Náhrada za KF520 (BF245A)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#16 Příspěvek od jardafiala »

Hádám že proudový zdroj pro potlačení brumu? Ale stejně bych uvítal víc informací, aspoň krátce. Když už se to thema načalo.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#17 Příspěvek od DukeNuke »

Tak jsem to konečně našel v teorii zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... torder=asc
A k tomu - můžeš si to představit jako odporový dělič, kde TL431 je proměnný odpor v závislosti na výstupním napětí. Dejme tomu, že se napětí na výstupu zvýší, pak "odpor" TL431 se sníží, klesne napětí na gate, tranzistor se přivře, sníží se napětí na výstupu.
Při zapojení s odporem - TL431 se více otevře, zvětší se proud odporem, změní se poměry děliče, na odporu bude vyšší napětí.
Při zapojení se zdrojem proudu je napětí na "odporu" konstantní.
Tedy při obyčejném odporu ΔUg = ΔUtl - ΔUr.
Při proudovém zdroji ΔUg = ΔUtl. Tedy v tomto zapojení reaguje stabilizátor na změny citlivěji a rychleji. Tohle je ještě navíc umocněno použitím unipolárního tranzistoru, který onen "odporový dělič" nijak nezatěžuje, u bipoláru je nutno vzít ještě v úvahu zatížení děliče proudem do báze.
Snad jsem to popsal pochopitelně...
No a protože se to chová dynamicky velmi slušně, tak to samozřejmě potlačuje brum (jakékoli zvlnění na výstupu) daleko účiněji, než zapojení s obyčejným odporem.
Jde to samozřejmě i s bipolárem, jenže, kromě toho, že zatěžuje ten "dělič", tak výkonový bipolár má znatelně menší betu. Takže tak dobře nereaguje. Lze to řešit třeba tak, že se použije darlington, jenže to se zase zvětší šum.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#18 Příspěvek od JirkaZ »

Celá teorie se dá popsat i jednodušším způsobem:

TL431 má coby napěťový zdroj nízký dynamický odpor a je zapojen jako spodní (výstupní) odpor uvažovaného děliče.

JFET má coby proudový zdroj vysoký dynamický odpor a je zapojen jako horní (vstupní) odpor uvažovaného děliče.

Z hlediska změn jsou zajímavé právě dynamické odpory. No a z popisu výše plyne, že uvažovaný dělič má pro změny vysoký dělící poměr.

Nicméně není to nic nového a referenční zdroje napětí v integrovaných stabilizátorech jsou pochopitelně taky napájené z proudových zdrojů.

Ale oceňuju, že ve zmiňované konstrukci nejde o black box a člověk si může "osahat" a nastavit parametry.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#19 Příspěvek od DukeNuke »

Já integrované stabilizátory moc nemusím. je to tak 10 let, kdy jsem si dělal RC generátor pro měření kytarových předzesilovačů. Ve zdroji byl 7824. A zkreslení (měřeno historickým BM224) bylo kolem 1%. Což jsem byl přesvědčen, že by mělo být lepší. Po různém laborování jsem to píchl na laboratorní zdroj a dostal jsem se na 0,1%. Takže 7824 šla ven, udělal jsem zdroj z diskrétních součástek a bylo.
Samozřejmě mohlo to být jen tím kusem...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Mno, ona ta věc s použitím polovodiče jako proudového zdroje má jednu vadu na kráse, že polovodiče mají i kapacity přechodů a je třeba s tím počítat. Jinak to sice potlačí brum, ale někde vysoko to může solidně chytat kdejaké smetí, hlavně při blbém layoutu.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#21 Příspěvek od Olchor »

Tak jsem jen tak cvičně změřil zdroj s 7812, co tu mám.
I=0,5A, 12V, vstupní zvlnění cca 1V, výstupní zvlnění 0,5mV.
To už je na úrovni různých šumů a brumů, co se cestou naindukují v topologii, drátech a zemích.
Jediná cesta, jak se dobrat faktů je měření, ne dojmy ( jak je často vidět u "hifistů")
Změř ten tvůj bastl s fetem, pak s odporem a pak zkus nějaký kvalitní lineár integráč.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#22 Příspěvek od DukeNuke »

To u mě není až taková sranda, protože tak dobrou výbavu doma nemám. Vždycky, když něco potřebuju, tak se musím domluvit se známým a zajet k němu. A taky on na mě musí mít čas.
Já tě nenutím, abys ten bastl používal. A taky vím ze zkušeností, že ať naměřím cokoli, zarytého nevěřícího nepřesvědčím nikdy.
Kdyby ty integrované staby za něco stály, tak by se používaly, už jen vzhledem k ceně. Ale jediné zapojení v předzesilovači, kde jsem je viděl, byla 7805 "podložená" dvěmi diodami na žhavící napětí elektronek.
Tož asi tak.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#23 Příspěvek od termit256 »

Kdyz potrebujes napeti s nizkym zvlnenim, pouzij moderni nizkosumove LDO a ne nejakou 50let starou vykopavku typu 7805. Dosahnes tak o nekolik radu lepsich parametru nez pouzitim prehistoricke 7805 o nejakem bastlu se dvema stejne starymi tranzistory nemluve.
https://www.google.com/search?q=high+psrr+LDO
https://www.google.com/search?q=ultra+l ... +noise+LDO

