Zdroj s regulátorem napìtí 723

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 120
Registrován: 24 čer 2004, 02:00
Bydliště: Chomutov

Zdroj s regulátorem napìtí 723

#1 Příspěvek od komar »

Zdravím, pokud ještì nìkdo má zbyteèné 723ky, tak jsem našel docela dobré zapojení - regulovatelný s omezením proudu,napájeno z jednoho vynutí trafa:
http://www.unicrom.com/topic.asp?TOPIC_ ... EGA+FUENTE

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#2 Příspěvek od tandel »

723 se dokonce ještě prodávají vcelku za přijatelnou cenu:

http://www.ges.cz/cz/hledat/?search=UA723&listType=1

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

To Komar: tak než začneš převÝjet trafo na jedno vYnutí, pohledej tady po fóru a zadej si do hledání číslo 723 - a brzo zjistíš, že už tak půl roku zpátky jsem tady rozesílal skeny asi tak 10 poměrně dost solidně ubastlitelných konstrukcí s LM723/MAA723 - a hlavně českých...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 120
Registrován: 24 čer 2004, 02:00
Bydliště: Chomutov

#4 Příspěvek od komar »

Takový schema které je v odkaze jsem tu teda nevidìl, mimoto schemata jsou snad ve všech jazycích stejný, ne?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Tu zmínku o češtině jsem mínil jako otázku pravopisu na jedné straně a otázku srozumitelnosti vysvětlení funkce - co která součástka dělá a proč je použita tak, jak je naznačeno. Samozřejmě, zkušený technik (i bastlíř) pozná, o co jde - ale přesné popisy funkce je opravdu lepší mít v jazyce, kterému dobře rozumíme. Schéma v Tebou zmíněném odkaze je normální napěťový regulátor s IO LM723/MAA723H v bakelitovém DIL14 pouzdře, doplněný o proudovou pojistku z diskrétních tranzistorů - všechny 4 kousky typu BC327 slouží k její funkci, vlastní regulátor napětí je realizován se zbývající trojicí - 1x BD242A a dvojicí paralelních výkonových - například 2N3055 - to celé řízeno obvodem 723. K tomu obvodu, resp. k jeho napájení - protože nesnáší napájecí napětí vyšší než 40V, je napájení pro samotný IO sníženo dvojicí odporů 4k7 paralelně a stabilizováno Zenerovou diodou - tato dioda je rizikovým místem, musí být schopná pracovat s proudem, rovným napájecímu proudu IO a to při napětí 30-35V je docela "záhul" - a pokud se odebere ke všem čertům, vezme s sebou i IO. Osobně doporučuji poslechnout radu pana Belzy a do napájení vložit zenerku klidně i s menším výkonem, ale posílenou tranzistorem, klidně stačí typ KD/BD139 - schéma je na webu p.Belzy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#6 Příspěvek od Devo70 »

Namiesto 30V zenerky stačí zapojiť 2ks 15V v sérii.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Nepomůže. Je tam moc velký proud = zatížení, ty zenerky by musely být asi tak na 3W výkonové ztráty. Trand je lepší = stabilnější i při kolísání odběru integráčem. Poměrně dobrou náhradou je použití TL431, ale je to zbytečně moc přesná reference jen pro napájení švába, který má vnitřní referenci asi tak 5-10x nepřesnější/tepelně závislejší...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#8 Příspěvek od Devo70 »

Nie náhodou 0,3W?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

To záleží na proudu, tekoucím integráčem - pokud je výstup regulován pnp trandem, teče většina napájecího proudu stabilizátoru DO NĚJ přes kolektor výstupního trandu IO - a původní výstup je uzemněn. V takovém případě stačí pro zbytek regulační elektroniky pouhých pár mA, které spotřebuje referenční zdroj a chybový zesilovač. I tak je ale výstupní tranzistor hodně namáhán, především napěťově - proto je ke snížení tohoto namáhání mezi IO a budicí tranzistor vložena zenerka 13V - zkus spočítat, jakým výkonem bude namáhaná ona, když bude regulace na max. A co nastane, když to nevydrží a prorazí se "natvrdo"...?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#10 Příspěvek od Devo70 »

Dúfam, že vychádzame z rovnakého zapojenia 723, toho od komara.

