jazýčkové relé s cívkou 12/24V, to bude mít tak 1-3kOhm, 15mA navíc (kromě napájení operáků) ten zdroj nedá?
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Nebo 74HC4052...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Nejdřív by mě zajímalo, PROČ ty dva EQ tak nutně musíš přepínat, když jak píšeš, jsou stejný. To nejde bez toho přepínání? Já kdybych byl v podobný situaci, tak upravím zdroj, aby je utáhnul oba najednou a budu je přepínat jen na výstupu, jak už tady padlo ... Vypínat ten nefunkční kvůli úspoře elektriky odpojením napájení se dá i dodatečně, po přepnutí signálový cesty.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Žeby kvůli skokové změně kmitcharky ? :lol: :roll: To jedno relé ten zdroj určitě vezme . No a použij ho v případě přepnutí na EQ s kratší dobou fce . Ten co pojede skorofurt , pojede na klidové kontakty .

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#6 Příspěvek od padik »

BOBOBO to uhodl. Posílám foto. Jedná se o ještě nedokončený "vývoj" celého audiozařízení. Jen mne u toho nebaví ta mechanická práce, tak prosím o toleranci z estetiky. Fakta:
Samostatný mp3 přehrávač a radiopřijímač na FM mohou mít totožně nastavený ekvalizer. Pokud ale poslouchám z radiopřijímače Jazz na DAB, je potřeba ty výšky ubrat. Nechce se mi tedy stále tahat jezdcema, je to dost kritické s ohledem na krátké dráhy. Musím si ty vaše rady převést do konkrétna. Odběr jednoho EQ je 30-50 mA, pokud si pamatuju.
Přílohy
EQ.jpg
IMG_0797.JPG

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Milan121 »

Neznáme vnitřní schema EQ , ale je i možnost snížit uroveň signálu "uprostřed" EQ k zemi.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“