Rekonstrukce bytu v paneláku

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#31 Příspěvek od Hill »

Obvykle se to obejde tím, že kabel přivedeš podlahou, svisle to řízneš do krabice, z ní to to protáhneš skrz panel do další krabice a pokračuješ svisle do podlahy. Nebo ke stropu, když jde o světlo. To říznout můžeš. A v podlaze nemusíš ani tak hluboko, pokud ji pak budeš vyrovnávat stěrkou a víš, kolik jí bude.
Docela jsem čuměl, když jsem s AM rádiem v ruce hledal, kudy v jedné místnosti vede podlahou kabel od zásuvky v nenosné příčce k liště a koncové zásuvce nalepené na obvodovém panelu (obě asi 40 cm od rohu): normálně na brutál ho řízli do podlahy šikmo, asi jim už delší kus nezbyl a nechtěli se jim načínat nový...
UTP kabel můžeš protáhnout rohem mezi futrem dveří a vybráním panelu - je tam nejméně materiálu a časem třeba vyměníš futra za dřevěná, nebo je jen ořízneš a schováš do obložek.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#32 Příspěvek od pepik9 »

Takže pokud je známo nebo určeno, na kterou stranu bude při zatížení svislý štíhlý panel vybočovat, měl by se umísťovat v příslušné orientaci nesymetricky umístěné výztuhy?
Čistě teoreticky a filozoficky asi ano, ale u běžných konstrukcí se směr předem neví a pokud na prvek působí boční síla, provádí se výpočet nějakým jiným způsobem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#33 Příspěvek od Hill »

U obvodových panelů, kde je mezi nimi dutina, se musí předpokládat vyfouknutí dovnitř i ven, takže armatura je pod oběma povrchy. Hledačka Mechanika Praha mi ukazovala armaturu i uvnitř pokoje, proto jsem se naučil používat LEDkovou žárovku nebo pulsní nabíječku jako vysílač rušení, a jako hledačku AM rádio. Rušení po kabelu slyšet je, armatura ne.

Překlepy vyEDITovány.
Naposledy upravil(a) Hill dne 10 bře 2023, 14:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Behemot »

Hill píše:Obvykle se to obejde tím, že kabel přivedeš podlahou, svisle to řízneš do krabice, z ní to to protáhneš skrz panel do další krabice a pokračuješ svisle do podlahy. Nebo ke stropu, když jde o světlo. To říznout můžeš. A v podlaze nemusíš ani tak hluboko, pokud ji pak budeš vyrovnávat stěrkou a víš, kolik jí bude.
Docela jsem čuměl, když jsem s AM rádiem v ruce hledal, kudy v jedné místnosti vede podlahou kabel od zásuvky v nenosné příčce k liště a koncové zásuvce nalepené na obvodovém panelu (obě asi 40 cm od rohu): normálně na brutál ho řízli do podlahy šikmo, asi jim už delší kus nezbyl a nechtěli se jim načínat nový...
UTP kabel můžeš protáhnout rohem mezi futrem dveří a vybráním panelu - je tam nejméně materiálu a časem třeba vyměníš futra za dřevěná, nebo je jen ořízneš a schováš do obložek.
no tak jistě, ale ne všude dělají při rekonstrukci podlahy (nebo stropy) a taky pokud sou ty armatůry tak 🤐 hned pod povrchem, může se poštěstit a člověk to do ní řízne v celé délce

paneláky sou napýču :lol: :lol:

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od ec1045 »

Jak již jsem psal tak v panelech a stropech jsou zabetonované trubky, paneláky mají výjimku na výšku zásuvek od podlohy. Takže elektrika se dá natahat v rohových lištách a zásuvky mohou být na zemi (součást rohových lišt) u světel to bude trochu horší, bud se použijí lišty nebo se využijí trubky, co jsou v panelech, ale to se neobejde bez vysekání přestupů podlaha-stěna, stěna-strop ale bude z toho podstatě méně bordelu než z řezání drážek.

Pod vypínači ve výšce zásuvek je krabice, kde je zapojení světel, dráty pod podlahou jsou natahané obvykle nejkratší cestou klidně napříč přes místnost. Trubky co jsou zabetonované v panelech mají svá pravidla, takže se dají docela snadno dohledat (mám pocit, že ve stěnách je rozestup 3m a stropní trubka je zešikma mám pocit o 60ccm a většinou vychází na trubku co je ve zdi (co jsem si předělával elektriku tak mi nepasovalo jen jedno světlo … v pokoji byli dvě světla a to plíže k oknu cca a 1m nesedělo)

Jo dělat rekonstrukci elektriky v paneláku není úplně jednoduché, ale jde to. … ono dělat rekonstrukci elektriky v některých rodných/činžovních domech taky nebude žádná sláva …
Naposledy upravil(a) ec1045 dne 11 bře 2023, 22:30, celkem upraveno 1 x.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#36 Příspěvek od Hill »

ec1045 píše:...Trubky v co jsou zabetonované v panelech mají svá pravidla, takže se dají docela snadno dohledat (mám pocit, že ve stěnách je rozestup 3m a stropní trubka je zešikma mám pocit o 60ccm a většinou vychází na trubku co je ve zdi (co jsem si předělával elektriku tak mi nepasovalo jen jedno světlo … v pokoji byli dvě světla a to plíže k oknu cca a 1m nesedělo)...
Ano, to se stává, dokonce jsem při jedné rekonstrukci narazil na stropní panel, který byl posazený opačně: s původním kopytem na stropě nešlo plně otevřít okno a při výměně za nízké přisazené svítidlo jsem přišel na to, že trubka vede opačným směrem k obvodovému panelu, kde žádné trubky nebyly. Některé panely se opačně posadit daly.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ec1045 »

To světlo co mi nevycházelo, nebylo způsobeno otočeným stropním panelem … paměť je zrádná … co jsem to kontroloval tak to je cca 30-40cm … trubka ve stropě nevychází na trubku ve zdi (konkrétní panel s futrem) a to pro celí panelák … aneb někde soudruzi něco nedomysleli.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#38 Příspěvek od rnbw »

Od niekoho som pocul, ze niekde osadili stresne panely opacne - vrchnou stranou dolu. Dom sice stoji, ale vraj tym vyrazne znizili nosnost strechy - asi je tam teraz vystuz na vrchnej strane...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#39 Příspěvek od Hydrawerk »

Vzpomněl jsem si na toto... https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1 ... niku_MESIT
Podle zjištění expertů a soudních znalců byl příčinou havárie úplný rozpad hlinitanového betonu, použitého při výstavbě tohoto objektu v roce 1952. Hlinitanový cement časem ztrácí svoji pevnost, používá se většinou na spárování proti průsaku a vlhkosti. Také na tovární budově ze začátku 50. let probíhaly v té době rozsáhlé stavební úpravy (a nové nosné panely byly položeny obráceně, předepínacími armovacími dráty v horní části, místo v části dolní)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#40 Příspěvek od Kremik »

Druhou půlku dětství jsem v paneláku bydlel a občas přemýšlel, jestli se dá "jednoduchými domácími prostředky" panelák "nevědomky" výrazně poškodit nebo ho i kus shodit. Např. kdyby se místnost pokryla fólií a napustila vodou až po okno, nebo něco šprajclo mezi stěny, nebo mezi podlahu a strop, např. běžným heverem, atd.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“