OLED Vcc

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

OLED Vcc

#1 Příspěvek od samec »

Nejak sa neviem dopátrať, ako správne pripojiť tento displej k arduinu, aké max napätie znesie.
https://www.elecom.sk/sk/0-96-palcovy-i ... biely.html
Na plošaku je 3,3V regulátor v napájní, ale SCL a SDA sú vyvedené priamo.
Z návodov na internetoch som dosť zmätený.
http://wiki.sunfounder.cc/index.php?tit ... 306_Module

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

V datasheetu displaye jsou uvedené jak max. úrovně jednotlivých hladin napájení, tak vstupní úrovně pro H a L.

Jak je napájený MCU na desce Arduino (5 nebo 3,3 V), to plyne z jejího schématu a způsobu zapojení.

Osobně bych to viděl tak, že MCU obou desek budou pracovat na 3,3 V a na této úrovni tedy i komunikovat.

Viz i třeba https://github.com/cifertech/2.4-GHz-ba ... -Schematic - tam se napájí 5 V a 3,3 V stabilizátor na desce Arduina pak napájí jak ATmega328, tak i OLED.
Edit: moje chyba - obě desky se na uvedeném schématu napájí 5 V a další stabilizaci/snížení na 3,3 V si řeší desky samostatně.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 11 kvě 2023, 09:54, celkem upraveno 2 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Mám ho napřímo na 5V Arduino. Tady ho má taky napřímo. S 3,3V Arduinem jsem ho nezkoušel. Předpokládám, že na 3,3V nepůjde, za stabecem na displeji bude moc malý napětí. Pak bys musel stabec na displeji obejít.
Stejně jsem to musel udělat u SD karty, ta má vstupy 3,3V a s 3,3V Arduinem SD karta nechodila, taky jsem musel stabec na desce SD karty obejít.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Takže to nejakým spôsobom zvláda 5V na SCL a SDA, lebo ubytky napätí na prepojovacích vodičoch a arduino nemá dosť silné výstupy?

Alebo je k tomu špeciálne napísaná knižnica, kde sa pripojené piny arduina prepínajú len do nízkej úrovne alebo ako vstup?

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#5 Příspěvek od ondraN »

Komunikace přes I2C je zcela výhradně pomocí budičů s otevřenými kolektory. Takže 5V zařízení dokáže bez problému komunikovat s 3,3V, protože se napětí pro logické úrovně částečně překrývá. Jediné, co je podstané, je zapojení terminálových rezistorů, které musí být připojené na to nižší napětí, tedy 3,3V.
Problém už je s ostatními rozhraními, kde jsou nutné převodníky úrovně.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Lenže Arduino nemá výstupy s otvorenými kolektormi. Teoreticky sa dá vyhnúť výstupnej log.1, ale zaručiť, že sa tam pri odlaďovaní programu nejaká nedostane, sa s istotou nedá. Nuž zdá sa, že to všetci pripájajú na hulváta s veľkou dávkou šťastia.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#7 Příspěvek od Mahoney »

Té "velké dávce štěstí" se oficiálně říká 5V tolerantní vstupy - a vždy je dobré si v datasheetu ověřit, jestli tolerantní opravdu jsou. Pokud není jistota, dá se použít oddělení za pár korun, něco takového
Přílohy
Dn3dX.gif
(18.12 KiB) Staženo 28 x

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“