18B20 problem s instalaci kotelna trubky.

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#31 Příspěvek od samec »

Že vás to baví s tými akože modernými technológiami. Prečo tam nedáš normálne Pt100, alebo iné termistory? Až sa ti to za 10...15 rokov pokazí, tak to môžeš celé zahodiť, lebo je možné, že rovnaké čidla nezoženieš a na iné to budeš musieť celé preprogramovať. Mne by sa fakt nechcelo s takými neperspektívnymi technológiami strácať mladosť.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

DS18B20 neni zadna moderni technologie, je to snad 20let stary obvod a padelky vyrabi tolik vyrobcu, ze tu bude naveky podobne jako napr. 555.
Vyhoda oproti PT100 je prave to, ze okamzite poznas (pomoci CRC kontroly) kdyz prijde chybna hodnota teploty. Kdezto u PT100 se ti neco naindukuje do vedeni a pri naslednem zpracovani poznas prd, budes pocitat se spatnymi udaji.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#33 Příspěvek od BOBOBO »

Právě skvělé na těchto čidlech je možnost paralelního řazení . Každé čidlo má svůj kod . A to ještě lze spojovat JEN dvoudrátem !

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#34 Příspěvek od JirkaZ »

termit256 píše:...Kdezto u PT100 se ti neco naindukuje do vedeni a pri naslednem zpracovani poznas prd, budes pocitat se spatnymi udaji.
Ale datla. DC přenos lze ošetřit takovým způsobem, že nějaká indukce nebude vůbec mít šanci.

A bude to vždycky řešitelné čímkoliv "odporovým", i třeba za cenu mírné úpravy HW.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#35 Příspěvek od BOBOBO »

Citace z jedné stránky :
Pro měření několika teplot najednou se výborně hodí teplotní čidla DS18B20 na jednovodičové sběrnici 1-Wire. Délka kabelu k čidlu může být až 300m. Zkoušel jsem 45m, telefonní stíněný kabel s PULL-UP 1k.
Komunikace s čidlem nemusí vždy proběhnout správně, v tom případě zůstane na displeji minulá teplota. Každé čidlo má totiž své počítadlo poruch. Nezdařená komunikace nebo chybný kontrolní součet (CRC), inkrementuje počítadlo poruch příslušného senzoru. Dojde-li k naplnění počítadla, zobrazí se místo teploty nápis "Porucha".

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#36 Příspěvek od termit256 »

Jo, jenze to by crc musel kontrolovat a to pocitadlo poruch si naprogramovat coz on evidentne nema. Ty cidla se v hodne zarusenem prostredi nekdy umi i kousnout, pak pomuze vypnuti jejich napajeni (mozna i neco jineho, ale to jsem kvuli nahodne povaze teto udalosti nezkoumal). Mam to v jedne aplikaci kde s tim byl opravdu problem (netusim jestli to bylo padelanymi cidla nebo je to proste vlastnost) a vypnuti napajeni mosfetem bylo nejrychlejsi reseni. Mam tam zobrazeni kolikrat tohle musel system udelat, deje se tak cca 5-10x rocne. Jestli je to ale tim ze se cidlo kouslo, nebo je tam takove ruseni ze to nenacte relevantni hodnotu ani po nekolika merenich jsem uz nezkoumal. S timto opatrenim to funguje naprosto spolehlive mnoho let.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#37 Příspěvek od Mahoney »

Autor toho textu to naprogramované má, je to citace ze stránky s-o.webnode.cz, autor to ale "jede" na PIC MCU. Kontrola CRC a počítání chyb je velice vhodné opatření, ale je otázka, jestli si na to troufne autor dotazu na arduinu… Ale určitě to už někdo řešil, tohle někde bude (nechce se mi to teď hledat).

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#38 Příspěvek od samec »

Prečo by CRC nešlo v Arduine? Veď je to kód na tri riadky s jednoduchou XOR operáciou.

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“