Svítidlo se spínaným zdrojem a PIR

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

Svítidlo se spínaným zdrojem a PIR

#1 Příspěvek od ARDO »

Řeším takové dilema. Mám svítidlo s LED modulem, ve kterém je proudový zdroj.

Dle mě je to ve smyslu mé otázky spínaný zdroj. Potřebuji jej spínat přes PIR čidlo.

PIR čidlo je umístěno (nejde jinam) v místě+ kde třebaněkdy projde osoba (1osoba za 10 minut a z toho 1osoba za hodinu anebo žádná po dobu 8hodin).

Moje otázka zní , jak moc vadí spínaným zdrojům časté spínání? Bojím se, aby bych jej ve velmi krátké době neoddělal.

Samozřejmě mohu nastavit delší čas.. Ptám se spíše všeobecně

Moc díky za rady :)

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#2 Příspěvek od teufel »

Pokud je zdroj dobře udělaný, tak spínání nevadí. Zdroje s větším výkonem mají omezení proudu (nabíjení kondenzátoru na vstupu zdroje) NTC termistorem, pak je dobré, když je prodleva tak dlouhá, aby termistor vychladl. U malých zdrojů je někdy omezovací rezistor (10 ohm, musí být drátový) nebo nic. Rezistor bych tam doplnil v každém případě. Zapínal jsem spínaný zdroj triakem, přežily oba - triak i zdroj

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

A co tak nechat ten zdroj pod napetim a spinat vystup do spotrebice? Kdyz nebude odber tak to zere prd.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

To si jenom myslíš . Měřil jsi ty spotřeby ? A jinak odchází kondy , takže raději vypínat . Furt jsem se divil , kde mám odběr . Až jsem ho našel , zdroj multifunkce Deskjet 2135 . Ta bere skoro to samý , ať je knoflíkem zapnuto-vypnuto . A jestli to sepne jen párkrát na chvíli , tak bych nechal ten odpor na vstupu napořád .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“