Průběh potenciometru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Průběh potenciometru

#1 Příspěvek od mi-ro »

Potřebuji náhradu za potenciometr s označením 503 WT. Ano, 50k ale co značí WT? Lineár nebo log? Původní je totálně KO. Dík za diskuzi. Doplněno, v rozpisce materiálu jsem našel toto značení W50K RD09F113A224-50K4BT(SAS1);30F-C
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#2 Příspěvek od Ruprecht »

To bude 9mm lineár. To je nějaké Alto? :wink:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

W, tedy asi symetrický lineár s "potlačenými" konci.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Je to volume mixu Tapco. Ale ne jako klasický log dělič ale reguluje volume ve zv operáku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Obrázek
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Potenciometry s průběhem W používala kdysi firma Loewe do svých Optacordů pro řízení záznamové úrovně, tehdy samozřejmě s Ge tranzistory.
Principiálně šlo o toto zapojení.
Při velké vstupní úrovni měl zesilovač malý zisk, který se s otáčením potenciometrem významněji začal zvedat až v poslední třetině dráhy. Mezitím se v regulaci uplatnil hlavně dělič z Rs a aktuálního odporu druhého konce dráhy potenciometru.
Taky to máš nějak takto?
Protože, jestli ano, tak to se jiným průběhem potenciometru nahrazuje dost blbě, ať to počítáš, jak chceš. Sice to jakžtakž jde s průběhem E, ale vždycky tam je delší nebo kratší úsek dráhy, ve kterém neslyšíš, že by potenciometr něco dělal. Jeho vliv je slyšet (i vidět na indikátorech) jen na koncích dráhy.
Přílohy
vol_s_W_potem.png

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Jo, to je v principu ono. Jezdec je ukostřený. K dispozici mám buď lineár nebo logáro. Asi to nebude ani jeden ale zkusím raději ten lineár. Že to bude mít jiný průběh, snad si zvyknu. Mám tady jeden 6 vstupový jinak dobrý Tapco mix který by jinak šel do SD. Chápu že se takový malý mixy dají sehnat do 2k ale je mi ho líto a v zimě hledám zábavu. :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Od Tapca jdou nějaké díly ještě sehnat. W taper používá i Behringer, Alto a pár dalších firem.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#9 Příspěvek od jardafiala »

Já mám takový jakýsi neurčitý pocit, že jsme se s tím někde setkal a že kýženého průběhu lze dosáhnout vhodnou kombinací odporů připojených jak ukazuje obrázek. Samozřejmě tak aby výsledný odpor kombinace byl kýžených 50kΩ. Může někdo nasimulovat průběh na jezdci pro kombinaci třeba pot. 250kΩ a odpory 33kΩ ? Nebo byl zapojený je jeden odpor paralelně k potenciometru? Lze to nějak nasimulovat?
Přílohy
pot W.png

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Nasimulovat to lze:
Přílohy
Wpot.png

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Setkal jste se někdo s potenciometry se "zkrácenou dráhou"? Používají je do křížových ovladačů nejen modelářských RC souprav. Běžný potenciomery mají dráhu a rozsah natočení 270 stupňů, křížáky umí mechanicky jen cca 60-70 stupňů. Je tím pojmem "zkrácená dráha" myšleno opravdu mechanický zkrácení úhlu dráhy potenciometru a nebo je to daný elektricky průběhem odporový dráhy? Mám tady TX Futaba FX-30 a že by se mě chtělo ty zapouzdřený křížáky kuchat, to teda né. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#12 Příspěvek od Victronix »

Ano, mám potenciometry s dráhou 90°. Jsou zakázkové.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#13 Příspěvek od jardafiala »

Simulace O.K. není to tak nějak to co potřebuješ? Ještě pro upřesnění by to v simulaci chtělo upravit odpory na potenciometru na 125 + 125kΩ.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Tak jsem raději přešel od teorie k praxi a vyzkoušel jak logaro tak linear. Bez ohledu na poměr výstupního signálu k úhlu natočení se mi jevil lepší linear. A tak tam jsou 50k/N a už to frčí. Není to na žádný profi, možná jako monitor nebo pro nenáročnou holírnu. Cena 100,_ a hodina práce i s vyčištěním. No nekupte to 😀. Dík za konzultace.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“