Vibrující relé u teplotního snímaèe

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
von_georg

Vibrující relé u teplotního snímaèe

#1 Příspěvek od von_georg »

Zdravím potøeboval bych poradit s problémem. Postavil jsem si teplotní snímaè dle níže uvedených schémat. U prvního schémata jsem ještì pøidal kvùli spínání relé. Pozdìji jsem ještì provedl zapojení zpìtné vazby z výstupu OZ na vstup è. 3 OZ kvùli nastavení hysterze. Problém je v tom, že jakmile dochází ke spínání dle mne nastavené teploty relé než øádnì sepne vibruje - pravdìpodobnì je na hranici sepnutosti. To samé se dìje pøi opaèném rázu, kdy relé než rozepne zaène zase vibrovat a poté cívka relé odpadne. Mám relé na 12 V a relé již zaèíná vibrovat na 3,3 V a spíná na 3,8- 4 V. Potøeboval bych poradit co s tím, aby relé spínalo bez vibrace resp. aby si jen cvaklo pøi zapnutí a vypnutí.
Pokud by byl nìkdo od té dobroty a pøipojil by ke svému vysvìtlení schéma, byl bych mu vdìèen.
Přílohy
48.gif
(3.83 KiB) Staženo 112 x
image003.gif
(4.63 KiB) Staženo 83 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Ten vnitřní odpor zdroje si snad do série s baterkou umíš nakreslit sám: tranzistor otevře, cívka relé začne odebírat proud a napájecí napětí poklesne. Tranzistor přivře, relé ztratí napájení, napájecí napětí stoupne.
Začni tím, že na pozici R4 zmenšíš odpor nanejvýš na 1k5, klidně i 1k. Zmenšíš vnitřní odpor zdroje napájejícího bázi tranzistoru a on spolehlivěji otevře.

Nikde tam nevidím tu hysterezi, kterou jsi prý zavedl.
Mezi piny 6 a 3 OZ přidej odpor asi tak 50x větší, než R1. Může být i méně, ale pak může hystereze dělat několik stupňů (například sepne při 70°C a rozepne až po ochlazení na 55°C). Správnou velikost hystereze a tedy hodnotu odporu je nutné vyzkoušet.

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od DRAKE »

Fakt máš správně zapojenou tu kladnou zpětnou vazbu? Nemáš moc úzkou tu hysterezi? Nestal se ti z toho náhodou oscilátor? Nekolísá ti moc napájecí napětí?
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#4 Příspěvek od nxn »

A ještě bych dal k napájení u operáku kond asi 330p co nejblíž... do vzdálenosti asi tak max.1cm.....už se mi stalo že operák si vesele kmital a ten kond ho to bezpečně odnaučil
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#5 Příspěvek od ACDC »

Zkus zapojit paralélně k cívce relé elyt cca100uF.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od ViPali »

Urob ako radia:
Hill: R4 myslím, že môžeš ísť až po 500 Ohm
nxn: kondík napájanie OZ (4 - 7) 100nF
ViPali: V schéme by som prerušil spoj medzi LED a 7OZ a vložil tam odpor, tak 300 Ohm.
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#7 Příspěvek od heldybeldy »

nikde neuvadzas, ako a cim si vytvoril tu spatnu vazbu, ak kondikom tak pruser...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#8 Příspěvek od jasin »

Zapojit k relé 100uF, tak to bych raději nedělal. Pokud OZ skutečně klopí, tak tranzistor rázně sepne prázdný elyt, který v tom okamžiku reprezentuje 0 ohmů. To je cesta, jak odpravit každý tranzistor.
Ten elyt by se mnohem lépe hodil k zablokování napájení. Tam kondenzátor chybí určitě.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#9 Příspěvek od Zirafka »

Takže jak již zaznělo, na tom schémátku chybí hystereze, takže když teplota přechází kolem kritické, tak komparátor zakmitne. A rychlé relé na to zareaguje. U tranzistoru zakmitávání nevadí, ale u relé to vadí silně. Proto původní zapojení s tranzistorem může klidně fungovat.

Jako úpravu bych navrhla toto:

1: z výstupu na vstup zavést zpětnou vazbu a tím udělat tu hysterezi (to ale píšeš žes udělal)
2: oddělit napájení relé a komparátoru.(Čili přerušit vodič vedoucí od relé k napájení OZ a dám tam diodu. Za diodu umístit kondenzátor 100uF (nebo prakticky libovolný jiný). Tím se zamezí vlivu proudových rázů relé na napájení OZ.)
3: každopádně nezapojovat žádný velký kondenzátor k relé, jinak si koleduješ o ještě větší proudové rázy.

Uživatelský avatar
brukker
Příspěvky: 38
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Záhorská Ves

#10 Příspěvek od brukker »

Mal som podobný problém. Vyriešil som ho pridaním zenerovej diody medzi výstup OZ a následný odpor / v Tvojom prípade medzi výstup /6/ a R3/. Jej velkosť som zistil experimentálne.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#11 Příspěvek od ACDC »

Pokud nevěříte, že to s tím paralelním připojením elytu k relé nebude fungovat dobře, tak se podívejte do Praktické elektroniky ročník 01, 7.měsíc Spínač oběhového čerpadla, mám to odskoušené.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#12 Příspěvek od jodaps »

Pokuď máš řádně zavedenou hysterzi, nemůže to být ničim jiným než příliš měkkým (nebo polovybitým) zdrojem.
Čím to vlastně napájíš?
Každopádně bych napájení komparátoru oddělil od relé.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#13 Příspěvek od salzvo »

Pokud by se dal kondenzátor do série s odporem a připojilo se to paralelně k relé, myslím, že by to nevadilo. Nedávno jsem dělal hlídač plamene (s ionizační sondou) - na výstupu bylo 5V relé spínané BC337. Měl jsem problém, že relé občas zakmitlo (protože plamen nehoří pořád stejně). Dal jsem tam kondík 1000uF a odpor 12R a na nějaké výpadky v řádu desetin sekundy to ani nezareaguje.

Uživatelský avatar
von_georg
Příspěvky: 8
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od von_georg »

Děkuji za rady snížení odporu R4 nepomohlo. Hysterze pro některé s rezistrorem nepomohla. Zapojil jsem paralelně elyt kondík na cívku relé a problém vyřešen. Ještě tam dám rezistor 12 R a bude to snad ok. Co se týče " měkkého " zdroje mám předtím trafo 220/19 V 5 8 VA , na desce je ještě gretz můstek a stabilizátor 7812. Pro některé šťouraly i s laboratorním zdrojem to dělalo to samé !!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Kondenzátorem u relé jsi odstranil důsledek, ne příčinu problému. :? Něco podobného jsem kdysi sestrojil jako náhradu termostatu v pračce. Relé mám v kolektoru tranzistoru a z výstupu OZ zpětnou vazbu rez. 1MOhm na vývod 3. Napájeno přes kondenzátor M22 z 230V a žádné zakmitávání se nekoná. V pračce je to dodnes k všeobecné spokojenosti miláčka :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“