Lze "zapojit" LM 3886 na nesymetrické napájení?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Lze "zapojit" LM 3886 na nesymetrické napájení?

#1 Příspěvek od padik »

Ahoj. Dochází mi trafa. Je to reálné, na malé výkony, zapojit LM3886 jako operák s virtuální nulou a kondem na výstupu?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Katalogový list LM3886 TI obrázek 3.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#3 Příspěvek od padik »

Milan píše:Katalogový list LM3886 TI obrázek 3.
Moc dík. Vypadá to složitě, asi mu to moc nevoní. To radši koupím trafíčko-je to jen na sluchátkový zesilovač-pokus. S LM 1875 jasně jednodušší.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Ty jsi chtě dát 3886 na sluchátka?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#5 Příspěvek od ransom »

Jednou jsem to dělal taky, pro sluchátka 600Ω, navíc s poměrně malou citlivostí. Jakože fungovalo to obstojně. Ale nikdy bych to nikomu nedoporučoval k opakování. Pro sluchátka máme dnes podstatně lepší konstrukce. Jak diskrétní, tak integrované (TPA6120A2).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#6 Příspěvek od ZVUK2000 »

ransom píše:Jednou jsem to dělal taky, pro sluchátka 600Ω, navíc s poměrně malou citlivostí. Jakože fungovalo to obstojně. Ale nikdy bych to nikomu nedoporučoval k opakování.).

To byl asi LM386 a ne 3886 :D

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

https://www.aliexpress.com/item/33013887303.html TPA6120A2 mam od číňana jen tak na prkýnku a hraje to jak ďas. Za tu cenu nemá význam vymýšlet něco jiného.
Přílohy
TPA6102 + 4580D
TPA6102 + 4580D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#8 Příspěvek od ransom »

ZVUK2000 píše:
ransom píše:Jednou jsem to dělal taky, pro sluchátka 600Ω, navíc s poměrně malou citlivostí. Jakože fungovalo to obstojně. Ale nikdy bych to nikomu nedoporučoval k opakování.).

To byl asi LM386 a ne 3886 :D
Nikoli. Dva LM3886 napájené stabilizovaným napětím 2x18V, bez výstupní tlumivky a boucherotu, v sérii s výstupem odpor 68R, zisk nastavený na výstupní napětí 6V naprázdno. Honilo to v domácím ministudiu sluchátka AKG - typ si už nepamatuju. Ty mrchy nic jinýho pořádně nevybudilo.

Dnes je sázka na jistotu ten zmíněný TPA6120a2, svede totéž a hraje líp. Koukám že nejsem jediný...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Jen se vpletu , prosímtě Tome , mám z jednoho kina vybrané TDA 7295 nemyslím si , že by to bylo umazané ... Máš případně i stavební zkušenost se 93 či 96 . Nenechá se to rozchodit . Je tam nějaký fígl ? díky , jo koupil jsem dps v china

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Když tam není nic umazaného, musí hrát každý zvlášť. I zapojení (včetně ovládání MUTE(9) a STD-BY(10) napětím 0 V až 5 V přes odpory 10 k do každého) jsou stejná. Ať už tam bylo umazané písmenko na konci, nebo ne, je to jedno, všechny verze se zapojují stejně, jen ve verzi tuším TDA7295V se nedoporučuje zapojovat do můstku (ale nevzpomenu si, kde to kdo napsal, tak to neber za stoprocentní, stejně z nich můstek dělat nehodláš).
TDA7295.
Přímo s TDA7275 zkušenost nemám, jen jsem jednomu nešťastníkovi oživoval konec s TDA7296 ze stavebnice, měl k němu 60 W zdroj 2x16 V a ještě dost měkký, protože při vybuzení, když spadlo napájecí napětí pod asi 13 V, začal jeden konec zakmitávat a přetížil zdroj. Nepomohlo ani přidání filtrační kapacity. Při vyšším napájecím napětí s jiným zdrojem chodil zesilovač normálně. Našťastník neměl pro větší zdroj místo, tak se to vyřešilo výměnou švába, ten nový to nedělal. Takže těch minimálně ±10 V deklarovaných výrobcem nemusí vždy platit.
Naposledy upravil(a) Hill dne 26 úno 2023, 08:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

Nevím jestli je to dotaz na mě nebo jestli je tu celá smečka Tomů.
Největší problém drtivé většiny stavebnic, konstrukcí z časopisů a hotových DPS made in China je špatná topologie zemí. Dělá to pak neuvěřitelný brikule od slabého ale protivného brumu a bzučení přes nesnesitelné pazvuky, zkreslení při nahodilé kombinaci vybuzení a spektra signálu až po regulérní kmitání.
V podstatě kdykoli se mi něco takového dostane do ruky, musím to upravovat. Někdy snadno, jindy dost pracně.
Co si mám představit pod všeříkajícím "nejde rozchodit"?

