Výměna video hlavy VHS

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

Výměna video hlavy VHS

#1 Příspěvek od ferro0 »

Zdravím, je nutné po výměně video hlavy (celého bubnu vč. motorku) nastavit vodící sloupky co natahují pásek přes hlavu? Video PanasonicNV-HS930 s funkcí TBC. Vadná hlava viz foto. Zvuk Stereo taky nejde. Měl jsem jí venku a pohledem jsou některé hlavičky naštíplé.
Přílohy
vhs.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Jestli nejsou sloupky uvolněné, aby se rozjelo jejich původní nastavení, netřeba na ně sahat. Hlavy nového bubnu budou přece běhat po stejné dráze, jako ty původní, protože u Paňáců má buben konstrukčně zajištěnou jednotnou montážní polohu "v prostoru i čase". Tedy i vůči vodicím sloupkům.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PotPalo »

Hlava sníma obraz po riadkoch zhora nadol. Ako môže jej poškodenie spôsobiť, že väčšina obrazu je dobrá, a iba dolu je zlý riadok? Mne sa to skôr vidí že je niečo zle nastavené. Neodstáva páska dolu?

Zvuk... na zvuk a synchronizáciu je zvlášť hlava, teda aspoň pri mono. Neviem ako to má stereo, ale podľa mňa rotačná hlava sníma iba obraz, so zvukom nemá nič spoločné. Nejde tá páska nejako mimo dráhu (vyššie alebo nižšie), a zvuk sa teda nesníma?

Ale to mám iba dohady, nech sa radšej ozvú skúsenejší.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tiez sa mi to nezda ako vadna hlava. Ta sposobuje "snezenie" v obraze - a to vzdy v celej jeho vyske.

Na bubne hi-fi (stereo) VHS videa su (minimalne) dve video a dve audio hlavy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

HiFi stereo S-VHS od Panasonicu mělo dokonce 6 hlav. 4 hlavy měl obyčejnej Panasonic, co uměl S-VHS jen přehrávat. Tu tisícovkovou HiFárnu mám ještě funkční, ten druhej odešlo řízení motorů a za cenu, co chtěli za náhradní desku, jsem to vzdal.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

PotPalo píše:Ako môže jej poškodenie spôsobiť, že väčšina obrazu je dobrá, a iba dolu je zlý riadok? Mne sa to skôr vidí že je niečo zle nastavené.
Zvuk... na zvuk a synchronizáciu je zvlášť hlava, teda aspoň pri mono. Neviem ako to má stereo, ale podľa mňa rotačná hlava sníma iba obraz...
Může se stát, že vodicí kolík na odběžné straně nedojíždí do prizmy, která vymenuje jeho přesnou polohu, pak se ale šum na spodním okraji obrazu objevuje jak v režimu SP, tak i LP a šumový pruh je pokaždém zavlečení pásku jinak široký, jako známka nepřesně definovaného vedení pásku.
Jestli v LP je obraz v pořádku, ale v SP část obrazu chybí (mimochodem právě u Panasoniků s Turbo-mechanikou se to projevuje právě tímto způsobem, taky tu dva takové mám, zjevně důsledek umístění hlav pro LP a SP v těsné vzájemné blízkosti, dvojice videohlav hlav "koukají" vždy z jednoho vybrání v bubnu, tak to vypadá, že buben má jen 4 hlavy), znamená to, že je jedna hlava pro SP opotřebená, nebo část její štěrbiny vyštípnutá, napětí snímané v místě, kde se pásek začíná odklánět od bubnu, nestačí vybudit snímací zesilovač.
Například videa Panasonic či Telerent na šasi z tlakového odlitku, ale i videa Orion, s hlavami pro LP umístěnými o 45° nebo 90° "za" hlavami pro SP na to netrpí. V nich se poškozením jedné hlavy z páru zašumí najednou naprostá většina plochy obrazu. Ale na tom bubnu napočítáš skutečně 6 hlav.

Hlavy pro hifi zvuk jsou na bubnu také dvě a jsou umístěné "před" videohlavami. Když jsou poškozené, nebo během příslušné půlotáčky bubnu nestačí po celou dobu nasytit omezovač (jde o FM záznam), logika to vyhodnotí, že záznam obsahuje pouze podélný záznam zvuku, a zablokuje možnost přepnutí na hifi stopy, i když někdy bývá tolerantnější - vypne zvuk ze šikmých stop teprve, když "prskání ve zvuku" překročí určitou úroveň.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Není jen špinavá? Částečně opotřebené hlavy se špiní ochotněji. Nevím proč, ale možná proto, že se opotřebovávají "odzadu", jejich povrch je tam hrubší (matný) a špína se pak asi proto na něj lépe chytá. To by mohl vědět Hill.
Nebo může být nečistota na té nerotující části páskové dráhy v místech, kde pásek opouští buben.
Protože ani jedna hlava dole dobře nečte, domnívám se, že vyloženě vadné nebudou.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Proto píšu, že je třeba to ověřit snímáním kazety nahrané v LP módu. Jestli z té bude obraz v pořádku, znamená to, že pásek je zavedený i vedený správně. Líp je to vidět na analogové (CRT) televizi, videograbber v nějakém tom LCD tu diagnostiku podle obrazu může dost ztížit.

Když bude obraz stejně poškozený i v LP módu, chce to podívat se na pevnou část bubnu, zejména před místem, kde ho pásek opouští, jestli tam není "pecka", která by pásek oddálila od hlav. Pak skutečně stačí, aby jedna z páru hlav byla "o fous utopená v bubnu" a už je problém.

Po vyčištění samotných hlav by to aspoň chvilku snímalo bez potíží, štěrbina ani pólové nástavce hlavy se nezanesou okamžitě.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#9 Příspěvek od ferro0 »

V LP vyzkouším. Přikládám foto hlav po vyčištění.
Přílohy
panasonic head.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Škoda, že z těch fotek není patrná penetrace hlav do pásku, na byly kalibry, podle fotky se to poznává ještě hůř.
U těch dvojic je podle šířky stopy vidět, že horní je pro SP, dolní LP. Co se nepozná, je, jak moc je ve směru otáčení bubnu "jedna za druhou schovaná".
Ty zbývající jednotlivé hlavy jsou pro FM záznam zvuku.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#11 Příspěvek od ferro0 »

Líp to nenafotím.
Přílohy
panasonic head_4.jpg
panasonic head_3.jpg
panasonic head_2.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Jasně, to se normálně těžko dá nafotit líp.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#13 Příspěvek od ferro0 »

SP a LP stejný obraz. Hlavu jsem čistil důkladně když byla venku. Zvuk ve stereu nejde.
Přílohy
pan_sp_lp.jpg
(60.79 KiB) Staženo 24 x

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “