Jak čistit mosazné mikroporézní filtry

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

Jak čistit mosazné mikroporézní filtry

#1 Příspěvek od Sendyx »

Asi někdo znáte mosazné nebo bronzové sintrované filtry na kapaliny, buď ve formě disků, nebo různých náprstků, kuželů, válců s přírubou apod.

https://www.epristroje.cz/f0000-filtr-v ... ho-bronzu/

Nemáte někdo postup, jak se dá vyčistit deskový filtr, který je asi znečištěn textilními zbytky, plísněmi a vodním kamenem?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zkus kombinaci ohřátejch chemikálií - postupně řekněme na hodinku namočit do kyseliny mravenčí nebo koncentrovanější octový a louhu sodnýho, mezi kyselinou a louhem vyždycky propláchnout ve vodě, lepší demineralizovaný, ideálně destilovaný. Teplota lázní mezi 40 a 60°C, vyšší bych nedával už kvůli manipulaci s tak horkýma roztokama. Silnější kyseliny, hlavně solnou nedoporučuju, může napadat měď ve slitině, dusičná nebo sírovka taky. Zůstal bych u těch organickejch. Ale jestli se ti ty zbytky zadřely moc hluboko mezi zrnka toho filtru, tak už je z něj asi nikdy nedostaneš a muselo by se to vypálit roztavením, sesbíráním strusky a novým odlitím a slinováním zrníček = v malým počtu nereálný. Koupit novej už nejde?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Ve vysokotlakých filtrech na čištení vzduchu pro plnění potápěčských lahví bylo tohle vrstvení: aktivní uhlí, filc, molekulý síto, filc a sintr. Při výměně náplně filtru jsem sintr ve filtru otočil a nedal nic jinýho z náplně. Výstup z filtru do atmosféry. No a filtr jsem natlakoval a pomalu otevřel výstupní vetil, takže se profoukl v opačným směru. Opravdu pomalu, jinak se i průměr 50 mm, 6 mm tlustej sintr prostřelí. Sintr byl ale jen zaprášenej z toho uhlí a molekuláku, co prošlo filcem před sintrem. Takže prach a chlupy z filcu.
Má to něco společnýho s potravinama? Pokud ne, tak asi kyselina solná, nebo louh sodný, nebo jiný trubkožrouti jako Freddy (pokud nereaguje se sintrem) a potom proplach horkou vodou z opačný strany.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Mám přicpaných filtrů více, různého typu a provedení, a buď jsem nenarazil na dodavatele, nebo sice něco podobného našel, ale cena zcela mimo mísu.

Mám tu třeba jeden, disk o průměru 92mm ze separátoru speciální čističky, originální díl stál 1200 s přírubou. Možná neumím hledat dodavatele, ale zatím jsem našel pouze nesmyslnou cenu kolem 600 euro.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

na vodný kameň ocot, ostatné vypáliť v plameni

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#6 Příspěvek od alxa »

Na nějakém filtru, co se může zničit, bych vyzkoušel ultrazvukovou čističku. Snad ten ultrazvuk sintrovaný filtr nerozebere na prvočinitele. Čistím tímto způsobem ruzné sítkové filtry, zanesené vodním kamenem a dalším svinstvem. Předtím nechám uležet ve Vitapuru (používá se na čistění a dezinfekci lázeňských masážních van, obsahuje kyselinu fosforečnou a saponát).

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Louh na mosaz určitě ne, vytváří se černý povlak a ucpe pory ještě více.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

Molekulové síta vyhřát na vysokou teplotu a odsávat na vysoké vakuum. Tady bych postupoval osobně asi stejně. Jen předtím provést ten profuk v opačném směru, aby se zlikvidovali pevné částice.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Ale on neřeší molekulák ale sintry:) . O molekuláku jsem psal já v popisu filtru, kde byl sintr poslední článek ve filtračním řetězci a jak jsem to čistil já. Ale objevilo se tady jako vždy kupa teoretiků, kteří to vědí líp než praktik co to dělal 10 let. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

To v linku na titulním dotazu vídám jako tlumič odlehčovacího výfuku elektropneumatických ventilů - a až se zanese, tak se prostě vyhazuje a dá novej, nebo v krajním případě se odstraní a ono to dělá pak silnější "pšouky".
Jinak nevím, jak by se dala odstranit vnitřní "kontaminace". Jedině tlakovým proplachem nějakým rozpouštědlem - pokud se jedná o látku, kterou jde vymýt, ale pevné částice se odstranit stejně nepodaří - Pokud je potřeba účinnější filtrace, a vyměnitelný filtr, používá se stejně něco jinýho a tohle bývá jen jako oddělovací. Ještě jsem to viděl v lednici, kdy jsou před tím kuličky silikagelu a je to kus rozšířené trubky před kapilárou. Ale i tohle se stejně celý vyhazuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Ja zkousel kdysi cistit ty tlumice hluku na pneumatiku a neslo to nijak. Mirne se to zlepsilo vypranim v acetonu a profoukanim, ale bylo to prakticky to same. Takze to vyhazuju.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Nevyčistíš . Jinak jak solná tak louh to spolehlivě sežerou .

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

Celeron píše:Ale on neřeší molekulák ale sintry:) . O molekuláku jsem psal já v popisu filtru, kde byl sintr poslední článek ve filtračním řetězci a jak jsem to čistil já. Ale objevilo se tady jako vždy kupa teoretiků, kteří to vědí líp než praktik co to dělal 10 let. :wink:
ale já psal o sintru.... S tím že mám zkušenosti s molekulákem, a že bych zkusil použít obdobný postup i u sintru. :roll:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Tak nakonec výrazné zlepšení bylo dosaženo postupem :
- propláchnutí v protisměru destilkou s trochou saponátu
- vyvaření v destilce s kyselinou octovou (po dobu cca 1 hodiny)
a celý postup se opakoval asi 10x

Těžko určit jak moc, ale filtr původně zanesený prachem a plísněmi začal fungovat výrazně lépe a vypadá skoro jako nepoužitý. Tak uvidíme...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“