Aquastop u myčky nádobí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od p32 »

Nedělal bych to, furt otevírat a zavírat. Doporučeno může být i mít někde schovanou valchu. :wink:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od otakarv »

bu2520 píše: Ale tuším, že u praček je v návodu doporučováno, uzavírat vodu pokud se nepere , u myček si nejsem jist.
Já po své zkušenosti s naší myčkou AEG kdy najednou spustilo čerpadlo ačkoliv nebyla myčka v provozu již vždy ventil zastavuji.
Stalo se s největší pravděpodobností to, že ačkoliv je na vstupu do přívodní hadice osazené sítko na zachytávání nečistot tak přesto se do sedla elektromagnetického ventilu dostala nečistota (byla odstavená voda kvůli práci na potrubí a při spuštění se uvolnila rez a jiné nánosy v potrubí jelikož tu máme ještě pozinkované trubky) a malinko ventil propouštěl. Když ta myčka spustila čerpadlo tak jsem nevěřícně koukal dovnitř a tam plno vody, ještě že je to takýmto způsobem jištěné. No občas se ta myčka i odpojila od přívodu proudu jelikož tam mám prodlužovačku a na ní se občas zapojí mikrovlnka. Pak mi mráz přeběhl po zádech když jsem si uvědomil co by se stalo kdyby nebyla myčka připojená k síti, potopa.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#18 Příspěvek od doktor365 »

PCmaniac99 píše:Moje mycka BEKO výměna není jednoduchá.
Mám taky beko ,hadici se už měnila a složité mi to nepřišlo.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Hape »

Zaky píše:Určitě je ten Bosch principiálně lepší, pračka AEG je o nějaké ty roky starší, třeba to dnes už dělají všichni stejně, nevím.
Máme doma pětiletou pračku AEG a má taky tem pasivní systém aquastopu. Možná je to kvůli tomu, že pračka má minimálně tři přihrádky na prací prostředky ze kterých je vyplavuje a každá asi má svůj ELM ventil. Nebo jak je zajištěno, aby se nejdřív vypláchla přihrádka pro předpírku, potom pro normální prací cyklus a nakonec s aviváží?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Moja stara Whirpool tam ma mechanicku klapku.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#21 Příspěvek od PCmaniac99 »

doktor365 píše:...složité mi to nepřišlo.
Bylo to myšleno že to není "user friendly" jako u pračky, kde hadici odšroubuješ/našroubuješ.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#22 Příspěvek od p32 »

Jaké bývá napětí na ten elektromagnet v tom Aquastopu a z čeho se to ovládá? Je někde nějaké všeobecné elektrické schéma k těm moderním myčkám s displejem?

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#23 Příspěvek od DedVseved »

Já měl v Boschce, se kterou jsem se nedávno trápil, napětí na základní desce 13,9V a z něj 5V, takže u Boschky tipuji 12V a vše se ovládalo relátky na základní desce, protože když by došlo k zaplavení, tak se přívodní ventil zavře a spustí se vypouštěcí čerpadlo. Nová Boschka má stejnou přívodní Aquastop hadici, takže beztak to bude taky na 12V, ale proti té staré má WiFi :)

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#24 Příspěvek od bu2520 »

v drtivé většině je to 230V střídavých, u některých modelů Bosch se používají solenoidy na kazetě na 320V DC , je to spínané fetem z usměrněného síťového napětí.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#25 Příspěvek od DedVseved »

Tip jsem měl špatný, našel jsem nějaké blokové schéma, které jsem si nedávno uložil.
Přílohy
bosch_scheme.jpg

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#26 Příspěvek od p32 »

To schéma je asi na nějakou starší myčku. Nezdá se mi právě to, že by někam ven z myčky lezlo 230 V. Přece jen v té hadici na to není to správné prostředí, protože jsem myslel, že v ní je další hadice a vedení pro 1-2 elektromagnety a že to bude samozřejmě nějaké stejnosměrné. Vyptávám se proto, že myčkám vlastně vůbec nerozumím a bylo by dobré pochopit celý systém a proč je to tak děláno.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#27 Příspěvek od p32 »

Tak jsem se dostal k opravě myčky, co mi tady přistála se závadou, že nejde a po odpuštění vody na všech programech hlásí chybu E02. Zkontroloval jsem tu hadici s Aquastopem a je v pořádku. Vymontoval jsem distributor vody a motorek je taky v pořádku a nejčastější chyba na něm, mikrospínač, je taky v pořádku. Tak jsem nakonec rozdělal dveře, a to se mi moc nechtělo, rozmontoval zbytek, abych se dostal ke kabelům, co jsou dole v ohybu a byl tam. Jeden drát by přecvaknutý jako od kleští, žádné ožužlání atd. Takže po nastavení, zaizolování a zpevnění ohybu a po zpětném smontováním to jede.
Zančka myčky je vždy na dveřích z boku (pravého). Bylo to Beko DSN28330X. To jsou ale šmejdi ti turci, co? :wink:
Zajímavé je to, že co se dočtu, že problém je v E02, tak je ve dveřích cvaknutý asi stejný drát. Jestli oni už nepostoupili na úroveň ťamanovců a nevyrábějí tato kurvítka záměrně?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“