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#24 Příspěvek od fredis »

DukeNuke píše:Já integrované stabilizátory moc nemusím. je to tak 10 let, kdy jsem si dělal RC generátor pro měření kytarových předzesilovačů. Ve zdroji byl 7824. A zkreslení (měřeno historickým BM224) bylo kolem 1%. Což jsem byl přesvědčen, že by mělo být lepší. Po různém laborování jsem to píchl na laboratorní zdroj a dostal jsem se na 0,1%. Takže 7824 šla ven, udělal jsem zdroj z diskrétních součástek a bylo.
Samozřejmě mohlo to být jen tím kusem...
A co mu bylo, že tak zvýšil zkreslení? :wink: :lol: Já jsem měnil pouze jeden stabec z této řady v nějakém BMxxx a považuju je za velmi dobré.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#25 Příspěvek od JirkaZ »

Hmyze, ty kdybys jednou provždy opustil ten idiotský frikulínský pohrdavý a přehlíživý přístup bez špetky úcty k tomu, co vykonali předci a co je dodnes často velmi dobře použitelné, tak by z tebe možná byl docela dobrý elektronik...

Takhle ale vypadáš především trapně. Něco jako budovatelští soudruzi mládežníci za reálného bolševismu.

Škoda.

Možná je to jen věkem, kdo ví, někomu tahle nemoc ale vydrží celý život. Někoho vyléčí osobní účast ve velkém problému, jiný je odolný i tomu.

Howgh.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

fredis píše:A co mu bylo, že tak zvýšil zkreslení? :wink: :lol: Já jsem měnil pouze jeden stabec z této řady v nějakém BMxxx a považuju je za velmi dobré.
Ten obvod je mizerny sam o sobe, kdyz navic borci vynechaji blokovaci kondiky nebo je mrsknou na opacny konec desky, muze fungovat i samotna 7805 jako oscilator :-)
Naposledy upravil(a) termit256 dne 20 pro 2022, 14:48, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od termit256 »

JirkaZ píše:Hmyze, ty kdybys jednou provždy opustil ten idiotský frikulínský pohrdavý a přehlíživý přístup bez špetky úcty k tomu...
Ten obvod je 50 stara sracka a je proste mizerny, na tom zadna ucta k predkum ci co nic nezmeni. Fyzika je fyzika, si ho zmer a uvidis. Na spoustu veci staci, ale na spoustu zase ne a ze ty nejsi schopen pouzivat moderni obvody nebo se cokoliv noveho naucit je tvuj problem. Ja se jen snazim aby ostatnim neujel vlak stejne jako tobe a nezamrzli v minulem stoleti s obsolete soucastkami.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#28 Příspěvek od ondraN »

7805 se vyrábí už spoustu let, vpodstatě bezezměny. Ty tvrdíš, že je mizerný. Tak uveď, proč je teda mizerný a přesto se stále dělá a používá. Na něco kydnout hnůj bez důkazů, to je politika a ne odborná diskuze.
A jako oscilátor, může bez blokování a správných kondenzátorů fungovat jakýkoli lineární zroj, a dokonce i spínaný.
Naposledy upravil(a) ondraN dne 20 pro 2022, 14:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#29 Příspěvek od DukeNuke »

fredis píše:
DukeNuke píše:Já integrované stabilizátory moc nemusím. je to tak 10 let, kdy jsem si dělal RC generátor pro měření kytarových předzesilovačů. Ve zdroji byl 7824. A zkreslení (měřeno historickým BM224) bylo kolem 1%. Což jsem byl přesvědčen, že by mělo být lepší. Po různém laborování jsem to píchl na laboratorní zdroj a dostal jsem se na 0,1%. Takže 7824 šla ven, udělal jsem zdroj z diskrétních součástek a bylo.
Samozřejmě mohlo to být jen tím kusem...
A co mu bylo, že tak zvýšil zkreslení? :wink: :lol: Já jsem měnil pouze jeden stabec z této řady v nějakém BMxxx a považuju je za velmi dobré.
On ten BM224 měří zkreslení tím způsobem, že odfiltruje základní frekvenci. To, co tam zůstane, měří. Proto se jmenuje správně měřič zkreslení a pozadí. Co mu bylo, netuším.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#30 Příspěvek od termit256 »

ondraN píše:7805 se vyrábí už spoustu let, vpodstatě bezezměny. Ty tvrdíš, že je mizerný. Tak uveď, proč je teda mizerný a přesto se stále dělá a používá. Na něco kydnout hnůj bez důkazů, to je politika a ne odborná diskuze.
A jako oscilátor, může bez blokování a správných kondenzátorů fungovat jakýkoli lineární zroj, a dokonce i spínaný.
Se na ty dukazy podivej do datasheetu prece :-) Typicky 7824 ma podle namatkou vybraneho DS sum 170uV a PSRR 66dB na 120Hz, ostatni parametry tykajici se tohohle vyrobci radeji ani neuvadi.
Napriklad LT3045 ma sum 0,8uV a PSRR na 120Hz 117dB, ostatni viz screenshot. Uz vidis ten drobny rozdil? To neni kydani hnoje, neucta k predkum ci podobne kraviny, to jsou fakta a ja se jich drzim.
Přílohy
11111.JPG

Odpovědět

Zpět na „Součástky“