Aku vrtačka z Ni-Cd na Li-Ion - nabíjení

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kanda
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2011, 01:00

Aku vrtačka z Ni-Cd na Li-Ion - nabíjení

#1 Příspěvek od kanda »

Zdravím,
předělal jsem si letitou aku 12V vrtačku z 10x Ni-Cd článků na 3S články 18650 s použitím tohoto ochranného moduluhttps://www.laskakit.cz/ochrana-li-ion- ... #ratingTab
přidal jsem i tento LED Indikátor stavu kapacity
https://www.laskakit.cz/led-indikator-s ... n-baterie/
Vše funguje.
Jen potřebuji vyřešit nabíjení. Rád bych nějak využil původní adaptér s nabíječkou Ni-Cd (foto). Z adaptéru jde 19,3V a po připojení na stojánek 17,3,V vše naprázdno.
Napadlo mě vykuchat stojánek a dovnitř umístit nějaký step down měnič a nastavit na napětí mezi 12,6-13,6V což je pro ten ochranný modul doporučené napětím.
Půjde to takto vyřešit, nebo je nějaké jednodušší řešení?
Díky.
Přílohy
IMG_20221219_195853.jpg
IMG_20221219_195938.jpg

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od dracekvo »

Já jsem skeptickej k tomu, používat ochranný obvod pro nabíjení. Jedná se o ochranný obvod, TJ. něco, co zafunguje až když parametry překročí rozumnou mez. Poroto taky odpojování probíhá až při 4.25V. Ale normálně se nabíjí na 4.2V.

Předělával jsem si vysavač, kde byl 2S článek.
Dal jsem tam ochranný obvod a doplnil 2S nabíječem. Výhoda tohoto řešení je i signalizace stavu, že je nabito a ukončení nabíjení.
Ochranný obvod nabíjení nepřeruší. Jen odpojí baterii od nabíječky. A pokud hodnota napětí klesne pod restartovací mez, tak se opět baterie připojí a nabíjení bude pokračovat.

Našel jsem třeba toto. https://www.aliexpress.com/item/1005003235306749.html
Ale nelíbí se mi, že dle popisu je plné nabití signalizováno zhaslou ledkou. To mi příjde poněkud trapné.
A tak se mi nechce hledat co je tam za čip. Ale u toho 2S modulu jsem si měnil nabíjecí proud z 1A na 250mA, protože adaptér byl jen na 350mA.

Edit
Nebo si koupit adaptér, který má normální signalizaci nabíjení a má vyřešené ukončení nabíjení. Stojánek vykuchat a nechat ho jen jako stojánek bez elektroniky a starý napáječ si nechat na nějaké pokusy.
https://www.aliexpress.com/item/1005004971844658.html

jen nechápu jak si zvolit jestli chci EU, nebo US vydlici.

Uživatelský avatar
kanda
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2011, 01:00

#3 Příspěvek od kanda »

Myslel jsem, že ten modul má i funkci nabíječky.
Někde právě píšou nabíječka,balancér a ochr.modul.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Kup si slušnou levnou modelářskou nabíječku s balancováním, vyveď z akupacku ven servisní konektor a nabíjej pomocí výkonového + servisního (pro větší proudy) nebo jen servisního (pro menší proudy).

Tak to mám já u dvou kusů původně NiCd vrtaček a léta spokojenost.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
kanda
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2011, 01:00

#5 Příspěvek od kanda »

Chci využít věci co tu mám. Asi půjdu do toho modulu co psal dracekvo, nejlíp koupit někde u nás.
Nějaký tip na nabíjecí modul pro 3S články 18650?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

Ty moduly z PRCu nemají balancování. Komu není rady...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
kanda
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2011, 01:00

#7 Příspěvek od kanda »

