Osvedceny prodejce 18650

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#16 Příspěvek od mluno »

Když nepočítám dva kousky po euru koupené u číňana (kapacita 8000 mAh no neberte to, skutečnost byla o řád menší), tak jsem baterky 18650 kupoval v Suntechu ( https://www.suntech.cz/produkt/373426-n ... 7v-li-ion/ ). Zatím si nemůžu stěžovat a už to nějaký rok bude. Tohle bych z číny v životě nekupoval. Ale dalo tehdy práci sehnat baterku bez elektroniky (protože to zařízení (zdroj pro raspberry) bylo udělané přesně tak, že se tam ty s elektronikou nevešly).
Jinak do nějakých hraček (svítilen, větráčků) jsem zatím nekupoval, zatím mám ty dodané, i když kapacita neni nic moc a třeba větráček bez USB běží tak 10 minut. Svítilna je nová, takže ještě nějakou dobu vydrží.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#17 Příspěvek od sr71 »

Pro zajímavost jsem rozebral 2 èlánky 18650, modrý poctivý 2200mAh, fialový dle èíòana taky 2200mAh ale skuteènost cca 650mAh (zásadní rozdíl asi v délce toho svitku, v modré je natìsno, ve fialové pomìrnì navolno).
Co je pøesnì za složení ten elektrolyt který je uvnitø, je to nìjak zdraví nebezpeèné? Nìkdy bývá jeho "vùnì" cítit i z nerozebraných Li-Ion / Li-Pol
Přílohy
18650.JPG

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Však ne nadarmo se v katlistu udává i hmotnost článku . Jsem zvědav , mám z alíka objednáno , mohlo by to již jeti . Dám údaje . Přímo na alíku zdůrazňují hmotnost .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Vraj boli nejake ojeby, kde bol zvitok len malej vysky a zvysok bol dosypany pieskom - aby sa dosiahla potrebna hmotnost.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Ono toho vraj bolo , ale uvidíme změřenou realitu . Je evidentní , že v článku bylo pusto a prázdno .

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od workhard »

18650 kupuju na Alíku běžně, většinou Panasonic nebo Samsung s kapacitou do 3500 mAh a nebyl nikdy problém, jasný že když si někdo koupí článek s kapacitou 8000 i víc, tak pak nadává. Už jsem tam viděl i 70000 :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

18650 2 a 2,5Ah kupuju v Lidlu jako náhradní baterky do nářadí. Je v tom 10 článků co dají 20A. Ustřihnu vývody od plošáku, vylámu plastovej držák a tak jak jsou sbodovaný je v propojích naohejbám na 4S2P. Připájím vývody a JST konektor na balanc. Používám jako pohon do modelů, bez problémů ten blok dává 40A. Nejstarší mám tři roky, začíná trochu zvyšovat Ri. Článek vycházel ještě do léta na 70 kaček, nyní kolem 80.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#23 Příspěvek od adakar »

Mám čelovky s vysokým dosvitom tri, tie pôvodne osadené modré accu tam vydržia svietiť od novosti tak 15 minút, potom ide svit postupne dole.

Chcel by som do čelovky kvalitné 18650:

1. aby čelovka vydržala dlho svietiť maximálnym svitom, prípadne bola v plnej pohotovosti aj dlhší čas po nabití, len neviem koľko toho vôbec môžem u čelovky s takto vysokým svitom očakávať, takže poznatky uvítam

2. aby accu mali čo najviac nabíjacích cyklov, tak isto neviem koľko sa dá požadovať

3. a aby mali klasický plusový kontakt, nechcem prerábať, upravovať

Po pregooglení množstva no name, alebo tých s plochým + kontaktom, som narazil na GP Lithium-ion 18650 3350mAh PCM. Udávaná kapacita 3350 mAh je tá z vyšších čo som u bežne známych výrobcov videl, ale počet nabíjacích cyklov 300 ma trocha prekvapil, zdá sa mi to málo. Cenu zrejme budem musieť tolerovať, ak chcem od SR alebo ČR dodávateľa... Je to dobrá voľba, alebo mi požiadavkám vyhovejú accu nejaké lepšie? A ako je to s tou ochranou, do čelovky potrebujem iba s ochranou? Akou?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od otakarv »

Včera při prohlížení Bazoš.sk jsem natrefil na jednoho prodejce který prodává po1€ Batérie Li.ion 4,2v samsung. Jaká je jechich kvalita nevím posoudit.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#25 Příspěvek od samponek »

Hmotnost i kapacita sedí https://1url.cz/5uMF0
Sice za poslední měsíc trochu zdražili, ale pořád vychází na 70kč při 20ks. Je to od Alika. Použil jsem to na výměnu ve třech vrtačkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Umíš u nich změřit Ri? To je dnes při výběru skoro důležitější parametr než kapacita.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

Ani jsem si na vlákno nevzpomněl . No články jsem zaplatil , nedostal , ale peníze zpět přišly . Takže kvalitu toho výrobce opět nevím . Mám měřák na Ri a dostal jsem se ke krabici jednoho průmyslového výrobce s vyhozenými akupaky makita . Ty vyhozené mají 11mΩ , tak nevím . Zatím jsem neměl čas(potřebu) měřit kapacity . Ty slovenské mají nebezpečnou cenu .

