Bojler Dražice OKC 125 rok výroby 5/2000

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Bojler Dražice OKC 125 rok výroby 5/2000

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Dá se opravit tento bojler Dražice OKC 125 asi je špatný termostat nebo nedej bože topná spirála ,dá se sehnat náhradní když ano tak kde ? díky

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

UTFG ???
žádnou_reklamu_viz_pravidla.cz
elny.cz
Oba zmíněné díly mi tu zbyly po bojlerech, kterým prorezla nádoba, ale do Zlína je nepovezu.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od markoni »

Tak to se omlouvám to nebyl účel , ale potřebuji poradit kde sehnat termostat nebo topné těleso na tento bojler ?díky

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Výše máž odkaz na elny, jinak google. Nejdřív to rozeber, identifikuj problém a potom teprve sháněj díl. V bojleru je termostat, tepelná pojistka (obvykle resetovatelná tlačítkem přímo na ní, přístup je po sundání spodního deklu z bojleru) a spirála. Toť vše. Pokud vypne tepelná pojistka, je to obvykle příznak, že nerozepnul pracovní termostat. Pokud je pojistka sepnutá, je nejspíš spálená sprirála, ale může také viset nesepnutý pracovní termostat. Pokud je spálená spirála, a to zejména ve spodní části, je potřeba vyčistit nádobu od nánosů, protože je toho spodek plný a těleso se v tom přehřívá až se spálí. Když se otevírá nádoba, je dobré koupit i nové těsnění a novou anodovou tyč.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Topnou spirálu přeměř, ať zbytečně nekupuješ novou - má mít kolem 20Ω
Součásti termostatu -zvlášť u novějších bojlerů - je tepelná ochrana, která je definitívní a resetuje se výměnou termostatu. Pokud se aktivuje tato pojistka, máš zanesený vnitřek a díky vrstvě kamene, která funguje jako izolace se Ti těleso přehřívá - a tak se Ti aktivuje pojistka. Jelikož je vnitřní zapojení bojleru celkem jednoduchý, dá se závada hledat ohmetrem za předpokladu, že jej máš odpojený od sítě. I ten termostat jde "prozvonit".

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#6 Příspěvek od vicious »

Termostat sa dá skontrolovať aspoň orientačne aj "uchometricky" - ak popretáčaš ovládacím kolieskom z jednej krajnej polohy do druhej, musí byť počuť cvaknutie kontaktov.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Náhradní díly prodávají přímo Dražice. Sice je uvedeno "pouze pro smluvní partnery", ale po domluvě pošlou komukoliv na dobírku. Nedávno jsem objednával na starší OKCV kompletní elektriku s krytem - přišlo za 2 dny. Stačí kontakt přes tlačítko "Dotaz na prodavače" u vybraného zboží.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#8 Příspěvek od Killroy »

Také něčím přispěju. Takže v neděli večer mi začal téct bezmála 13let starý Dražice OKCE 125. Vzhledem k tomu, že teklo tou trubičkou kde jsou zasunuta čidla termostatu, nechal jsem se tedy přesvědčit na pouhou výměnu příruby. Nutno přiznat, že se mi do toho moc nechtělo a byl jsem spíš nakloněn k jeho výměně za nový.
Při demontáži jsem zjistil, že 1/3 topnice je přerušená, anoda zcela pryč a uvnitř nádoby je nános cca 20cm písku a kamene. Dva kbelíky na fotce. Po vyházení a vypláchnutí je vidět, že vnitřní plášť je letech pořád čistý smalt.

Nechal jsem si koupit přírubu, těsnění, anodu a 2,2 kW topnici tady u instalatéra skoro v místě. Všechno to měl na prodejně a za chvilku to bylo pohromadě. Celé to nestálo ani 2tis, což mi mile překvapilo.
Ten termostat měl jak samostatně, tak i jako komplet se spodním víkem včetně kabeláže a knoflíku za pár korun. Já ho nepotřeboval.
Přílohy
2kyble.jpg
Naposledy upravil(a) Killroy dne 21 bře 2023, 18:42, celkem upraveno 1 x.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Spirálu koupíš třeba u výrobce.
Tyto bojlery jsou klasika, elektrovýzbroj koupíš v každé elektroprodejně.

PF

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od markoni »

vicious píše:Termostat sa dá skontrolovať aspoň orientačne aj "uchometricky" - ak popretáčaš ovládacím kolieskom z jednej krajnej polohy do druhej, musí byť počuť cvaknutie kontaktov.
Tak ten termostat kontakty ťukají ale až ke konci točení kolečkem díky

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

A při tom cvakání měř průchod. Cvakání neznamená, že může být dobrej. Jak jsem psal výše, součástí některých termostatů je i nevratná tepelná pojistka.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Bojler ma snad kontrolku. Svieti a nehreje = vadne teleso. Nesvieti = nie je stava alebo vadny termostat.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

To je teda logika. Chybí ti tam, že když nesvítí, tak je pokažená.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od markoni »

Kdyby se nedal opravit tak jaký nový bojler koupit aby se jen vyměnil ? díky

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Zavolaj na to cloveka, co servisuje tuto znacku.
Keby sa musel cely bojler vymenit (ked netecie, tak to snad nebude nutne), tak za rovnaku znacku - predpokladam, ze vyrabaju nejaky montazne zhodny typ.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“