Snímač pohybu pod postel ultrazvuk?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Snímač pohybu pod postel ultrazvuk?

#1 Příspěvek od rezis »

Zdravím všechny bastlíře. Na internetu jsem viděl osvětlení pod postelí a docela mě to nadchlo. Led pásek okolo je jasná věc. Ten mám od Tp -Link Tapo. Ale narážím na nějaký snímač pohybu. Tak aby se to rozsvítilo když dám nohu z postele, případně vlezu do ložnice. Tedy potřebuji snímat rodinu tak 20cm nad zemí a nejlépe aby čidlo mohlo být za dřevěnou částí postele a nebylo vidět. Více čidel nevadí. Napájecí napětí cca nejlépe 3,3V ale klidně5-12V. Nemáte někdo nápad?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Asi bych pokusy začal s nějakým PIRkem u podlahy.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Naprosto potvrzuju, kup bateriový světlo s PIRkem a to čidlo s elektronikou z něj namasti pod postel, je to nejjednodušší, budeš tam mít i možnost doby sepnutí nebo štelování citlivosti, aby ti to nebralo průchod dál kolem postele, ale až zastavení těsně u ní a pod.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Hlavně si tam nedávej ty ultrazvukový spínače co prodávaj různý Arduínisti. Kámoš si dva nabastlil pod postel aby to reahovalo na nohy a po týdnu to musel vyhodit, blbě se mu spalo a ráno byl takovej nějakej "zmlácenej". Ten ultrazvuk, případně zázněje dvou spínačů mají asi vliv na podvědomí člověka i když by to neměl slyšet.
PIR snímače ti Arduinisti mají taky a za pár peněz. Tohle umí jen reagovat na "aktuální pohyb" a nejde nastavit citlivost a doba sepnutí. Tohle umí nastavit obojí ale je to o dost větší. A asi to má i větší úhel "záběru" aspoň podle mýho asi hodinovýho testování.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

Ano, doporučuji (hc-sr501/) ten od Jirku. Navíc na těch deskách bývají i neosazené piny pro fotoresistivní prvek,. Stačí doosadit - umí pak jen aktivaci za šera/tmy.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

Síce nerozumiem prečo by malo svietiť niečo pod posteľou, obyčajne býva žiadúce osvetlenie osoby na posteli alebo činnosti na posteli vykonávanej, napr. čítanie knihy, ale určite by som na ovládanie nepoužil ultrazvuk. Akustické pásmo človek od istej hranice počuje ale nevníma a vystavovať sa zbytočnej záťaži ešte aj počas spánku, pokiaľ mám vyriešenú otázku viny za krivdu sveta je "nevhodné".
S tým PIR by to mohlo byť lepšie. Ja by to ale riešil spínačom.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Ultrazvuk v bytě, a ještě k tomu v ložnici, je jeden z nejhorších hluků právě proto, že ho není slyšet. Ale něco v těle ho cítí a reaguje na něj. A chudák pes, jestli nějakého máš.
Naproti tomu, když tomu dáš patřičný výkon, třeba ti rozmlátí ledvinové kameny dřív, než se stihnou shluknout do většího. Když to jeden šutr ucpe, nevyspíš se i bez ultrazvuku.
Když odhlédnu od toho, že pod postelí máme úložný prostor, stejně mě nikdy nenapadlo dát podsvícení pod jakoukoli postel. Setrvávám v klidu. Pokud bych byl nějakou, třeba ženskou, silou nucen tento stav změnit (tolik Newton), pak bych to neřešil automatikou, ale automatickým sáhnutím po vypínači.
Vypínač je taková součástka, která si neumí představit, že by někdy mohla žít vlastním životem, dělá to, co se od ní čeká. Vřele doporučuji.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Mihal... je to jednoduché. Přijdeš večer do ložnice a nemusíš nic rozsvěcovat, jen se uložíš do postele. Totéž třeba v noci. Chceš na záchod, dáš nohu z postele dolů a máš tlumené světlo které neprobudí partnerku.

