Jaký kreslící fix/pero na DPS?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

Jaký kreslící fix/pero na DPS?

#1 Příspěvek od jodaps »

Čím ručně kreslíte spoje na DPS? Jaké máte zkušenosti s fixy?
Stále používám násadku pro trubičková pera - místo nich používám zkrácenou inj. jehlu 0,8mm - 1mm. Kreslím "Leptuvzdorný lak" (ELCHEMCo) červený, omyvatelný vodou. Lak je to fakt velmi dobrý, není hustý a přesto dobře kryje, dá se plnit i do Centropenu, blablabla - ale raději bych měl stále v pohotovosti nějaký kvalitní nevysychající fix...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

Ja kreslil drive tim samym lakem od ELCHEMCo, nebo lihovkou a ta stacila take.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#3 Příspěvek od Killroy »

jodaps mimo jiné píše:ale raději bych měl stále v pohotovosti nějaký kvalitní nevysychající fix...
A takových právě moc není a jakékoliv, i ubastlené trubičkové pero je dobrá věc. Můžeš zkusit i tohle: http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES08000004
Naposledy upravil(a) Killroy dne 26 led 2008, 22:44, celkem upraveno 1 x.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#4 Příspěvek od Radix »

Já kreslím miniaturním štětcem lakem z kalafuny (na prasata).
Kalafuna je rozpuštěná v lihu a na obarvení je přidán inkoust na razítka.
Tak jsem nakreslil plošné spoje, kde bylo i 12 IO DIL 14-16.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Budete mě kamenovat - mám stále ještě schovaná trubičková pera KIN do násadky a jako kreslicí kapalinu do nich požívám nitroředidlem (C6000) nebo acetonovým odlakovačem naředěné a smixované zbytky transparentních laků na nehty - trofeje z probírek toaletek svých rodinných příslušnic. Laky nesmějí být s třpytkami ani perleťové. Opatrně je sleju do lahvičky od odlakovače a buď přímo touto ředicí kapalinou (musí to být ten acetonový), nebo ředidlem C6000 naředím na patřičnou hustotu. Krátkodobá expozice acetonem trubičkové pero nepoškodí a po odleptání jde barva dobře omýt acetonem, odlakovačem nebo zase C6000. Tento lak je pružný a ani po několikadenním vysychání nepraská a neodloupává se z mědi - takže nehrozí podleptání v narušených místech. Zkoušel jsem i ředěnou kalafunu (v lihu, dobarvenou vylouhovaným lihovým fixem) a v toluenu rozpuštěný asfalt - ale vrátil jsem se pokorně k lakům na nehty. Protože jako leptadlo zásadně používám HCL aktivovanou H2O2 a nikoliv chlorid, roztok kalafuny se mi proleptával. Asfalt pak zase nejde umýt ničím jiným než toluenem - a ten nám páni volení zástupci zakázali nakupovat v drobné distribuci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Pozor na odlakovače !!! Některé jsou na nějaké divné bázi, smrdí sice acetonem a octanem etylnatým, ale lak nerozředí, nýbrž zdrcnou do takového humusu, který se laku nepodobá. Taky dokážou změkčit některé plasty, trvale :twisted:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Cože ? Toluen se neprodává ??? V tom případě se dá ale získat propráním nitroředidla vodou, toluen se s vodou nemísí, aceton ano, stačí to pak rozdělit ve válci.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#8 Příspěvek od Radix »

To už snad místo octanu etylnatého je lepší použít (vnitřně) originál.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#9 Příspěvek od Killroy »

EKKAR píše:Budete mě kamenovat - mám stále ještě schovaná trubičková pera KIN do násadky...
Já myslím že ne, tys myslel na zadní kolečka. Dneska už je nekoupíš i kdybys sis uběhal nohy až ke kolenům... Kyselina+peroxid je dobrá věc, akorát by měl mít člověk něco na čuchometr. Jinak souhlas, léta jsem to tak dělal a nic jinýho jsem k dispozici neměl.
Naposledy upravil(a) Killroy dne 26 led 2008, 23:33, celkem upraveno 1 x.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

Prečo kameňovať - u teba stačí zápalka!

Ale vážne, ten nitrolak ofarbený červenou farbou z večného pera. Červená je totiž zreteľne vidieť na medenej ploche, Skúšal som aj modrú a zelenú - zostal som pri červenej a trubičkových perách 10, 8 a 6 mm. To posledné bez drôtika, po skončení prepláchnuť, prefúknuť a vloožiť drôtik. Hustotu vyskúšať a upraviť podľa potreby. Na prvý raz to asi nebude bohviečo, ale časom sa dá získať veľmi pekná kresba. Len pri kreslení pozor a nezmýliť si dierky. Kresliť od krátkych jednoduchých po dlhé a zložité.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#11 Příspěvek od cafenet »

tady je fix kterej drží akorát ma nevýhodu že je širokej
http://www.centropen.cz/start.php?menu= ... pm=vyrobek
možná i tenhle by byl dobrej
http://www.centropen.cz/start.php?menu= ... pm=vyrobek
viděl jsem ten širokej u kámoše a je opravdu dobrej (doufam že jsem uvedl správný typ - doma ho nemám)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Jandu - to si myslíš, že som stále namočený do dákej horlaviny alebo mám ruky od pušného prachu??? Z takýchto sránd už som vyrástol, aj keď ZOPÁR gramov dačoho LIETAVÉHO by sa ďaleko vzadu v zabudnutom šuflíku možno ešte našlo... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#13 Příspěvek od Killroy »

cafenet píše:tady je fix kterej drží akorát ma nevýhodu že je širokej
http://www.centropen.cz/start.php?menu= ... pm=vyrobek
možná i tenhle by byl dobrej
http://www.centropen.cz/start.php?menu= ... pm=vyrobek
viděl jsem ten širokej u kámoše a je opravdu dobrej (doufam že jsem uvedl správný typ - doma ho nemám)
Ten tenkej bílej je fajn, akorát hrot dost zasychá když ho nepoužíváš denně. Musel jsem ho vždycky "rozchodit" v kapce benzínu.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#14 Příspěvek od jandu »

To Ekkar - mal som na mysli ten Aceton!(C6000)!
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#15 Příspěvek od jodaps »

No, vidím že se bavíte mezi sebou a mně kašlete/neporadíte (o tom fixu).
Noale sem to trochu čekal, jen jsem hodil "sondu" - ono se asi nějaké převratné kreslítko ještě stále na trhu neobjevilo.

Vše ostatní co se musí rozpouštět (a následně umývat) v něčem jiném než v lihu nebo vodě je naprd!
(Kdybych neměl ten lak "Elchemco" tak použiju tér v lihu (neplést s asfaltem)).

Cafenet,Killroy - dík za tip, vím o nich, nicmoc.
Tak jo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“