stabil AMS1117

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

stabil AMS1117

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju na Catalex MicroSD Card Adaptéru obejít stabilizátor AMS1117 3,3V aby šla deska napájet z 3,3V Arduina. Nejjednodušší je ho vyrubat a proklemovat In a Out. Jenže to se mi moc nechce, kdybych ho zase potřeboval vrátit. Poslat 3,3V až za něj asi není ideál, třeba stabilíky řady 78xx tohle nesnášely a mastit na výstupu 3,3V diodu taky není ideál, i se šotkou by to příliš snížilo napětí.
Co takhle pouhý dočasný propojení In a Out, snese to AMS1117?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

pokud je v základním zapojení, tak by mu to vadit nemuselo.
akorát ti to bude o trochu zvětšovat odběr . . .
(jen přemostíš diodu D1)
Přílohy
AMS1117.jpg
AMS1117 block diagram.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

To není Adjust ale tvrdejch 3,3V. Žádnej dělič na ADJ nemá. Tak snad je to stejný. Kdyby to byl Adjust, tak bych za něj dal shottku a trochu ho postrčil nahoru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#4 Příspěvek od ondraN »

Tak dej za něj spínací N-FET a gate přes nějaké ty rezistory na Vin. Když bude Vin, tak je FET otevřený a napájení ze stablíku. Když není, můžeš napájet za tím FETem. Úbytek na stablíku by měl udržet FET otevřený.
Zkratovat to lze, mám to vyzkoušené, ale je tam stálý odběr stabilizátoru.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:To není Adjust ale tvrdejch 3,3V. Žádnej dělič na ADJ nemá. Tak snad je to stejný. Kdyby to byl Adjust, tak bych za něj dal shottku a trochu ho postrčil nahoru.
Podložit ho můžeš tak jako tak. Když mu dáš do "zemního" vývodu proti zemi stejnou diodu jako na výstup, tak se výsledné napětí zhruba řečeno nepohne (resp. pouze o rozdíl Uak těch diod při různých proudech).

Klidový proud "zemním" vývodem je dle DS typicky 5 mA. Minimální úbytek na regulátoru je typicky 1,1 V.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Já měl ten úbytek menší. Z 3,5V mi to dělalo 2,95V ale už to stačilo aby SD karta nechodila. Ten stabec je zrovna tak blbě vývodama na kraji desky že ani smd 1n4148 co tu mám se tam nevejdou.
Koukal jsem na jinej modul SD karty a tam to vůbec neřeší, napájecí piny jsou 5 a 3,3V a pokud pošleš 3,3V jen na výstup stabilu, tak mu to vůbec nevadí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Možná to úplně nechápu, ale furt nevidím, kde je problém.
Když spojíš IN a OUT nulovým odporem, přitom tam necháš LDO ležet na DPS, tak se vůbec nic nemůže stát.
Cokoliv, čemu by se dalo ublížit (třeba interní výstupní tranzistor) bude mít rozdíl potenciálů rovný 0V.
Maximálně by se (v případě ADJ verze) zvýšil proudový odběr přes odporový dělič na výstupu.
Jediná věc, kterou si musíš hlídat, je to, abys tam nepustil 5V ve chvíli, kdy máš IN a OUT spojený. Napřed zase rozpojit, potom připojit vyšší napěťovou hladinu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“