Osciloskop

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mjana
Příspěvky: 23
Registrován: 25 bře 2023, 01:00
Bydliště: Ostrava

Osciloskop

#1 Příspěvek od mjana »

Ahoj, jsem úplný začátečník a začínám s ebookem Hradla, volty, jednočipy.

Zvažuju nákup nějakého základního Osciloskopu, abych lépe pochopil, co se vlastně v obvodu děje. A i když pro uvedenou knihu žádný nepotřebuju, rád bych si nějaký pořídil.

Máte někdo zkušenost s https://www.gme.cz/v/1504540/owon-vds10 ... lovy-25mhz

Líbí se mi, že je přenosný. Bude mi stačit pro měření základních obvodů a nějakých menších projektů z arduina?

Díky moc za rady nebo správné nasměrování.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

Ano, bude Ti stačiť.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

To cos postnul, NENÍ OSCILOSKOP. Je to vstupní a možná i trochu paměťová část digitálního osciloskopu, která ke svý funkci v roli osciloskopu nutně potřebuje mít připojenej přes USB rozhraní plnohodnotnej PC - aspoň ve formě notebooku, protože sama nemá žádný další řídící ani zobrazovací prvky.
Pro naučení používání by byl jednodušší klasickej analogovej "vošklivoškopíček" ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

Tak predpokladam že vie že potrebuje PC. A keďže chce hradla a procaky, išiel by som do lacného digitálu, koly jednorazovým dejom a vëčšinou len bude merať jednotky a nuly

Uživatelský avatar
mjana
Příspěvky: 23
Registrován: 25 bře 2023, 01:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od mjana »

EKKAR píše:To cos postnul, NENÍ OSCILOSKOP. Je to vstupní a možná i trochu paměťová část digitálního osciloskopu, která ke svý funkci v roli osciloskopu nutně potřebuje mít připojenej přes USB rozhraní plnohodnotnej PC - aspoň ve formě notebooku, protože sama nemá žádný další řídící ani zobrazovací prvky.
Pro naučení používání by byl jednodušší klasickej analogovej "vošklivoškopíček" ...
Ano, to, že to potřebuje PC vím a nevadí mi to. Líbí se mi ta cena a přenosnost. Jde mi spíše o to, že nevím, jestli mi to bude stačit a jestli to nebudou úplně vyhozené peníze.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Problémy rozdílů mezi prací s analogovým a digitálním vošklivoškopkem popisuje Václav Malina v knížce "Poznáváme elektroniku VII - Osciloskop". Důležitý na tom je to, že oba dva základní principy NĚKDY ukazujou měřenej děj jinak, než skutečně probíhá a je potřeba vědět, kdy k tomu u danýho přístroje dochází - obecně je to vždycky v ten moment, kdy některej z parametrů signálu sahá na hranice, na kterejch se právě to zobrazování začíná měnit na "vymyšlený". Má to souvislost ne s konkrétním typem nebo značkou, ale se způsobem zpracování signálu - hlavně s rychlostí, s jakou vstupní část toho kterýho škopku pracuje, v druhotným hledisku i s tím, jak daleko "dovnitř od vstupní zdířky" je škopek analogovej a kde případně začíná digitální část - to může NĚKDY značně ovlivnit tvar průběhu, kterej takovej škopek zobrazí. Přečti si tu Malinovu knížku, budeš chytřejší.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#7 Příspěvek od nixdorf »

Pridávam sa k misockovi, myslím, že to na prvotné pokusy stačí a nebude to zaberať pol stola jak starý autobus sovietskej či čechoslováckej proveniencie. Dodnes mám v živej pamäti krám C1-67, môj prvý škopík, ktorý som vďaka ruským bukvám ani nevedel jak obsluhovať, aby niečo ukazoval - miesto ničoho, alebo roztancovanej krivky na tienítku. Než som pochopil, že mi treba točiť knoflíkom s nápisom СИНХРОНИЗАЦИЯ a nájsť ten správny bod, kedy sa to nechová jak besné, nepiští nahlas bez obrazu... sa stačilo na ten krám krivo pozrieť a neukazoval zase nič. Ak by som mal s takou bakulou riešiť časovanie nejakého digitálneho obvodu s MCU, tak to poteš koště. Ano, DSO majú svoje obmedzenia a chytáky, ale dnes by som do analogu nešiel.

