PC náhodně nejde zapnout

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

PC náhodně nejde zapnout

#1 Příspěvek od Celeron »

Před týdnem přestalo PC reagovat na tlačítko. Nesvítila ani ledka na klávesnici co jede na 5V stb. Tak si říkám odešel zdroj. Rozdekluju, vyndám zdroj a v dílně koukám dovnitř. Nikde nafouklý čepice a co víc, 5V stb maká. Dal jsem zátěžový trapič 12V/10A, 5V/10A a 3,3V/10A, klemu zem na zelenej a všechno maká včetně PG. Trápil jsem zdroj asi 3 hodiny.
Vrátím do PC a při připojení ATX24 a ATX4 PC naběhlo. Pak jsem připojil vše co bylo na zdroji pověšený a stále vše OK.
Dva dny dobrý a pak znova to samý. Rozdekluju, zahejbu se všema konektorama a najednou naběhl bez stlačení tlačítka. Další den dobrý no a včera a dnes zase mrtvola.
Předpokládám, že asi něco hnije na základovce. Elyty tam jsou lesklý japonský plecháče s hranatou plastovou základnou. Deska je Gigabite s AMD ale papír co to přesně je jsem zasel a dokud PC zase nenahodím, tak to asi nezjistím.
Má s tímhle zapínacím problémem někdo reálnou zkušenost a tuší, co mě čeká a po čem jít?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ked to nejde zapnut, zmeraj napatia:
  • 5VSB na ATX konektore (konektor z dosky nevytahuj, pichni do konektora nieco vedla drotu)
  • lna doske na vstupe pre vypinac

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Standa33 »

Zkontroluj baterku na desce, zkus vyndat RAMky a grafiku a očisti vodivé plošky.
Já to několikrát přejedu pryží na gumování, pak ofouknu vzduchem.

Takhle jsem "opravil" problém, že po zapnutí se někdy rozběhl ventilátor procesoru po pár sekundách se zastavil a znovu rozběhl. Ventilátor ve zdroji přitom běžel stále.

Nedávno jsme s kolegou řešili problém, že systém "viděl" jen jednu RAMku, BIOS přitom detekoval dvě. Nakonec byl problém s pastou, někdo jí tam dal tolik, že časem natekla až mezi piny procesoru. Při tom PC několik let šlapal bez problémů.
Tohle nebude Tvůj problém, jen jako příklad co se může vyskytnou za závadu.
Přílohy
pryz-6521-60-cervena-modra-kombinovana_velky.jpg
Naposledy upravil(a) Standa33 dne 26 lis 2022, 12:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ked sa to nezapne, RAM ani grafika s tym nema nic.

A na kontakty gumu nepouzivaj - nikdy nevies, ake svinstvo tam zanecha. Jedine izopropanol.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

Baterka OK?
Co já zažil chování podobné. Byla to nějaká epox. - stb zdroj na desce. KO dva elyty, takže všechno ven, víc práce bylo to seskládat než přepájet.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

V každém případě změř baterii, někdy to dělá divné věci.
U Gigabytí desky už jsem jednou řešil, že mi nešla zapnout, protože vyhnilo přepínání mezi 5V SB a 5V a ta část desky, která napájí USB, klávesnici a zapínání zůstala bez napájení při SB. Dělalo to náhodně, zjistil jsem, že spínací FET dostává do G napětí dle nálady. Dál jsem se v řídících obvodech nedostal, pokračovalo to na druhý konec desky a podle postupného klesání napětí mi to přišlo jako nějaký svod na nejspíš SMD elytu. Tak jsem těch 5V SB připojil na USB napájení přes diodu a ochranný odpor a na start desky to stačí... Některé desky to mají ještě vylepšené o měnič na 3,3V, který taky může umřít na vyschlý malý elyt.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

rnbw píše:...A na kontakty gumu nepouzivaj - nikdy nevies, ake svinstvo tam zanecha. Jedine izopropanol.
Celý život čistím kontakty gumou a nikdy žádné problémy či reklamace.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Zase se podařilo PC našlápnout. Je to asi 10-12 let starý Gigabyte GA780T-D3L s Athlonem II x 4 640 a grafikou GT440. Baterka dobrá.
Jak jsem již psal na začátku vyskočí obrázek boardu s výpisem "Použity polymerový japonský elektrolyty Murata ECAS se zárukou 60 tisíc hodin". Crystal disk píše na SSD C: 8850 hodin v provozu. Před ním tam byl asi rok HDD. Otázka je, jestli tý hlášce o elytech možno věřit a jestli to jsou skutečně takový držáky.
Pořizovat novej se mi teda vůbec nechce, jsou na něm dnes už neinstalovatelný věci a když si představím dobu tam vše znova nacpat. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Tý hlášce třeba i věřit jde, ale to se týká polymerů okolo CPU, vyhnije to na obyčejný SMD elyt někde v SB větvi :-) Schválně změř, jaké napětí se vyskytuje na klávesnici nabo USB, když to nejde zapnout. 5V tam nejspíš nebude. Navíc 10 let natočí na elytu ve SB větvi 24*365*10 hodin, což je i víc, než bylo slibováno :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Nenatočí. Mám na noze stolu filipsa s vypínačem na celkový odseknutí. Počítej cca 3-4 hodiny denně večer po práci. Přes den běží jiný PC v dílně či kanclu. To odpovídá hodinám nakrouceným na SSD bez těch dvou let, co tam byl HDD. A polymeráky jsou rozhozený po celý desce, klasickej zasmrštěněj ani SMD rakvička tam opravdu není. To jsem spíš vystartoval po baterce, ta by mohla být při tomhle druhu provozu vydudaná. Ale tu jsem už před pár lety měnil.
No nechal jsem rozdeklovanej bok a budu měřit jak radíš.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

Tak to pak jo. Já jim napájení nevypínám. Jinak nebyla by to první Gigabytí deska, která se po čase začala chovat divně. Neumíraj, ale stávkujou :-)

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

U mě umřel zdroj, taky to někdy nenaskočilo napoprvé, napodruhé už vždycky.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#13 Příspěvek od pepik9 »

Loni jsem si sestavil PC z různě nakoupených starých dílů, jen zdroj, paměti a disk byly nové. Po asi dvou měsících také nenaskočil na první stisknutí a počet se pořád zvyšoval. Stejné to bylo i spojováním vodičů na napájecím konektoru. Reklamace zdroje uznána.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#14 Příspěvek od dreamer »

No já nedávno narazil na zajímavou závadu - PC se občas samo vypnulo a někdy samo zapnulo. Stávalo se někdy ani ne každý den, někdy 2-3x denně. Trvalo 14 dní než jsem na to přišel - svod v zapínacím tlačítku. Za více něž 30 let co se kolem počítačů motám se mi stalo poprvé.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Ja to zapinaci tlacitko prakticky nepouzivam, zapinam PC tuknutim do klavesnice nebo mysi. Ani nevim jestli ho mam vubec zapojene.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“