Rozběhový kondenzátor má nižší kapacitu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Rotor jde úplně lehce i při postrkování v zapnutým stavu??
I kdyby mělo některé vinutí záviťák, zbylé by mělo být bržděno protékajícím proudem. U motorků s pomocnou fází (i když závitem nakrátko ve statorovém mag. obvodu) se mi stávalo, že se buď rotor přilepil na stator až po zapnutí (vůle v ložisku), nebo volný rotor na stojící hřídeli vesele rotoval vinou špatného zalisování. U některých kusů byla závada v přerušeném propojení hliníkových drážek klece s čely rotoru.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#17 Příspěvek od marat »

Jde lehce pod napětím i bez. Nemá to žádný vliv. Jenom slabě bzučí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Co kdyby jsi ten kondenzátor odpojil úplně - pouze na zkoušku - a procvakal všechny rychlosti?
Bude ten motor taky bzučet?
nenechávej to tak dlouho - jen na test pár vteřin.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#19 Příspěvek od MiraSt »

Je v pořádku i hlavní vinutí? Nebo ti to bzučí jenom přes ten kondenzátor?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
bardot13
Příspěvky: 153
Registrován: 01 črc 2007, 02:00

#20 Příspěvek od bardot13 »

Při opravě stolního natáčecího ventilátoru jsem se setkal s podobnou závadou. Motorek se při zapnutí nerozběhl. Změřením kapacity kondenzátor vyhovoval. Bylo podezření na vadný motorek. Taky měl 3 stupně rychlostí. Odpor vinutí jsem porovnal s vinutím druhého dobrého ventilátoru a byl téměř shodný. Nakonec jsem vyzkoušel připojit kondenzátor z dobrého ventilátoru a motorek běžel. Tímto chci říct, že se může stát, že kondenzátor může být vadný i přesto, že naměřená kapacita odpovídá.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

A jakpak jsi ho zkoušel , třeba na 230 přes žárovku ? těžko .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

obávám se že bez rozebrání to nepůjde. Ostatně i kdyby to nešlo opravit, musíš to zdemontovat.
Nová digestoř bude více ve stylu nové doby, takže.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#23 Příspěvek od jenicek »

Co mám ze svojí zkušenosti, tak více jak polovina problémů s motory, kde je použit rozběhový / běhový kondenzátor je způsobena právě vadným kondenzátorem. I když je třeba kapacita v toleranci, tak je vysoký ESR nebo je v kondenzátoru měkej šlus, kterej se projevuje jen u špičkovýho napětí. První co dycky udělám, že šáhnu do šupliku a dám tam na zkoušku jinej podobnej koďan a je hned jasno.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#24 Příspěvek od marat »

Tak jsem to nervově nevydržel a koupil jsem jiný kondík. Výsledek je, že budu mít hodně nerezovýho plechu a zbytek sběrný dvůr.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#25 Příspěvek od marat »

Zdar, tak po rozebrání digestoře jsem si ještě hrál s motorem. Sám se nerozběhne na žádnou rychlost, ale když mu dám impulz rukou, tak se rozběhne na nejvyšší rychlost. Nic jiného jsem z něj nedostal. Zkoušel jsem jej i rozebrat, ale ikdyž jsou na šasi 3 šrouby, tak po jejich demontáži se mi nepodařilo obal rozlousknout.

Je to tenhle typ:
Přílohy
64900050.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Taky jsem se jednou mořil s digestoří. Byla v ní ruplá žárovka a motor taky jen bzučel. Na otáčky a světlo tam je něco alá Izostaty zapájený na plošáku. Po jedný pěšince zůstala na desce pouze nevodivá stopa. Co dokáže ruplá žárovka...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#27 Příspěvek od marat »

Tak se stala neuvěřitelná věc, najednou ten motor běhá normálně. Nechal jsem ho přes noc ležet, teď jsem ho zkusil a najednou vše ok.
Ještě jsem kroutil kabelama, jestli tam někde není zlomenina nebo špatný kontakt, ale pořád funguje.
Nechápu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“