Minimální napájecí napětí znamená jenom to, že celý obvod obživne. To jest že začnou fungovat zdroje proudu, zrcadla, diferáky, koncem teče klidový proud, odblokuje se mute a vestavěné ochrany a podobně. Nikoli že se tak dá obvod užitečně provozovat. TDA729x při +-15V dá jednotky W výkonu při účinnosti elektronkovýho Ačka. To je úplně nesmyslné použití. V takové situaci dá lepší službu za zlomek nákladů nějaký obligátní TDA2030, pokud je značkový. Případně dederonský A2030. Do výkonu 25W hraje úplně nejlíp LM1875. Pouze účinnost má malinko menší. Do 50W LM3886. A nad to je lépe udělat jednoduchý diskrétní zesilovač. Kolem 80W vyjde pořád podobně velký i podobně nákladný jako TDAčko.Tahat ty TDA na samu magickou hranici 100W se důrazně nedoporučuje.

Když se ještě vrátím k tomu 3886. Lákavá je skutečnost, že při buzení sluchátek vlastně pracuje ve třídě A (proud do zátěže je zlomkem klidového proudu koncáku). Ale pořád to má mouchy dané původním určením toho integráče. Takže stejně nedoporučuju.
Naposledy upravil(a) ransom dne 26 úno 2023, 09:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Přiznám se bez mučení , že osciloskop jsem alespoň 5 let nepoužil . No postavil jsem dva kusy . Použil jsem na "oživení" starý , dříve často mnou používaný zdroj ze dvou trafáčků 24V 2W , takže +-cca 32V . U prvního je sice odběr minimální , ale na +větvi se objevilo 42V -zpět. Je to demontovaný obvod , stav neznám , druhý 7293 jsem dal china nový a tam je to obráceně . Napájení kleslo na cca 2x15V . Velký klidový odběr . Je sice vysoce pravděpodobné , že obé kmitá , ale ptám se , jestli je to běžné , bych neobjevoval ameriku . Je to zase pro toho 70sátníka do komba , kde byl použit "starý" obvod , který je již i v china "drahý" . Roky jsem měl doma ten kinozes , tak jsem si myslel , že ho využiji , když je deska za dvacku ... no hodiny jsou pryč a nic .

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#13 Příspěvek od ransom »

Pokud je v pořádku zapojení, vyser se na ty piditrafa. Neutáhnou ani klidovou spotřebu. Na to je potřeba dvojitý stabilák s ochranou nastavenou tak na 1A.
Dávat tenhle integráč do komba je pak vyloženě vražda...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Víš , když jsem vyráběl zesy pro DJ 100-300W , tak jsem je všechny oživoval těmito trafíčky . Krásně se nastavoval pracbod . Ve škatuli jsem měl dva ručkáče z magičů , ty jsem připojil na odpory a stáhl trimr na nejmenší proud . Připojil tento zdroj a nastavil na začátek poklesu napětí toho zdroje . Jde to perfektně a neexistovaly čmoudíky .
No ze zoufalství mi zde zbyl jeden diskrétní konec , tak jsem ho sestavil . Ale rád bych udal i ty integrované . Jen pro info je tam 12" a je to pro banjo .
Přílohy
IMG_0216.JPG

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#15 Příspěvek od ransom »

Tím pádem nejsi v zesilovačích žádný novic.
300W konec bude mít klidový proud kolem 100mA. To je před usměňovačem a filtrací nějakých 150mA z trafa. S následkem poklesů a zvlnění, protože to je zkratuvzdorné 2VA trafíčko do kontrolek, se jmenovitým proudem nějakých 80mA.

TDAčko má klidový odběr tuším mezi 30-60mA, podle konkrétního typu. A je háklivé na zvlnění. Zkus to se stabilákem kolem +/- 20 až 24V. Pokud se nechytne, tak někde chybka. Zapojení, součástka, nežádoucí vazba. To ale na dálku sotva někdo bude hledat.

Nástrojový zesilovač musí být podstatně robustnější než zesilovač na reprodukovanou hudbu. Pracuje dlouhodobě na hraně výkonu, často v horku, navíc energetická bilance může být v podstatě shodná s trvalým sinusem. Takže nutně musí mít robustní koncové tranzistory a taky podstatně větší chladič než co máš na obrázku. Banjo jako akustický nástroj ještě dejme tomu, ale třeba elektrická kytara by ti takovej minichladič za chvíli rozpálila na 100°C. Nebo na to hooodně foukat, lejt vodu, nebo to koupat v nějakým freonu a chladit odparem (to prej dělali na prvních tuzemských beatových dnech v Lucerně).

Na nástroják s výkonem kolem 100W bych radši než švába viděl něco minimálně s párem v TO-3 či TO-247 (co to máš na tom obrázku? to jsou 2SA1943/2SC5200? To by šlo), nebo dva paralelní páry v TO220. Na masivní základně a s dobrým snímáním teploty pro stabilizaci klidovýho proudu. Na highend HiFi zvuku naopak tolik nesejde. Muzikantům někdy dokonce udělá radost zkreslení sudými harmonickými.

A protože nejcennější věcí v kombu je reprák, tak to MUSÍ mít výstupní ochranu. Ochrany ve švábu jsou k ničemu, pokud ten šváb střelí.

V nouzi nejvyšší se dají ty TDA řadit paralelně. Ale to už mi přijde jako poněkud samoúčelné.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“