Chyba v bassu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

A myslím že jsme doma ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#17 Příspěvek od VASEK_W »

Jo starý mazáci jsou doma, ale mlaďoši neznajíce elektrovzorečky a teorii zesilovačů jsou kde? No přeci v prd..., protože z ho.na se bič uplést nedá, a pokud se to povede, tak stejně nezapráská!

Podle mne se věc má jednoduše. Jestliže budu ten zesilovač napájet nesymetricky napětím 19V, tak mohu v lepším případě čekat na výstupu nezkreslený signál max 5-6W do 4ohmu.
Rozbor: Napájecí napětí se musí vydělit dvěma, odečíst z každé půlky minimálně 1V ztráty na koncovém trandu + emitorovém rezistoru. Takže sinusovka může mít vrchol (špičkové napětí) tak 8V max, na efektivní napětí to je 8 x 0,7 = 5,6V se kterými lze počítat do vzorce pro výpočet výkonu: P=UxU/R
A to jsem zadával ještě hodně optimistické údaje.

Pokud se holt chce více rozkmitu, tak dojde jen k velmi tvrdému zahlcení švába. Ono jsou ty 4W na subbasech jen tak tak pro tichý poslech u postele před spaním ...

Kdo to nepochopí, má smolíka. Jestli je představa obřího ducání, tak to holt bude potřebovat patřičně výkonnější zesík. Ne nadarmo tam na tom videu má pán v čase 4,25 min napsaný jeho výkon
https://www.youtube.com/watch?v=1RyWsPNMVug
a v čase 5,43 min tam je uvedené napájecí napětí AC 28-0-28. Takže to máme minimálně +- 36V DC symetrických, což je opravdu krapet rozdíl oproti adaptéru od notebooku.

Jakákoliv další debata je jen ztráta času :-(

Vašek

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#18 Příspěvek od ransom »

Já bych chtěl nejprve vidět detailně nafocený skutečný stav. Všechny desky, všechny propoje.
Schéma propojení. Prostě všecko.
Přesnější popis. Točím potenciometrem - kterým? Jsou tam dva.
A jinak ta nahrávka zní jako limitace. To znamená, že ta nebohá 2050 víc nedá. Ona dá z 19V stěží těch 5W co je psáno výše. Spíš míň.
19V zdrojem od notebooku se dá získat nějakých 40W. Jo, ale z BTL zesilovače třídy D, jehož rozkmit na výstupu je téměř shodný s napájecím napětím. Určitě ne z jedné TDA2050. Ta potřebuje na 25W minimálně 36V nesymetrických.
A poslední věc. Nikdo nemůže čekat basy (za slovo bassy bych kopal do holeně) od holého repráku položeného na stole jako na tom videu. Ten takhle bude jenom lítat ale nic neodehraje.

Uživatelský avatar
Matyas66055
Příspěvky: 37
Registrován: 05 úno 2023, 01:00

#19 Příspěvek od Matyas66055 »

S tím reprakem je mi to jasný, byl to jen přiklad. Dobře, děkují všem za vysvětlení

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#20 Příspěvek od ransom »

Pokud to ale nenafotíš, nikdo neuvidí kde máš případnou chybu.
K čemu je dobré citovat celý předchozí příspěvek?

Zbytečné citace předchozích příspěvků jsem mu vymazal nebo pokrátil tam, kde to dává smysl. Ale dělám mu čárky za každou ignoranci pravidel...
Hill

Odpovědět

Zpět na „Poradna“