Multimetr - mazání (volič+kontakty)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

Multimetr - mazání (volič+kontakty)

#1 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
rád bych se zeptal, mažete otočný volič u multimetru?
1. mažete mechanickou část? Pokud ano, tak čím a jak?
2. mažete kontakty? Pokud ano, tak čím a jak?
Narazil jsem na tuhle diskuzi
https://www.eevblog.com/forum/reviews/q ... mm-grease/
Nikdy jsem nemazal, díky za názory.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tam je problém, že jakmile se setře ta tenká vrstva (povrchová úprava kovu), co chrání mechaniku před oxidací, tak je veškeré mazání většinou zbytečné.

Na druhou stranu se to nemusí rozebírat, navrtá se malá dírka do plastu a sem tam se tam něco stříkne, než se to s konečnou platností zahodí.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 16 led 2023, 12:24, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ked mam s prepinacom nejaky problem, tak ho rozoberiem, vycistim izopropanolom a skontrolujem na skraty na hranach medzi ploskami (niekedy sa "rozjazdi" hrana jednej plosky a skratuje sa s vedlajsou). Nasledne jemne maznem vazelinou (nejaka cinska zlta :D ). Ale uz dlho som to nerobil.

P.S. Nemazat nicim so silikonom.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Asi by dost starostí s mazáním ubylo s hermetizací přepínače.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Inu u slušných přístrojů nemazat . Mám po tátovi ručkový multimetr s otočným přepínačem . Přepínač je odkrytý , do futrálu se po demontáži vkládají baterie pro ohmmetr a po 50sáti letech používání pracuje Sanwa jako nová . Kontaktní plochy mažu jen pokud jsou mosazné vazelinou . Ale potom kontakty lehce otřu hadrem .

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#6 Příspěvek od kovka »

Tu Sanwu mam taky, typ 380-CE a taky bez problému
a má DC 33k/V

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Pokud do toho vlezu, tak mažu. Mám rád ten pocit, že s něčím můžu libovolně cvakat a prakticky se to neopotřebovává. Takto upravené přístroje upřednostňuju před neupravenými, tedy obvykle novějšími.
Že to funguje dokazuje měřáček koupený snad před 25ti lety někde u ťamanů na tržnici (Sunwa YX-1000A). Malinký, jednoduchý až primitivní, na mnoho měření však plně dostačující. Kontakty upravené, kontaktní plochy rozšířené, v jednom místě tišťák provrtán pro dosažení větší izolační pevnosti. Často používaný a dodnes funkční. Samozřejmě na serióznější měření mám serióznější měřáčky, ale většinou není důvod na ně sahat.

Jo, zapomněl jsem to podstatné. Kontakty mažu běžnou žlutou vazelínou, plasty nějakou bílou MOLYKOTE koupenou od někoho odsud z Bastlírny. Dokud jsem ji neměl, většinou jsem i plast mazal běžnou vazelínou. Rozhodně lepší než nic, ale někdy to nebylo úplně ono. Na osičky v hračkách jsem používal silikonový olej. Rubikovku jsem mazal krémem na ruce. Na kontakty s malou samočistící schopností (přepínače A/V Avometu) Kontox, na rozsahy vazelínu. Atp, dle toho co to je...

Jo, a jako dítě jsem mazal osičky v setrvačníkách autíček máslem nebo sádlem. Nic jiného jsem k dispozici neměl. Vydrželo to tak asi měsíc, pak se muselo znovu.
Sádlem jsem asi dva roky zpátky nouzově namazal kouli na tažným. Fungovalo to perfektně. Jen pak ta koule nápadně lákala psa :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak ono stačí rozebrat starý dekadický přepínač od Tesly a současný multimetr a hned je jasné, kde je primární chyba...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Tak jsem se naschvál šel podívat , opravdu 380-CE :lol: :lol:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“