Multimetr Metra Blansko M1T 290 - Oprava

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Daniel-dl
Příspěvky: 4
Registrován: 03 zář 2022, 02:00

Multimetr Metra Blansko M1T 290 - Oprava

#1 Příspěvek od Daniel-dl »

Zdravím,
potřebuji pomoct s opravou stolního multimetru Metra Blansko M1T 290.
Přístroj jsem zkoušel, ale po asi hodině používání shořely pojistky (Po2, Po3) na zdroji pro plovoucí část (deska číslo D472) a to z důvodu proraženého kondenzátoru (C10). Kondenzátor a pojistky jsem vyměnil, ale přístroj už neožil. Po zapnutí se rozsvítí displaj, ale jen nuly, dost často se nezobrazí nic kromě desetinné čárky. Myslel jsem že je stále problém se zdrojem, ale všechny napětí jsou přítomné.

Multimetr reaguje na změnu rozsahu (pohybem desetiné čárky), reaguje na změnu měřené veličiny (LEDky vedle displaje), ale nezobrazí nic jiného než nuly.

A ještě k tomu displaji. Po zapnutí se vždy zobrazí desetiná čárka, nuly se většinou nezobrazí na poprvé, většinou je třeba multimetr několikrát restartovat, aby se zobrazili. Nebo vyndat a znovu zandat desku D473, nebo desku D474. Rozsvícení nul mně příjde spíše náhodné...

Připadá mi to jako problém s převodem z plovoucí do neplovoucí části , ale příjde mi zvláštní že by se tato závada stala zkratovaným kondenzátorem na desce zdroje.

Děkuji všem za případné rady.
Přílohy
Popis desky D473 z manuálu.
Popis desky D473 z manuálu.
Popis desky D474 z manuálu.
Popis desky D474 z manuálu.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#2 Příspěvek od ondraN »

Asi bych zkontroloval, jestli má ta plovoucí část všechna napájecí napětí. Taky bych se podíval na obvody okolo toho přenosového transforátoru TR3, kde chcíp ten kondík.

Uživatelský avatar
Daniel-dl
Příspěvky: 4
Registrován: 03 zář 2022, 02:00

#3 Příspěvek od Daniel-dl »

Všechna napájecí napětí jsou přítomná. Deska zdroje je už plně funkční.

A k tomu kondenzátoru - ten proražený kondenzátor byl elektrolyt C10 přímo na desce D 472. Takže, ten nemá s převodovým transformátorem nic společného.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#4 Příspěvek od ondraN »

Aha, tak to jsem blbě pochopil, jaký C10 to je. Pokud má plovoucí část všechny tři napájecí napětí, tak asi nezbyde nic jiného, než vzít osciloskop a mrknout se, kde to vázne. Vzhledem k tomu, že na ten odešlej zdroj, je navázaný plovoucí pro +/-15V, tak bych tipoval nějaký vadný operák.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“