Aby se nezapomnělo ...

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#16 Příspěvek od JirkaZ »

Můj první mobil byl taky Philips Fizz.

Vyznačoval se mj. tím, že člověk občas stál vedle BTSky a spojení se dokázalo rozpadnout...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#17 Příspěvek od Cust »

Jojo, první GSM je 602...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Myslím že ne, protože některý čísla ze série 601 = NMT síť byly převedený na GSM standart = původně "vypálený" do hardwaru telefonu se převáděly bonitním klientům = podnikavcům na GSM beze změny čísla, normálně dostali SIMku, ale na ní bylo číslo z původní NMT sítě ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

ale to bylo Karle až mnohem později, když se začaly sítě NMT vypínat . . .
hádám tak kolem 2000 - 2002 a tehdy ze sítí NMT udělali internet CDMA.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

NN, muselo to bejt dřív - ještě před rokem 2000. Osoba blízká vlastnila právě jednu z "linek" ještě NMT sítě už někdy od roku 1992 nebo 93 "na firmu" a vím naprosto přesně, že z určitýho zdravotního důvodu jsem si od ní půjčoval Nokii 5110 právě s číslem z NMT sítě převedým na GSM = s touhle sérií (601 xxx xxx) už někdy v průběhu května-června 1999 a pak ještě jednou v dubnu 2000. A prakticky hned potom jsme si s mojí polovicí pořizovali každej svoje číslo, někdy v druhým pololetí 2000 jsem si já kupoval kartu série 723 a manželka 724 - já měl předplacenku, ona paušál, protože kvůli děcku potřebovala mít větší volnost při volání.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

EKKAR píše:NN, muselo to bejt dřív - ještě před rokem 2000. Osoba blízká vlastnila právě jednu z "linek" ještě NMT sítě už někdy od roku 1992 nebo 93 "na firmu" a vím naprosto přesně, že z určitýho zdravotního důvodu jsem si od ní půjčoval Nokii 5110 právě s číslem z NMT sítě převedým na GSM = s touhle sérií (601 xxx xxx) už někdy v průběhu května-června 1999 a pak ještě jednou v dubnu 2000.
hele asi né . . .
fakt ty převody začali dělat až mnohem později . . .

a tady je článek, který to potvrzuje, že to bylo až po lednu 2006 . . .

dá se to datum najít i jinde . . .
Přílohy
nokia450.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

ok1hga píše: to si pamatuješ nějak špatně . . .
čísla 601xxxxxx byla od Eurotelu a byla to síť NMT . . . (taky jsem ho měl . . .)
když se začala provozovat první síť GSM, tehdy taky od Eurotelu, tak ta měla čísla začínající na 602 !!!
Co si pamatuju špatně? Psal jsem, že kolega měl od roku 1994 malýho hajzlíka s 601 a neumělo to SMS. Jestli to mělo NMT či GSM nepadlo ani slovo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Co si pamatuju špatně? Psal jsem, že kolega měl od roku 1994 malýho hajzlíka s 601 a neumělo to SMS. Jestli to mělo NMT či GSM nepadlo ani slovo.
no, právě . . .
. . . s 601 to bylo NMT.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Vláďo, NMT a GSM sítě běhaly nějakou dobu paralelně vedle sebe a v tom roce ´06 se převáděly ZBEJVAJÍCÍ DO TÝ DOBY NEPŘEVEDENÝ čísla z NMT na GSM - protože NMT se jako hlasová rušila a udělali z ní výhradně datovou. To co jsem si v roce ´99 a ´00 půjčoval byla tutově N5110 už se SIMkou a ještě s NiCd baterkou - ale měla tenkrát tutově sérii 601 ... Však v pozdějších letech (Českej) Telekom následně přejmenovanej na Eurotel a ještě pozdějc na "Kyslík" O₂ nabízel na do tý doby netelefonizovaný místa "pevnou linku" v podobě stolního telefonu se slotíkem na SIMku - a umožňoval na tenhle systém "stolního mobilu" přejít jak s číslem z pevný linky oněkud odjinud, tak i s číslem do tý doby fungujícím výhradně v mobilní síti, prostě ten přenos čísla na SIM kartu v rámci jejich sítě měli zvládnutej dávno před rokem ´06 - vím to, protože když jsme chtěli už někdy v roce ´04-05 odhlásit pevnou linku, protože jsme celá rodina včetně rodičů v tu dobu už měli vlastní mobily, tak jeden z argumentů, kterým se nás na zákaznický lince snažili odvrátit od zrušení pevný linky bylo i to, že nám to číslo převedou na SIM a dodají nám k tomu stolní telefon, se kterým budeme díky baterii moct mít telefon klidně i na zahradě nebo na chatě, kam normální tlf dráty nevedou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“