Plus, on s digitálom spraví bárkedy jednoduchý oscilogram, keď si bude potrebovať nechať poradiť s nejakým zapojením - hodí do PC a je, ešte mu správne nastaví rozsahy, periodu, začiatočnícke veci. Chce sa hrať so starými hradlami, takže to asi nebude hnať na hraničné parametre prvý den - beztak, v dobe hradiel a TTL bol osciloskop toho času luxus, každý si staval kdejaké ledkové logické sondy...
Versus, rozladenému starému analogu s vyschlými kondíkmi a hnilými trimrami - čo rozsah, to unikát - fakt iba ako kukátko a nie meradlo. To skôr nejaký starý analogový Tektronix v dobrom stave, lenže to bude mierne mimo tých troch tisícok Kč.

Tu s tým Owonom týpek opravoval osembiťák Commodore https://www.youtube.com/watch?v=1ec1n9ScGTw

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Já se nesnažím odrazovat, ale spíš vysvětlit určitý odlišnosti a doporučuju i literaturu k nahlídnutí, která to objasní.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#9 Příspěvek od Valdano »

mjana píše:https://www.gme.cz/v/1504540/owon-vds10 ... lovy-25mhz
Líbí se mi, že je přenosný.
Dokonce o něco levněji včetně DPH i poštovného z Číny se dá pořídit od téhož výrobce HDS242, kombinace osciloskopu a multimetru v jednom s vlastním displejem a také je k němu program pro PC.

Obrázek

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

Když to koupí z Číny, tak záruka na dva roky asi neexistuje...
Jinak za mě ok, ale dnešní mikroprocesory šlapou v desítkách MHz, ten comodor jel snad na jednom... No, jako startovačka ok. Já jsem si něco podobného pořídil taky, jen to má web rozhraní a komunikace přes ethernet, takže nezávislé na ovládačích pro spocifický OS.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

https://www.databazeknih.cz/knihy/pozna ... opy-175313
Ta kniha je bohužel z roku asi 2002, tehdy se ještě skutečně hodně používaly analogové osciloskopy a ty digitální stály tak 40 000 Kč a více.
Dnes v roce 2023 se už analogové osciloskopy nevyrábějí skoro vůbec.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od Valdano »

Cust píše:Když to koupí z Číny, tak záruka na dva roky asi neexistuje...
Na zařízení tohoto typu Banggood poskytuje myslím 1 rok záruku a má sklad přímo v ČR, přes který by se záruka dala případně řešit. Pokud by chtěl tazatel standardní EU záruku tj. 2 roky tak si může HDS242 koupit třeba v německém eshopu, kde ho mají za cca 130 EUR +10 EUR za dopravu do ČR. Nebo si jej může koupit u TME, ale tam si trochu připlatí.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#13 Příspěvek od Hydrawerk »

mjana píše: Zvažuju nákup nějakého základního Osciloskopu
Nevím, kolik do něho chceš investovat. Pokud má být spolehlivý a né moc drahý, tak doporučuji nějaký nejlevnější GW Instek, asi tento.
https://www.tme.eu/cz/details/gds-1102b ... 2b-ce-2ch/

Dá se sehnat i nějaký bazarový, ale jeho životnost nemusí být moc dobrá. https://www.elexbrno.cz/detail.php?proId=2016&secId=113
Agilent DSO3062A může být asi 15 let starý.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Zásadní věc:
Pokud se chceš rejpat v audiu a jiných analogových věcech, pak ti stačí pouze sledovat tvar periodického signálu. Na to vyhoví i tenhle USB bazmek (používám podobný od Hanteku).
Pokud chceš sledovat digitální signály, různé proměnlivé děje (ve spínaných zdrojích) a podobně, pak potřebuješ prohlídnout záznam za určitou dobu a na to je nezbytný paměťový osciloskop, navíc s dostatečnou kapacitou paměti na vzorky.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Yarda1 »

Než se rozhodneš co si pořídit, možná by nebylo od věci prošmejdit bazary na internetu co se nabízí tam, třeba
https://www.sbazar.cz/hledej/osciloskop ... o-pocitace
https://aukro.cz/lp/osciloskopy
Hádám. že mezi lidem je toho povícero co byla zprivatizováno ze zrušených podniků a teď to doma překáží.
A mezitím se tu můžeš ptát na to co ti dělá problémy, nás co jsme si kazili zrak čuměním na obrazovky osciloskopů mnohdy kvalitních značek je tu vícero a rádi ti poradíme, pokud tvé dotazy budou mít hlavu a patu.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 24 dub 2023, 08:13, celkem upraveno 2 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Odpovědět

Zpět na „Poradna“