1. Napájanie 723 do vývodu 12: Max. napätie zdroja bez záťaže = 51V. Odpormi tečie 9mA. Polovica do 30V zenerky, polovica do 723-ky. Skús si to zrátať sám. Žiadna veľká výkonová strata sa nekoná. Ale zdá sa mi, že odpory majú príliš veľkú hodnotu. V iných zapojeniach je oveľa menšia, ale slúžia len ako ochrana proti prepätiu spolu so zenerkou.
2. Výstupný tranzistor v 723-ke je NPN. Zenerka 13V nebude namáhaná výkonovo, pretože má v sérii odpor 4k7. Ak by sa prerazila, akurát zblbne regulácia, nič iné sa nestane.

O kvalite uvedeného zdroja sa dá len polemizovať, treba doma vyskúšať. Na tento ak pripojím indukčnú záťaž, poletí stabilizátor do večných lovíšť. Zatiaľ mne osobne nevyhovel žiaden na 100%. Na každom nájdem nejakú "muchu".
Přílohy
esquemahj3.jpg
(53.7 KiB) Staženo 1164 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

Moje 723 ve zdroji často odcházely.Pak jsem přišel na to že když nabíjím
akumulátory vypnu napřed zdroj a pak odpojím aku.Jsem už starý chlap
a špatně se soustředím.Zapojil jsem do větve zpětné vazby diodu a 100*
jsem udělal chybu a 723 drží dodnes.

Uživatelský avatar
spin90
Příspěvky: 45
Registrován: 29 pro 2009, 01:00

#12 Příspěvek od spin90 »

Zdravim,
A nejaka schema na regulator 0-30V s prudom 10A s LM723 ? Chcem poskladat dve, aby sa dali pripadne zapojit symetricky. Regulovat chcem od nuly. Ide o taky experimentik, napojit to na regulovany spinany zdroj. So spinanym zdrojim regulovat napatie povedzme o 5V vyssie ako na linearnom stabilizatore a tym svysit ucinnost a znizit odpadne teplo. Tym by tych 10A nemal byt ziaden vecsi problem. Hladam ale co najspolahlivejsie zapojenie zdroja 0-30V 10A

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#13 Příspěvek od kyori »

tyhle schémátka jsou všecky na jedno brdo, mají jedno společné: kolosální ztrátu výkonu na regulačním tranzistoru mění na teplo, které se musí odchladit. Čím větší proud mají dávat, tím větší chladič a více paralelně řazených tranzistorů. A je úplně jedno, jestli tam je 723 nebo jiný šváb.

Uživatelský avatar
spin90
Příspěvky: 45
Registrován: 29 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od spin90 »

Noo ved prave preto tam pojde spinany predregulator. Ten bude mat na vystupe 5-35V a vzdy bude mat o 5V viac ako linearny. Tak je maximalna strata pri prude 10A 50W, co sa uz uchladit da. Neviem totiz ten spinany upravit od nuly. Je to prerobeny ATX PC zdroj, v ktorom je zrusene prudova ochrana a je regulovatelny od 5 do 35V s prudom 13A. Prudovu ochranu spravim v linearnom. Len nemam dobru schemu na linearny. Na nete ich je kopec, tak je aj problme nieco dobre vybrat :). Najvecsi problem je regulacia od 0 V. To ale musi byt, lebo laboratorny zdroj ktory nie je regulovatelny od nuly ja ani za laboratorny nepovazujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Podívej se na http://jirky.webz.cz/index.php?page=casopisy a zadej si do vyhledávání "stabilizovaný zdroj" nebo jenom "zdroj" - a projdi si návody, které vyšly v 80.letech. Na tuty tam byla nabíječka s tyristorovým předregulátorem a myslím že v nějaké Ročence mezi lety 85 a 90 vyšel plánek na dvojitý stabilizovaný zdroj s dekadicky odstupňovaným výstupním napětím i proudem. Realizované to bylo dvojicí 723-jek, jedna sloužila jako napěťový, druhá jako proudový regulátor.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“