Zesilovač kytarový BANDIT - Vyřešené.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

Zesilovač kytarový BANDIT - Vyřešené.

#1 Příspěvek od MiraSt »

Zdravím všechny co rozumí zesilovačům. Byl tu u mě kolega kytarista co mu dělám ten preamp (v jiném vlákně) a požádal mě o úpravu tohoto komba. Hraje mu to strašně moc nahlas a potřeboval by abych mu tam namontoval nějaký potenciometr aby mohl ztlumit ten reprák. Na vstupu volume to má celkem na minimum a i tak mu to moc řve. Vstupní signál už více nemůže zeslabit protože to napájí signálem z jiných efektů. Tak připojuju schema a myslím si, že by šlo dát dělič do místa jak jsem označil šipkou. Tak mi poraďte jak to udělat. Věděl bych si rady, ale nejsem v tom odborník.
Přílohy
Bandit schema výtřižek.jpg
Bandit.jpg
Bandit schema_LI.jpg
Naposledy upravil(a) MiraSt dne 22 kvě 2023, 22:04, celkem upraveno 1 x.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#2 Příspěvek od ferdislav »

dej mu pot na regulaci hlasitosti do ef. smyčky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jo, mezi vstupem Return a C10 by to spravil poťák 1M/G.
Nebo k odporu R24 dej paralelně ještě jeden asi 18k, tím stáhneš zisk o 10 dB, to by mělo stačit.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#4 Příspěvek od MiraSt »

Jenže on tu efektovou smyčku potřebuje. Před výstupem >direct out< nemůžu nic dát.
Druhé řešení se mi zdá elegantnější. Může tam být poťák místo pevného odporu? Poťák doplněný o odpor nebo možno až do zkratu na R24?
Dal jsem i moji úvahu na vstupu U3, ale asi to nepůjde bo to ovlivní zpětnou vazbu přes R72.
Přílohy
Bandit schema výtřižek moje úprava.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Dobře, ale v tom případě by bylo lepší rovnou nahradit R72 potenciometrem 47k nebo 50k/G, tak bude řídit jen zisk koncáku.
Přílohy
asi takto
asi takto

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Tak to je naprosto elegantní řešení. To mě nenapadlo. Musím sehnat poťák daných parametrů. Děkuju.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#7 Příspěvek od JiriTom »

Protože se "maškaráda" kolem io U2 podílí na celkovém zvuku komba ( měkká limitace ), doporučuji zapojit potenciometr master volume až za tento obvod. Od bodu spoje R49 a R48 k C33 to přerušit a vřadit potenciometr (přes nově přidaný C), zem potenciometru použít bod AGND3.
Přílohy
Screenshot_20230509-085833_Drive.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Osobně bych se s tím moc nepáral a pro vyzkoušení správné cesty dal když tak vypínatelný útlum do returnu.

Dotyčnému vadí velká hlasitost na obou kanálech? Na čistém vidím volume s jiným knoflíkem než ostatní, neměnil náhodou někdo ten původní pot za "něcocotampasujekoupenovtrafice"?

BTW, Banditů je mrtě verzí, možná máš jiné schéma, než kombo.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#9 Příspěvek od MiraSt »

Vyzkouším co mi poradil Hill. To se mi zdá nejjednodušší a elegantní když nemusím zasahovat do zpětných vazeb.
To je monozesilovač.
Žádný zásah v tom nebyl. Nemám to ještě otevřené tak nemůžu potvrdit, že je to schema pravé. Ale plus, mínus jsou zesíky zapojené stejně.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Vadí majiteli hlasitost na obou kanálech? Není to stereo :roll: , ale dvoukanál CLR + Lead.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

Existuje ještě jednoduchá možnost pasivního zatlumení reprovýstupu. Nevýhodou je teplo na rezistorech, nicméně je to variabilní, snadné a nezčubí se nic v elektronice.
Normálně bych takovou věc ani nezmiňoval, ale zrovna u kytarového komba se všemi jeho specifiky bych to klidně zkusil jako první.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

To sice jo, ale pak zase bude řešit, že to vzhledem k zcela jinému tlumení repra hraje úplně jinak, kastrólově a tak a ta hrůza, že ten odpor hřeje, známe muzikanty.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#13 Příspěvek od samec »

Točítka pod nápisom MASTER sú k čomu? Prečo nevidím v schéme potenciometre?

Nejakú redukciu jack 6,3mm F to jack 6,3mm M so vstavaným odporovým deličom by nešlo zbastliť?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Reverb a Boost.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

Už to neřešte. Hill mi dobře poradil a kytarista s tím souhlasí. Až to budu mít udělané tak se ozvu.
Poťáky jsou na jiném schematu. Mi se jednalo jenom o koncák.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“