Však balancování už mám na modulu u baterek,
potřebuju jen modul nabíječky k zabudování do stojánku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Však v těch odkazech máš i modul s balancem . Jakmile má popis s balancem je určen i k nabíjení . Takže po dosažení napětí na článcích odepne "tvrdé" nabíjení a propouští proud kolem 50mA-balanční proud . Jura píše kokotiny , vyrábějí jak s balancerem , tak bez něj . A záleží na tobě , co koupíš . Spousta neznačkových akubaterek Lion je bez jakékoliv balance .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

kanda píše:Však balancování už mám na modulu u baterek,
potřebuju jen modul nabíječky k zabudování do stojánku.
Láska má dvouampérový zásuvkový nabíječky na LiIon 2S, 3S, 4S a nebo čtyřampérový šňůrový nabíječky 3S, 4S, 5S.
Já to z jistejch důvodů dělám jinak. Na baterky taky dávám ochranej modul s balancováním a jako nabíječku dávám Step Down s CC/CV. Nastavím na něm mezní napětí počet článků x 4,2V a maximální nabíjecí proud. Napájí ho jakejkoliv DC adaptér 12, 15 nebo 24V, mám jich zásobu tak proč je nevyužít.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ale může zkusit dát i ten napaječ co má . Nejdříve bych zkusil tak 2R2 do serie a dle ohřátí trafa případně zmenšil . Musí to běhat tak .

Uživatelský avatar
kanda
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2011, 01:00

#11 Příspěvek od kanda »

Celeron píše:
kanda píše:Však balancování už mám na modulu u baterek,
potřebuju jen modul nabíječky k zabudování do stojánku.
Láska má dvouampérový zásuvkový nabíječky na LiIon 2S, 3S, 4S a nebo čtyřampérový šňůrový nabíječky 3S, 4S, 5S.
Já to z jistejch důvodů dělám jinak. Na baterky taky dávám ochranej modul s balancováním a jako nabíječku dávám Step Down s CC/CV. Nastavím na něm mezní napětí počet článků x 4,2V a maximální nabíjecí proud. Napájí ho jakejkoliv DC adaptér 12, 15 nebo 24V, mám jich zásobu tak proč je nevyužít.
Tak nějak bych to chtěl udělat, využít ten starý DC adaptér.
Jaký používáš ten Step Down s CC/CV, můžeš něco doporučit?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Na 2S1P a 3S1P jsem použil: https://www.laskakit.cz/step-down-menic-s-lm2596-cc-cv/ Má to možnost připojit externí ledky na indikaci stavu nabíjení.
Pro 4S3P jsem použil https://www.laskakit.cz/buck-boost-regu ... -1-35v-5a/ Ale mám ho otevřenej s malým větráčkem a drbu z něj jen 3A.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od dracekvo »

A co stabilita výstupního napětí? Já jsem tyhle moduly zkoušel a stálost napětí byla dost tristní.
Navíc ta ledka jen idikuje že proud je větší než nastavená hodnota.
Rozhodně to není nabíječka, ale jen zdroj. Nabíječka má nabíjení ukončit při dosažení určitého proudu. Né držet baterie na max napětí třeba týden, pokud zapomenu, že jsem v garáži dal nabíjet baterku.
To by se tam musel ještě udělat nějaký další obvod s přídrží, který by po zhasnutí led odpojil zdroj.

Ono to vše proč se ty nabíječky takto chovají má svůj důvod. Až doma někomu ta baterka zahoří, tak budete poslouchat, že jste jim to poradili vy?

Navíc cena toho řešení je na úplně stejné ceně, jako nabíjecí adaptér k tomu určený.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

A ty si myslíš že ty 2A nabíječky ze stejnýho obchodu jsou nějakej zázrak stability? Tu co jsem koupil měla na výstupu za studena 8,42V a po hodině odběru 8,53V. No a teď si představ, co se stane když někdo omylem veme místo nabíječky 9V, 12V nebo 15V adaptér a strčí ho do toho zdrojovýho štekru 5,5/2,1 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#15 Příspěvek od Sadra17 »

JirkaZ píše:Kup si slušnou levnou modelářskou nabíječku s balancováním, vyveď z akupacku ven servisní konektor a nabíjej pomocí výkonového + servisního (pro větší proudy) nebo jen servisního (pro menší proudy).

Tak to mám já u dvou kusů původně NiCd vrtaček a léta spokojenost.
proč by si přidělával další věc když balancer je součástí toho co dával dovnitř baterie ? 8O

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“