SMD "jehla"

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od Zaky »

Dělej, jak chceš :-) Předehřev zajistí pouze předehřátí, pájka se netaví. Ale značně se sníží množství tepla, které musí dodat páječka.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#17 Příspěvek od Hydrawerk »

zdenoeddie píše:Ak si sikovny 0603 by mala byt v poho. 0402 uz by som asi s tym nesiel na to.
Občas pájím velikost 0603. Velmi se na to hodí mikroskop, pokud mám těch součástek zapájet hodně a nemá to být křivě. 0402 už jsem taky několikrát osazoval.
Nejsem příznivce malejch špičatejch hrotů. Kde je místo, tam použiju pájecí hrot větší, než pájená ploška na DPS. Většinou používám hrot JBC C245067 Spoon Cartridge Ø 2.3.
https://www.jbctools.com/c245067-spoon- ... t-396.html
Přílohy
C245067 (datasheet)_Completa.gif
(54.5 KiB) Staženo 10 x

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#18 Příspěvek od dred »

Mne sa osvedčili "čierne" hroty do rady spájkovačiek 900/936/937/852D...tie zahnuté špicaté (samozrejme sú aj v inom prevedení)... 900M-T-IS. Celomedené sú síce lepšie pre prenos tepla, ale z tej špičky rýchlo ubúda. Tie "strieborné"sú zase trvácnejšie, ale prestup tepla je mizerný .. tieto čierne sú dobrým kompromisom
Přílohy
obrázok_2023-03-04_064115766.png

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#19 Příspěvek od Cust »

dzinzlahve píše:No, předehřev... pak by se mi nelíbila nutnost to tam hodně rychle naskládat, než to zase vychladne.

A "pájet to jakoby vlnou" (naskládat to tam předem) se mi taky nechce.

Snad není tak těžké tam napájet součástky ručně, jehlou, než vymýšlet takový bazmegy, ne?
Naskládat součástky předem a pak to přetavit třeba jen horkým vzduchem je 10x rychlejší než to osazovat mikropájkou. Navíc se ti součástky samy srovnají na plošky a nevypadá to jako od prasete. Taky se součástky lokálně nepřehřívají. Takže za mne: namatlat na plošky pastu, naskládat součástky, přetavit, zkontrolovat spoje, opravit mikropájkou...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#20 Příspěvek od Hydrawerk »

Cust
Jo, asi to taky jde, hlavně když je na to profesionální dávkovač pasty. Kdysi jsem to tak dělal na brigádě, asi roku 2011 a/nebo 2014. To ale byla ještě olovnatá pasta. Od té doby nikdy.
přetavit třeba jen horkým vzduchem
Proud vzduchu nesmí být moc silný, aby se součástky neodfoukly. Lepší je na to zapékací pec, kterou ve firmě nemáme...
Nejak jsem zvyklej na páječku JBC, která přenáší teplo líp, než jen horkej vzduch. Hrokým vzduchem pájím jenom nějaké SMD integráče s chladicí ploškou zespodu.
Ale pájecí pastu používám málo, bojím se, že se neroztaví dokonale a cínové kuličky se někde schovají pod součástku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#21 Příspěvek od Cust »

Jo, pec je super, ale osobně ji nemám i když občas osazuju i větší množství tišťáků - to by se fakt hodila. Dávkovač je super taky, ale to už kupuje jen ten komu se to zaplatí - tedy už máš větší kšefty na výrobu... Možná je snaží investice do vypálení nerez šablony.
K pájecí pastě - kupuji jen olovnatou - bezolovo nevlastním a nemám s tím zkušenost.
Ke kuličkám pod součástkami. S tím jsem nikdy problém neměl. Problémy byly spíš, že se nožka nespojila s ploškou a na první pohled ani pod lupou jsem to nepoznal.
Z kuliček mám ale pravda strach teď. Vyráběl jsem si "bezindukční" odpory 50 Ohm na 10 kV/40A puls, výkonová ztráta 800 W z odporů 2512, a byla místa, kde se pasta hůř rozlívala a tvořili se kuličky kolem odporů. Každý odpor musí vydržet 500 V, tak to teď řeším, jak to řízeně otestovat. :-)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

Pájecí pastou usazuju už skoro jenom šroubovací terminály. Něco takového.
https://cz.mouser.com/datasheet/2/445/7 ... 096186.pdf
https://cz.mouser.com/ProductDetail/Wur ... hbvg%3D%3D
Přílohy
sroubovaci terminal.jpg

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#23 Příspěvek od Hydrawerk »

Cust píše: K pájecí pastě - kupuji jen olovnatou
Pokud to není hromadná výroba pro zákazníky, tak je olovnatej cín / pasta nejlepší, to je jasné.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#24 Příspěvek od Cust »

jednou v životě jsem osazoval cca 60 ks hlukoměrů za jeden víkend, a jednou asi 100 ks VN děličů pro fotonásobiče, ale nic podobného se mi už 3 roky naštěstí nestalo :-)

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#25 Příspěvek od HF_Tech »

Ta pájecí pasta se nechá nanést i vhodnou zahnutou pinzetou. Funguje to podobně jako namáčecí pero na inkoust. Při troše cviku a pevné ruce s tím jdou zapájet i SMD 0402.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“