Náhrada za KF520 (BF245A)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#46 Příspěvek od Kremik »

Vidíš, to bude ten rozdíl. Mě právě to, co je uvnitř, už několik desetiletí fascinuje. Často i víc než konkrétní výrobek.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#47 Příspěvek od Kremik »

Jo, někde ještě určitě mám na vrabčáka postavený zesilovač, ve kterém mám dva trandy v pouzdru SOT23. Na tom by nebylo nic zvláštního, ovšem tyto tranzistory pocházejí z úlomku plošnáku, byly právě v místě zlomu a oba mají ulomený vývod. Kousek z pouzdra jsem opatrně upiloval a vývod vyvedl drátkem. Tyto dva "opravené" tranzistory jsou v tom zesilovači použity jako koncové! Kolektorem připájeny na kousek měděné destičky aby se chladily. Ostatní součástky jsou drátové.
Chtěl jsem testnout co vydrží než se zčudnou, ovšem držely se tak statečně, že se mi jich sželelo a tento "zeslíček" jsem si ponechal v dílničce na nenáročné poslouchání. Teď už bude někde v krabičce jako zajímavost ale určitě dodnes funkční. Žádné nasrání se nekonalo. Naopak. Dělal mi radost.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#48 Příspěvek od termit256 »

To z tebe musi mit okoli radost, kdyz reknes ze budes neco stavit do domacnosti apod. Kazdej jen oci v sloup a bude tise doufat ze to bude fungovat aspon 14 dnu v mesici, bez toho aniz by ses v tom neustale stoural. Az postavis podobnejch bastlu desitky, nezbude ti cas na nic jinyho nez je udrzovat v chodu :-)

Ja kdyz neco stavim udelam to poradne, s rezervou parametru a uz se k tomu nikdy nevracim, pokud mozno - je to jen ztrata casu. Mam pak daleko vic casu na nove projekty, pripadne na nauceni se pajet QFN apod.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#49 Příspěvek od Kremik »

Nechápu, proč by pořád mělo něco nefungovat, tys musel mít fakt mizerné začátky. To co popisuju jsou samozřejmě kuriozity, pro potěšení, ovšem implementovány tak, aby i něco dělaly a nemusel jsem se jim věnovat extra. Mi se prostě líbí když něco běží. Ovšem když běží koupená věc, je to samozřejmost, ta běžet musí, v tom není to kouzlo. Teprve když projde zmrtvýchvstáním, začne být zajímavá.
Ale nemysli si, taky jsem neměl začátky vždycky lehké. Někdy ke konci základky jsem si postavil první integrovaný zeslíček - MBA810DAS. Kmital jako kráva. Mordil jsem se s tím mnoho odpolední a večerů a nehnul jsem s tím. Postavil jsem druhý takový. Kmital úplně stejně!
To víš, že se mi chtělo všude vykřikovat že ty MBAčka jsou úplně na hovno. Ovšem věděl jsem, že v každé druhé domácnosti v obýváku v televizi takový švábek denodenně běží, už léta, a naprosto bez problémů. No nakonec jsem zradu odhalil. Špatná zem, samozřejmě. Tehdy jsem ještě neměl možnost vyrobit plošňák. Součástky jsem nastrkal do vyvrtané plastové destičky a vývody z druhé strany propájel dráty, jako by to plošňák byl. Ovšem tenký drátek nenahradí rozlitou zem. Boucherota jsem měl přizemněného poblíž vstupu. V tom byl celý problém. Ze dvou blbých zeslíků se tak rázem staly zeslíčky suprové. Jak jsem si pak ty integráky oblíbil! Než mi pak přestaly stačit výkonově, ale to už je úplně jiný příběh.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#50 Příspěvek od DukeNuke »

Kremik píše:K Třeba taková KC148, těch bylo kdysi všude hodně. Ještě jich pár v šuplíčku mám. Většinou ale použiju něco novějšího, KCčka si šetřím na vhodnější příležitost.
na kondíku mají další klasiku - KC509. Jak jsem bral ty fety, neodolal jsem :-)

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#51 Příspěvek od ondraN »

termit256 píše:To z tebe musi mit okoli radost, kdyz reknes ze budes neco stavit do domacnosti apod. Kazdej jen oci v sloup a bude tise doufat ze to bude fungovat aspon 14 dnu v mesici, bez toho aniz by ses v tom neustale stoural. Az postavis podobnejch bastlu desitky, nezbude ti cas na nic jinyho nez je udrzovat v chodu :-)

Ja kdyz neco stavim udelam to poradne, s rezervou parametru a uz se k tomu nikdy nevracim, pokud mozno - je to jen ztrata casu. Mam pak daleko vic casu na nove projekty, pripadne na nauceni se pajet QFN apod.
Hele, koukal jsem na tvoje příspěvky trochu dozadu a jsou to samé silácké řeči bez čehokoli konkrétního. Tak se se svým konktrétním bastlem pochlub. Třeba si o tobě někdo opraví mínění.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“