TESLA NZC-431 -"nehraje" pravý kanál

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#46 Příspěvek od BOBOBO »

Trandy nebyly testovány na šum , takže 148ka mohla být lepší než 149ka . Ale vyráběly se i KC239F ? někde jich mám pytlík . Ty měly být vybírány . Ale v tvém případě bych rád znal tvůj režim posouzení šumu . Jestli máš zes bez signálu , narveš volume doprava a dáš ucho na bednu , tak takto se to určitě nehodnotí . Běžný trand na vstupu tohoto konce bez výběru na 99,9% nešumí na tento zdroj hluku zásadně .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#47 Příspěvek od jardafiala »

BOBO to je trochu jinak, pokud by byl tranzistor v pořádku tak by nešuměl, a vůbec není potřeba mít na tomto místě tranzistor vybraný na malý šum. Mě se už asi dvakrát stalo, že ve stejném nebo podobném stroji šuměl tranzistor v předzesilovači. A to zkrátka nejde přeslechnout, stačí porovnání obou kanálů.
A nejsem si jist ale myslím, že 147 byl vybírán na vyšší napětí, 149 na šum a 148 neuměla nic z toho. Možná je to jinak ale od svých počátků s pokusy s elektřtinou jsem to měl takhle.
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 01 úno 2023, 13:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#48 Příspěvek od BOBOBO »

8O 8O dyťs napsal to samý . Neumíš číst ? Napsal jsem že 8ka normálně na tomto místě stačí .

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#49 Příspěvek od AdamVarga »

@BOBOBO

Zrejme nechápeš co je nadmerný šum. Jasné že keď zes dám na plné pecky a ucho priložím k výškaču počujem šum, to je ale v norme. Keď sa niečo chová ako niagara aj s nízkou hlasitosťou a obzvlášť ak jeden kanál značne viac šumí ako druhý tak máme jasný problém že sa jedná o šum niekde v zesu ktorý tam nemá byť.

Ak by sme chceli byť fakt exaktný tak na meranie šumu a cudzých rušivích napätí treba použiť spektrák a osciloskop pri väčšej mozgovej činnosti sa to do istej miery dá aj s multimetrom merat a potom už len 20log a mám dB a keď sa to zhoduje s servisákom tak je dobre...ale predpokladám že ak sa jedná o šum ktorý treba spomenúť tak to nebude v rámci tolerancie...

Pán múdri jak rádio no nedokáže akceptovať že postup zvolený niekym iným bol správny pretože riešenie zabralo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#50 Příspěvek od BOBOBO »

Jako ten vymúdrelí si tuná ty . Ty máš krištálovů gulu , aby jsi věděl , jak to ten dosud neměřící maník hodnotí ? To sis asi přivez z domu , však ?

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#51 Příspěvek od wishmasterX »

Tak jsem komplet vyházel hovňáky a ty 1uF elyty nahradili svitky a potenciometry korekcí už nestřílí ani "nechrastí" ....
A přitom jací to byli krasavci, ani popraskaní nebyli, jak je zvykem ...

Všiml jsem si, že srážecí rezistor pro žárovky se tak nějak rozpadnul na prach,
Nepamatuje si někdo, jaká tam je hodnota ? Jestli se nepletu, v servisáku na něj tehdy zapomněli ...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#52 Příspěvek od xsc »

BOBOBO píše:Ale vyráběly se i KC239F ? někde jich mám pytlík .
Vyráběly, ale asi až 15 let po tom, co se objevila běžná KC...

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#53 Příspěvek od jardafiala »

Já tam upravím a nacpu tu z prosvětlovacích tlačítek BA9s a odpor kolem 200Ω/1W. Ale je lepší dát tam LEDku.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#54 Příspěvek od wishmasterX »

Já jsem chtěl zachovat původní kontrolku s žárovkou ... Místo toho rozpadlého rezistoru, a teď už vím, proč k tomu došlo, dal nový 120R/5W ...

Po chvilce už začal kouřit a ejhle, někdo tam dal místo žárovičky 24V/0,1A asi co měl po ruce a byla tam 6,3V / 0,3A ...

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#55 Příspěvek od h_honza »

Ještě k tomu šumu: KC14x trpěly mezikrystalickou korozí, která se projevovala dost nízkofrekvenčním šumem ("niagara"). Možná blbé pouzdření. Šum byl tak velký, že vadil i na prvním stupni konce. Nemudrovat a vyměnit.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#56 Příspěvek od Sendyx »

Těm trandům se říkalo jednu dobu "křupavé tranzistory". Když se pouzdro trochu pomačkalo (s citem) kleštěmi a ozývalo se typické chroustání, bylo nutné měnit.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#57 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Na šum takhle trpělo vícero typů trandů. Námatkově třeba 2SC458, které se musí po čase měnit snad v každém NF zařízení, kde byly osazeny.

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#58 Příspěvek od Husky-John »

https://www.facebook.com/groups/1089126744833217

https://www.facebook.com/groups/1089126 ... 244422591/

Tento pán renovuje grama a zesilovače Tesla. Já osobně mám opakovaně výbornou zkušenost.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#59 Příspěvek od wishmasterX »

Husky-John píše:https://www.facebook.com/groups/1089126744833217

https://www.facebook.com/groups/1089126 ... 244422591/

Tento pán renovuje grama a zesilovače Tesla. Já osobně mám opakovaně výbornou zkušenost.
Be urážky, ale kdyby tenhle přízpěvek byl v kategorii "hledám někoho na servis" tak by to dávalo smysl ...

PS: Já "znám" zase jednoho guru na gramofony ze Slovenska, kdy servis vyšel na stejné peníze jako tehdy pořizovací cena z druhé ruky / SONY PS-X60 / a po 4 měsících se mi stroj vrátil ještě v horším stavu, než si ho dotyčný převzal .... Jak se říká, i mistr tesař se někdy utne, gramofon je u něj zpátky, ale očekával jsem alespoň nějakou omluvu ... Proč to píšu ? Já osobně bych byl opatrný v doporučování někoho nebo něčeho ... :lol:

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#60 Příspěvek od jardafiala »

Taky se tím zabývám, ale nejsem na tom existenčně závislý, spíš na dálku poradím a když už to na dálku nejde, domluvím se a opravím...Takže sečteno podtrženo mi to vychází, pokud už se rozhodnu, tak na 100 na hodinu. Když to jde dobře, takže když se nedaří tak i míň.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“