starší dům doplněn o LPS

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

starší dům doplněn o LPS

#1 Příspěvek od nicky »

Přemýšlím, jak pohlížet na LPS, která byla provedena dle ČSN 62305 na starším rodinném domě. Zařazeno do třídy LPS III.

Dům má sedlovou střechu. Rozměry objektu jsou 11m*11m. Nejvyšší místo na domě je stožár, na kterém je oddálený jímač. Vzdálenost (s) je splněna. Jsou tu celkem 3 svody provedeny pomocí ALMgSi. Zkušební svorky jsou umístěny cca 60cm nad definitivním terénem.

Každý svod je připojen na svůj zemnič (tedy uspořádání typu) A). Jednotlivé zemniče nejsou spolu vodivě spojeny. Naměřený zemní odpor 6,8R, 7R, 5,6R.

V bytovém RZV není na vstupu instalován žádný svodič přepětí.

Dle mě to nemůže vyhovět, protože se vůbec neřešila vnitřní LPS.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Podle mě to vyhoví. Vyhovuje jak vzdálenost svodů pro LPS3, tak i zemní odpory .
Ze není ochrana před přepětím je věc jiná a týká se instalace.
Hromosvod jako takový by nejspiš vyhověl, zvlášt pokud je to LPS3

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Hromosvoďáci, už nějaká norma řeší jestli může být zemnič v betonu "bílý vany" nebo nemůže být? Předloni se o tom na školení hádali jak psi a výsledek žádnej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Pokud udělám základový zemnič tak, že je "vanou" izolovaný od zbytku zeměkoule, moc dobré řešení to nebude!

-------------
K původnímu dotazu - je ten nový hromosvod spojen přes HOP (MET) s PENem a dalšími rozvody a velkými vodivými předměty?

- pokud ANO, bez přepěťových ochran je to špatně, protože si zanesete přepětí do rozvodu
- pokud NE, je to porušení požadavku nejen ČSN EN 62305, ale i stavební legislativy a to větší problém!

P.S. jakpak se asi spočítá seriozně a správně vzdálenost s u uzemnění v provedení A?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

monterjirka píše:Pokud udělám základový zemnič tak, že je "vanou" izolovaný od zbytku zeměkoule, moc dobré řešení to nebude!
Hmm, asi nevíš, co to je "bílá vana". Tam žádná izolace směrem ven do terénu není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Muf
Příspěvky: 1
Registrován: 26 úno 2023, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Muf »

LPS jednoznačně nevyhovuje a nemůže být revidován podle ČSN 62305 v platném znění. Podle těchto norem (62305-1 až 4) se LPS dělí na vnější a vnitřní a tak se i reviduje. Do vnitřní části LPS patří právě i přepěťové ochrany. Původní norma ČSN 341390 vnitřní ochranu neřešila.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“