Indukční varná deska-podivné chování

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

Indukční varná deska-podivné chování

#1 Příspěvek od klacek »

Zdravím,
doma mám indukční varnou desku MORA VDI 640 C
zapojenou na 2 fáze. Roky fungovala bez závady. Má 4 plotny. Levá strana má jednu elektroniku, pravá druhou. Asi před měsícem začala pravá strana vynechávat. Když jsem položil správný hrnec na jednu z pravých ploten, nastavil stupeň na číselníku, tak správně by měla plotna vařit určitý čas a určitý čas by vařit neměla a tak se to opakuje. Jenže někdy se stane, že to takto funguje a do toho začne displej ukazovat, že na plotně není hrnec. Prostě jako kdyby přestala ten hrnec "chytat". Ale po asi půl vteřině zase hrnec chytne, a za chviličku ho zase "pustí". V této době plotna "nevaří".

Desku jsem rozdělal, abych se podíval, jestli je něco ohořelého, nebo jestli není nějaký drátek upadlý, nebo nafouklé kondíky... Opsal jsem hodnoty kondíků, složil desku dohromady(ať mohu vařit aspoň na levé půlce) a pravá strana začala fungovat zase. Asi po týdnu začala vynechávat znovu.
Na desce vizuálně není nic ohořelého, nic nesmrdí, není zaprášená, kondíky nejsou nafouklé. "Pouze" na svorkovnici je okolí jednoho pinu přiškvařené. Ta svorkovnice je mezi přívodním vodičem 2x230V a elektronikou desky. Přiškvařený je ten plast, co drží pin. Na ten pin je přiveden vodič z elektroniky. Kontakty jsem očistil. Svorku na konci vodiče stiskl, ať více drží na pinu. Nějakou dobu to fungovalo, tak jsem si myslel, že je po problému. Ale zjevně není. Závada se začala znovu projevovat, vodič jsem včera dal na vedlejší pin, který je s původním propojený a závada zase není. Zítra chci jet do Ostravy, tak jsem se chtěl stavit pro ty nové kondíky na výměnu. Ale může to být jimi? Nebo, na co bych se měl při kontrole zaměřit?

Setkal jste se s tím už někdo? Dá se alespoň přibližně určit, co toto nezvyklé chován způsobuje?

děkuji
*přidán název varné desky

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

možná bych zkusil šasi s cívkami nìjak napružit nebo podložit tak aby cívky byly více pøitlaèeny ze spoda ke sklu

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

u Mory je to myslím klasika , kondíky na ovládací desce.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

to taky, ale je divné že mu to po rozborce cca týden fungovalo správnì jak píše

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Nabízíš úpravu místo opravy. Indukčák jede i když je hrnec víc jak 5mm nad plotýnkou. Nevím o tom, že by ty cívky klesaly.

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#6 Příspěvek od PbSn »

Zdravím, nějaké možnosti závad: Co povyměňovat v odkaze zmiňované kondy na řídící destičce? https://ok2jnj.ok2kld.cz/ok2jnj/cs/2014 ... ka-oprava/

Uživatelský avatar
novas
Příspěvky: 7
Registrován: 03 zář 2022, 02:00
Bydliště: Zlín

#7 Příspěvek od novas »

Velmi podobnou závadu jsem měl na desce Whirlpool. Pravé plotýnky měly problém s detekcí hrnce, snažily se naskočit, ale hned zase vypnuly, to se opakovalo a v průběhu pár let se střídaly "slabé" chvilky s normální funkcí a nakonec "odešly" totálně. Byl jsem přesvědčen, že odešly elektrolyty, ty jsem prověřil, ale byly (kupodivu) OK. Po několika pokusech jsem zjistil to co jsem měl prověřit první - prostě odešlo relátko, které spíná proud vždy do dvojice plotýnek (pravá nebo levá dvojice). Po výměně vše OK a po následném rozlousknutí relátka se objevily totálně ohořelé kontakty. Upozorňuji ještě na kontrolu ochranných prvků kontaktů relátka (pravděpodobně kondenzátor a dioda) jejich nefunkčnost může způsobit jiskření a následné opalování kontaktů. Já jsem na to zapomněl a teď se mi nechce desku rozdělávat, tak čekám…[/code]
SN

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#8 Příspěvek od kejki »

sr71 píše:to taky, ale je divné že mu to po rozborce cca týden fungovalo správně jak píše
Nepopírám to nade mnou - kontakty, relátka. U mě to byly kondenzátory a krásně deska fungovala, mimo hodin vhodných k vaření - od 11 tak do 14 hodin. Jestli to byl souběh se solární elektrárnou, rušením od sousedů nevím. Ale bylo to na palici. Po výměně kondíků to makalo.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#9 Příspěvek od zouzel1 »

Přesně to co píše Novas, taky mě to potrápilo, než jsem na to relé přišel. Chovalo se to naprosto nevyzpytatelně. Po rozlousknutí relé tam skoro nebyly kontakty. Pro jistotu jsem obě relé vyměnil s průhlednými kryty... Zouzel

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“