Světelný řetěz některé barvy svítí méně

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Galon
Příspěvky: 1
Registrován: 21 říj 2020, 02:00

LED řetěz

#16 Příspěvek od Galon »

Vyřešil jsi ten problém nakonec nějak, nebo se opravdu jedná o "vysvícené" LEDky a nic moc se s tím nedá dělat? Zkoušel jsem rozsvítit zkušebně nějaké 3 sezóny staré vánoční světelné řetězy- taková ta klasika ve stylu https://i-market.cz/170-led-retezy a mám podobný problém- některé LEDky svítí normálně, ale některé málo. V minuých sezónách jsem problém nezaznamenal.
Naposledy upravil(a) Galon dne 23 úno 2023, 09:54, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

>>xsc: v té předvolbě C110STII rychleji stárly omezovací odpory, než LEDky. Příležitostně si je přeměř.
Ve světelných řetězech to bývá naopak - LEDky vysvícené jako první.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od PotPalo »

Mne sa zdá, že výrobca vôbec nepočíta nejaký prúd. Mám tu reťaz na batérie (3xAA), kde sú farebné LEDky štyroch farieb (červená, zelená, žltá, modrá), a všetko je to spojené paralelne. Ako asi vyregulujú rôzne úbytky na LEDkách rôznej farby? No nijak. Niečo tam pustia a že niektoré farby hrejú nikoho nezaujíma. A samozrejme červené už svietia menej, teda ako ktorá, každá inak. Jedna LEDka už neviem ktorej farby bola dokonca v skrate, tú som odtiaľ vyhodil.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

Hill píše:>>xsc: v té předvolbě C110STII rychleji stárly omezovací odpory, než LEDky. Příležitostně si je přeměř.
Ve světelných řetězech to bývá naopak - LEDky vysvícené jako první.
Odpory jsem tehdy neměřil, ale po výměně LEDky za jinou ta nová svítila OK. Takže jsem měl asi fakt smůlu na LEDky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

Přidám se s poznatkem s podobným výrobkem, ačkoliv si nejsem jist jestli je rubrika Osvětlovací technika správná, nebo by tomu bylo líp v chlívku Čínský šmejd nebo Teorie.
LED "vánoční" řetěz do exteriéru, asi 8 m dlouhý, donesli mi na opravu po rozkousání psem. Pes kupodivu přežil.
Adaptér je usměrňovač, tedy výstup galvanicky se sítí, propojení konektorem dvoupólovým s převlečnou maticí jak popisuje výše sinclair.
Řetěz tvoří dvě sekce sériově spojených diod, třetí drát je pro tu druhou a napájení je ukončeno na opačném konci stejným konektorem čili je průběžné. Jednoduchá izolace, krytí pofiderní, žádnou civilizovanou normou v kdysi příčetné kulturní zemi by to nikdy neprošlo a neocitlo se na trhu, ale to už v této nové době ani nemá cenu popisovat. Stejně tak vůbec "účel" použití a existence takového zbytečného póvlu.
Zaujal mě na tom spíš efekt ne/svícení, po zapnutí svítí těch 100 nebo kolik ledek studeně nesympaticky bíle, až na jednu barvy piva, a předposlední dvě nesvítící vůbec. Ty dvě se asi po pěti minutách pod napětím rozsvítí studeně bíle, jako by teplem teprve startovala emise. A pak v průběhu asi půl hodiny některé ledky přecházejí do toho žluto-kalného odstínu a zůstanou tak až do opětovného zapnutí. Je pro to nějaké vysvětlení?

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od pocitujlasku »

Crifodo: ak sa mylim, tak ma niekto opravte, ale ledky su standardne studena biela, a teply odtien sa vytvara vnutri vrstvou luminoforu, alebo niecoho podobneho, ktore zmeni farebne spektrum. A moze byt, ze ten je taky smejd, ze zacne fungovat az ked sa nahreje.

K tej povodnej teme, je dost mozne, ze tie ledky uz to maju za sebou. Ako tu uz pisali, cinan neriesi napatia pre farby, on ma univerzalny napajaci modul a podla potreby na kabel napajkuje farby. Ledky zvyknu byt 10-20 paralelne, takze niektore farby su pretazene, ine zase svietia menej.
Keby aspon dal na jednu vetvu rovnaku farbu, tak by sa dalo v ovladaci pridat odpor podla farieb.
osobne preferujem len biele, takze tam nie je problem zmenit napajanie a predlzit tak zivotnost.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od xsc »

Většinou je to modrá LED s luminoforem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Presene tak, studena aj tepla biela LED je modra s luminoform.
Mam vyskusane, ze pri malych prudoch aj tepla biela svieti studeno (do modra).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

to nikdo nezpochybňuje. Pro mě je nejasnost v tom, proč se u cca 5% LED mění teplota světla s dobou svitu a proč ty dvě LED skokově začnou svítit po nějaké době, ačkoliv konstantní proud jimi prochází stále (celý ten čínský zjeb je sériové spojení 50 kusů se všemi "přednostmi" takové prasečiny na entou).
Že nechápu jak to že se to smí u nás prodávat a ČOI nekoná, škoda zdůrazňovat. Jednoduchá izolace, slabé krytí, galvanicky spojeno se sítí.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“