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#28 Příspěvek od Valdano »

Dobré zkušenosti mám u článků s garantovanou kapacitou prodávaných v českém eshopu viz tento odkaz. Ne všechny články v tom eshopu mají garantovanou kapacitu tj. pokud je budete hledat pak ty, které mají buď v názvu přímo uvedeno "garance kapacity" viz třeba tento a nebo ty, které to mají uvedeno v popisu až uvnitř na příslušné stránce viz třeba tento.

U toho samého článku naměříte jiné Ri při plně nabitém stavu a jiné třeba při skoro plně vybitém stavu. Vnitřní odpor článku do jisté míry naznačuje jeho aktuální schopnost proudové zatížitelnosti. Stručně řečeno čím nižší Ri tím vyšší proudová zatížitelnost. Aktuální kapacita článku hraje ovšem také svoji roli. Nejpodstatnější je zejména tzv. využitelná kapacita článku při určitém proudovém zatížení, a to s ohledem na konkrétní zařízení, ve kterém má být článek provozován.

Aby se dosáhlo při měření kapacity co nejvyšších hodnot tak se měřičem kapacity článků někdy měří kapacita při malém konstantním odběr proudu. Třeba jen 100mA. Ale co se stane pokud bude článek provozován v zařízení, které bude mít odběr třeba 1A nebo i více? Při vyšším odběru proudu bude i vyšší pokles napětí na článku což se nejvíce projevuje zejména v dolní třetině zbytkového aktuálního náboje článku. V závislosti na tom na jaké úrovni bude mít zařízení dolní napěťový limit pro ještě spolehlivý provoz pak může docházet buď k příliš hlubokému vybití článku nebo nebude kapacita naměřená při nižším odběru proudu využitelná jelikož zařízení dříve přestane fungovat.

Dle mého názoru by výrobcem deklarovaná kapacita článku měla být využitelná při výrobcem deklarovaném tzv. trvalém vybíjecím proudu, a to při okolních teplotách okolo 20°C, ale v reálu je většinou nižší.

Takže pokud máte určitý konkrétní článek a určité konkrétní zařízení, ve kterém ho hodláte provozovat tak může postupovat dle níže uvedeného.

Různá zařízení mají svůj odběr proudu (ne vždy bývá konstantní) a také svůj dolní limit napětí, při kterém jsou ještě schopna bezproblémového provozu.

Je-li to u příslušného zařízení možné a máte-li vhodný laboratorní zdroj DC a měřič kapacity článků umožňující nastavení konstantního odběru proudu a nastavení koncového vypínacího napětí při vybíjení tak můžete postupovat takto.

Pomocí laboratorního zdroje DC vyzkoušet jaké rozmezí proudu konkrétní zařízení má a při jakém nejnižším napětí je ještě schopno bezproblémového provozu.

Pokud bude u příslušného zařízení nejnižší napětí při jakém je ještě schopno bezproblémového provozu nižší než je výrobcem článku deklarované tzv. koncové vybíjecí napětí pak použít to výrobcem článku deklarované, ke kterému přičtete třeba 0,1V navíc. V tomto případě zároveň máte i informaci o tom, že příslušné zařízení nerespektuje minimální koncové vybíjecí napětí článku a pokud tedy použijete v takovém zařízení článek bez funkčního tzv. ochranného obvodu tak hrozí riziko, že může opakovaně docházet k příliš hlubokému vybíjení článku což výrazně zkrátí jeho životnost.

Nejvyšší naměřenou úroveň proudu toho konkrétního zařízení pak nastavit jako konstantní vybíjecí proud v měřiči kapacity článků a příslušné nejnižší napětí nastavit jako koncové vybíjecí napětí, při jehož dosažení měřič kapacity vybíjení článku ukončí.

Poté vhodnou nabíječkou plně nabijete příslušný článek a následně jej budete vybíjet v měřiči kapacity článků s výše popsaným nastavením.

Tímto způsobem získáte aktuálně využitelnou kapacitu a v podstatě i dobu provozu při daném proudovém zatížení na jedno nabití konkrétního článku. Postupem času jak bude ten konkrétní článek stárnout tak se tato využitelná kapacita a tím i příslušná doba provozu na jedno nabití při daném proudovém zatížení bude postupně snižovat a projeví se to i ve zvýšení Ri.

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#29 Příspěvek od Stribrnak »

Něco k tématu.....

Stribrnak
Přílohy
Hamik lion.JPG

Odpovědět

Zpět na „Součástky“