Měřící hroty na ampery

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

Měřící hroty na ampery

#1 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím bastlírnu.
Čas od času potřebuji prohnat přes měřící šňůry po delší dobu proud okolo 10A. Vytisknul jsem si měřící hroty 12x110 a sílou stěny cca 2mm. (tisk s límcem, na vejšku)To jen tak nepraskne. Licna 2,5mm2 a mosazný banánek s fosforbronzovou planžetou ze starých dob. Taková blbost ale nezradí. Náklady minimální. Kdyby se to někomu hodilo, pošlu tiskové xxxx.stl.
Luboš
Přílohy
MerHrot12x110.JPG

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Kde je tam banánek a fosforbronzová planžeta ze starých dob? Pošli fotku vnitřku.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Asi na konci toho kabelu. Tohle je jen hrot.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Silně mi to připomíná "hroty chudého amatéra", co se dělaly z vypsaných fixek.
To se vzala fixka, vykuchal se z ní filcový váleček a vytáhnul psací hrot. Na místo psacího hrotu se prostčil měděný drát a na něj napájel káblík. Na autoelektriku a mn to stačilo.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Artabane, z fixky jsem si udělal popsaným způsobem s doutnavkou z vypínače i fázovku. Možná ji ještě někde mám...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Na sieťové napätie musíš použiť popisovač CAT, aspoň 2. :wink:
Obrázek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Ze zkušenosti i lepší než nejlevnější šňůry nejčastěji dojedou na přelomení vodiče kousek nad hranou trubky, tam by to chtělo nějaký systém aspoň tří postupně se ztenčujících elastických průchodek, aby byl ohyb pozvolný.
Lanko které je vláčně ohebné i při dostatečně velkém průřezu je samostatný problém. Možná by to řešil demontovatelný hrot, místo běžných zastříknutých.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

Crifodo píše:...
Lanko které je vláčně ohebné i při dostatečně velkém průřezu je samostatný problém.
Ano, problém to je, avšak nikoliv neřešitelný.

Stačí používat modelářské vodiče se silikonovou izolací (ultraohebné kabely), nejlépe od německého Muldental Elektronik (https://kabel-me.eu/kategorie/1303). Jsou, nebo alespoň donedávna byly běžně ke koupi v modelářských prodejnách.

Ne že by se nezlomily nikdy, ale jsou v kategorii "to bude mít ještě vnuk".

Sice mají výrobcem deklarované nízké provozní napětí, ale selským rozumem posouzený kvalitní silikon v příslušné tloušťce mluví za vše. Případně lze napěťovou pevnost i fyzicky změřit.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#10 Příspěvek od hajeklubos »

Pro zajímavost jsem dal do vyhledávače – Měřící šňůra 10A. Celkem bez uzardění na mě vyskočilo
za 50Kč 2ks šňůra 10A průřez vodiče 0,35mm2. Za 300Kč s průřezem 1mm2 na 20A. Toto já nechci, to popírá proudovou zatižitelnost vodičů ale možná je jiná doba a mam zastaralé názory.
Proto si raději vyrobím „na ampery“ šňůry svoje s hrotem Cu průřez 4mm2 a licnou 2,5mm2.
Je pravda, že se jako každé šňůry, hlavně na konci letování, lámou. Tovární kde je málo mědi a hodně bužírky se lámou také. No a co . Přeletuju a jedu dál. Pájím pokud možno na obroušený povrch pouze s kalafunou. Pájecí kapaliny žerou dráty a nechci řešit neutralizaci.
Luboš

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“