Oprava protahovacího péra

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Oprava protahovacího péra

#1 Příspěvek od Celeron »

Tak se mi včera podařilo po 30 letech používání urvat starý ocelový elektrikářský protahovací péro. Přesně v přechodu pružina-plochý péro.
Zkouším z tý pružiny dostat zbytek péra i když jsem zkusil "zplácnout" pružinu ve svěráku aby se plochý péro uvolnilo, vyrvat ten zbytek ven nejde.
Zkracovat pružinu je nesmysl, pak by blbě procházela ohyby. Podobnou pružinu nemám a ani nemám matroš na její namotání. Připájet k pružině na tupo péro stříbrem by se to vyhřálo a špatný.
Nějakej nápad?
Blbý je, že plochý ocelovky péra se už pár let nedají koupit. Tedy dají, ale nemají kuličku a pružinu a jsou docela krátký, což je pro mě na dvě věci. Rady kup si nový plastový může dát jen člověk co neměl možnost porovnat obojí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#2 Příspěvek od MiraSt »

Vím co máš. Taky to mám a občas použil. Za tou kuličkou to upni do svěráku tak že to upneš do kombinaček a ty upni do svěráku, pomocí sikovek tu pružinu v místě toho zlomu jakoby rozšroubuj. Plochými kleštěmi ten zlomený zbytek vytáhneš, vyšroubuješ.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

A znovu to spojit by mohlo jít bodovým odporovým svarem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Svařit ocel , která se ohýbá umíš jenom ty . Ale jestli to půjde vyšroubovat , mělo by to jít i zpět . A to mnohem jednodušeji , neb se bude pružina roztáčet .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Míro, funguje to, akorát jsem musel odštípnout dvě otočky pružiny aby šlo vůbec něčím chytit ten ulomenej zbytek v pružině. Koukám na něj a je vybroušenej do mírnýho klínu a lehce zubatej asi tak jako stoupání pružiny. Zkusil jsem ho vybrousit na konci péra jen do klínu a pak to dle Bobobo našroubovat. Šlo to, ale moc to nedrží, dokázal jsem péro z pružiny vyrvat. Prostě chyběj ty zoubky, který u originálu drží v mezerách pružiny. Tak jsem pružinu uvnitř lehce vyšoupnul diamantovým cigárkem, péro pošlechtil do lesku a na kyselinu zapájel PbSn. Drží jak bejk a matroše se tepelně nenarušily. Předpokládám, že mě to přežije.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Cokoliv pájené a v ohýbajícse se časem ulomí. A zůstane ti to ve zdi. Měls na tom péru vybrousit dva zuby proti sobě v mírném stoupání a tu pružinu na to natočit. Půjde to zlehka jak psal BOBO a zpátky to už nesundáš neb to bude samosvorné. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Ale ta část našroubovaná do pružiny se neohýbala ani u originálu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#8 Příspěvek od MiraSt »

Ale ohýbala. Maličko. Proto se to zlomilo. Péro obecně se nesmí poškodit vrypem. Proto se to zlomilo protože se narušil povrch a časem se to ukývalo.
Když prasklo péro v hodinách nebo budíku tak vždycky na rozhraní kalení a popuštění. Proto, že se to natahováním v tom místě ohýbalo. A to tvoje perko se taky ohýbalo majíce již na sobě nepatrné poškození vybroušením od výrobce aby to v té pružině drželo a používáním .
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“