Takže jedině PIR a viditelně. No něco vyzkouším a uvidíme. Nějaké časování, tma/světlo nepotřebuji. Takže jde jen o to najít malé spolehlivé PIR
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

Hill: jo jo chápu. úložný prostor jsem neomezil. Je to jen pásek na hraně. Na vypínač to mám. Takže na záchod si zajdu a vrátím se v poho. Ale prostě říkám si proč chodit po tmě do ložnice. A proč odcházet po tmě...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od jardafiala »

A tomuhle, jak napsal HILL jen tleskám
Vypínač je taková součástka, která si neumí představit, že by někdy mohla žít vlastním životem, dělá to, co se od ní čeká.
Taky máte pocit, že PC, notebook nebo telefon mají svůj bohatý vnitřní život a uživatel je víceméně spíš jen trpěn?

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

To bude platit jen do doby než výrobci zjistí, že je elektronický spínač s jednočipem na vyrobení levnější než mechanický.

K LED páskům se prodávají spínače na přiblížení ruky. Dává se to třeba pod kuchyňskou linku. Měly by být kapacitní, podobně jako spínače v pisoárech.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od Valdano »

ransom píše:K LED páskům se prodávají spínače na přiblížení ruky. Dává se to třeba pod kuchyňskou linku. Měly by být kapacitní, podobně jako spínače v pisoárech.
Spínač ať už mechanický nebo na přiblížení ruky znamená šmátrat ve tmě a hledat kde je. Zatímco PIR senzor umístěný pod postelí zareaguje sám když svěsí nohu nebo ruku z postele, ale pokud se bude jen převalovat na posteli tak to ten PIR sensor pod postelí aktivovat nebude což je OK. Tak jako tak však bude určité riziko nechtěné aktivace.

Pokud použije spínač na přiblížení ruky a bude třeba na nočním stolku blízko na dosah z postele tak hrozí nechtěná aktivace toho LED pásku pokud ve spánku třeba při převalování se na posteli nevědomky přiblíží ruku k tomu spínači.

Pokud použije PIR senzor pod postelí a ve spánku nevědomky svěsí třeba ruku přes hranu postele tak, že na ni uvidí ten PIR senzor pod postelí tak opět hrozí nechtěná aktivace toho LED pásku.

Pokud mají doma kočku nebo psa a bude se v noci pohybovat po ložnici tak bude ten PIR sensor aktivovat také.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#13 Příspěvek od ransom »

To přiblížení funguje u lepších spínačů pro LED na nějakých 40cm. V pisoárech na půl metru. Stačí to dát na vhodný misto pod hranu postele.
Naposledy upravil(a) ransom dne 09 bře 2023, 20:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Valdano píše:...hrozí nechtěná aktivace toho LED pásku pokud ve spánku třeba při převalování se na posteli nevědomky přiblíží ruku k tomu spínači...
...Pokud mají doma kočku nebo psa a bude se v noci pohybovat po ložnici tak bude ten PIR sensor aktivovat také.
A co teprve, když se mu bude zdát, že je kůň Převalského, a skutečně se bude převalovat...
Ale šikovným umístěním toho PIRka a vhodným nastavením citlivosti, případně sériovou kombinací kontaktů jednoho PIRka citlivého na nohu na zemi a druhého na sedící trup, se dá nechtěné spínání do značné míry potlačit, jen to chce trpělivost, zkoušet a hledat.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Já v noci rožínat nemusím, i když máme venkovní žaluzie a je tam solidní tma. Dojdu poslepu, ale do ložnice jsem udělal noční světýlko, který mi využije všechny vybitý tužkovky. Svítí ještě asi při 150 mV, tak je vyždímám dokonale. Klasickej joule thief, zná asi každej. Většinou to vydrží tak 10-20 nocí, podle toho, jak nastavím jas a jak je baterka vybitá, mám to na parapetu.
Přílohy
joule thief
joule thief

Odpovědět

Zpět na „Poradna“