Šum diody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Šum diody

#1 Příspěvek od kulikus »

Jaké konstrukční faktory mají vliv na velikost šumu Si diody? Měla by sloužit k detekci. Teplota není konstrukční faktor.
Plocha přechodu? Plocha kontaktů? Materiál kontaktů?
Je k tomu vhodná literatura?
Edit: k detekci částic
Naposledy upravil(a) kulikus dne 12 lis 2022, 23:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Absolutní teplota PN přechodu, proud přes ten přechod procházející, motá se tam i Planckova konstanta, náboj elektronu a podobný zvěrstva. Největší vliv má ta teplota, nemalej vliv bude mít i čistota = stejnorodost dotace danýho polovodiče ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#3 Příspěvek od HF_Tech »

A co chceš detekovat?
Šum se výrazně projevuje pouze pokud je dioda použita bez předzesilovače přímo ve vlnovodu nebo na konci kabelu bez předzesilovače. Pokud je detektor za zesilovačem, tak je dominantní šum vlastního zesilovače.
Pak se ještě nepříjemný šum u diod ve skleněném pouzdře - pokud není chráněna před světlem, tak funguje jako fotočlánek a generuje parazitní proud. Stačí mít někde poblíž LEDku a člověk se nestačí divit.

Na výpočet šumu byly dvě knížky v češtině ze 70tých a 80tých let, když na to vzpomenu, tak se podívám o víkendu do knihovny.

Konstrukčně mají asi největší vliv povrchové stavy - úroveň zpracování povrchu čipu, opracování a pasivace. To je ten důvod proč historické polovodičové prvky šumí jako prase.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Zajímají mně vlivy dané technologií a geometrií diody.
Například má-li na šum vliv nakontaktovaný materiál, jeho plocha, tloušťka polovodivých vrstev, jejich mech. pnutí, ...

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#5 Příspěvek od Lojza1 »

Podle toho, co píše EKKAR a zní to věrohodně, bych čekal větší šum u diody s wolframovým hrotem. Je to správný odhad?
K HF_Tech: U LED bych se nedivil a u zářivky bych to očekával, i když tam asi ne na moc vysokých frekvencích. Ty povrchové jevy, netýká se to vlhkosti a nečistot? Nemá to pak i vztah k intenzitě elektrického pole v těch místech? Tj. projevilo by se to u detekční diody bez většího předpětí? Nejde tam nejvíc o nízké frekvence? Já to nevím, tak se ptám. Podle katalogu Tesla i podle vlastního zkoumání jsou výkonové MESA tranzistory záludné, jejich značný svod se silně mění jakoby podle kondenzace a odpařování vlhkosti na obroušeném okraji přechodů uvnitř kovového pouzdra. Jakoby i v některých pouzdrech bylo té vlhkosti více a v některých méně.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

kulikus: nedávno jsem dělal posudek pro Spektroskopickou společnost JMM. Bylo to do soutěže o nejlepší práci v oblasti spektroskopie. Konkrétní práci psal někdo z MFF UK a týkala se modelů MC ohledně detekčních diod a jejich optimalizací. Napiš mi na krist@ujf.cas.cz

Bylo to tuším spíše na fotony, ale jestli rešíš hmotné částice, jsem tu pro tebe já. 😉

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kulikus »

Děkuji. Zatim odkládám.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“