Programy ČT nejdou v režimu 4:3 Pan-Scan

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Programy ČT nejdou v režimu 4:3 Pan-Scan

#1 Příspěvek od dvorak »

Pro malý televizor Sencor z klasickou obrazovkou používám nový STB Sencor SDB 523T a mám jej v režimu Pan Scan 4:3 (Scart). Zajímavé, že programy ČT jsou ale ve formátu letter-box, tedy zúžený obraz s pruhy. Přitom předchozí typ STB zvládl Pan Scan na všech programech. Pokud je to tím, že ČT vysílá v rozlišení 1980x1080, proč se to netýká programu Seznam, vysílající rovněž v tomto rozlišení ? Děkuji.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

dvorak píše:Zajímavé, že programy ČT jsou ale ve formátu letter-box, tedy zúžený obraz s pruhy.
ne, ČT je 16:9 (1920x1080p) . . .
dvorak píše:Pokud je to tím, že ČT vysílá v rozlišení 1980x1080, proč se to netýká programu Seznam, vysílající rovněž v tomto rozlišení ?
ne, Seznam vysílá přímo v 4:3 (1440x1080p)
dvorak píše:předchozí typ STB zvládl Pan Scan na všech programech.
tvůj nový STB to nejspíš neumí, bude mít jinak napsaný FW . . . .
na "pan scan" a "letter box" si to STB přepočítává sám.
Přílohy
MUX24.jpg
MUX23.jpg
MUX22.jpg
MUX21.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Ještě by bylo zajímavé změřit na pinu 8 scartu, jestli je tam stále 12 V, nebo při 16:9 spadne na 5 V, v tom případě některé CRT televize ponechaly zobrazení všech 575 řádků, ale zmenšily svislý rozměr obrazu.
Některé televize na to snížení napětí nereagovaly a obraz stále zabíral celou výšku stínítka, pak se ale dal přepnout do režimu Pan&scan, nebo do 16:9, kdy nahoře a dole zatemnil po 90 nevyužívaných řádcích, a svislé rozlišení snížil na nějakých 395 řádků.
Ten rozdíl v kvalitě byl už dost vidět.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#4 Příspěvek od dvorak »

Díky za ty tabulky. Myslel jsem to tak, že Čt programy se mi zobrazují přes ten STB v letter-boxu, i když mám zvolen PanScan, ne že je vysílání v letter-boxu.
Ten pin 8 na scartu zkusím změřit.

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od rayx »

Je pravda, že bývá rozdíl v tom, jak STB zobrazí formát, ale většinou se to nechá dohnat správným výběrem z možností STB a TV.

Jen pro sichr, ten TV Sencor má nějaké možnosti nastavení pro formát obrazu?

Pokud preferuješ trochu zdeformovaný obraz na celé ploše pro programy ČT (pro malý televizor s obrazovkou 4:3 jistě lepší varianta, já to tak taky používal), tak zkus na STB zvolit formát 16:9 :wink:

přímo pro ten STB vyzkoušej i Auto nebo 16:9 PS
Aspect Mode (Režim poměru stran) - podle obrazovky vašeho televizoru zvolte 4:3 LB/4:3 PS/16:9 LB/16:9 PS/Auto.
https://www.sencor.cz/dvb-t2-prijimac/sdb-523t

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 1t#1084211
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 47#1142047

P.S. ČRA v tom maj nyní většinou pořádek, kromě občasného nepochopitelného zmršení třeba na PrimaStar, kde jsou schopni starší pořady díky nedomluvě s Primou odbavit ve výsledku jako LetterBox a Pillarbox najednou, přitom už to je origo 16:9, holt doba přechodu vzniku pořadu :D

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#6 Příspěvek od dvorak »

Čisté 16:9 tam není, stejně jako zde není čisté 4:3, když tak 16:9 (4:3)letter-box nebo 16:9(4:3) PanScan, obraz je vždy s pruhy. Stále jsem ale nepochopil, proč jsou problémy pouze s ČT, na ostatních programech mohu zvolit jakýkoliv formát. Cožpak ostatní programy nevysílají v 16 :9, byť ve menším rozlišení ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Třeba to HD právě hraje hlavní roli.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#8 Příspěvek od dvorak »

Od Sencora mi odpověděli toto :
Dobrý den,
děkujeme za Váš email. Funkci Pan-Scan bohužel neevidujeme a bohužel k ní nemáme žádné bližší informace. Prosím o této funkci.
S pozdravem
Kamil ze Sencor.cz

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

To je snad odpověď od nějakéhlo robota, ne?
Vyzkoušel jsem to. Když umí Pan&Scan jak Tesla TE-310, tak Strong SRT-8211, a ještě jsem použil 4:3 monitor PAL s BNC vstupem (takže neumí přepnout svislý rozměr obrazu), tak to už snad umí každý.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

Každý ne. Moje stará TV Samsung umí na výšku zvětšovat obraz jen když je SD. HD neumí, to pak obraz deformuje. Zjevně nikdy neopravená chyba fw.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

některé přístroje mají funkci "zoom" a pak to lze zvětšit jak potřebuješ,
ale pokud nechceš o kousek obrázku přijít, zůstávají tam po stranách černé pruhy(4:3), nebo nahoře a dole(16:9) . . .

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od rayx »

dvorak píše:Od Sencora mi odpověděli toto :
Kamil ze Sencor.cz
Kamil je asi vtipálek nabo chatbot :-)

Takže když podle návodu k tomu STB vyzkoušíš všechny volby pro formát
4:3 LB / 4:3 PS / 16:9 LB /16:9 PS / Auto
tak jen u ČTček to trvale ukazuje pruhy nahoře a dole = Letterbox? A to i když hrají nějaký starý pořad s origo formátem 4:3?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od xsc »

rayx píše:A to i když hrají nějaký starý pořad s origo formátem 4:3?
Od té doby, co se vysílá v HD, tak není rozdíl mezi starým pořadem ve 4:3 a novým v 16:9. Oba jsou to z hlediska vysílání pořady v 16:9, k tomu ve 4:3 jsou jen dodělány z boku pruhy. Žádný příznak 4:3 není vysílán, nastavovat se to musí tedy vždy ručně a zařízení to musí umět.

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od rayx »

Já se ptal v kontextu toho, že ten Sencor STB mu má ČT zobrazovat na tom 4:3 Sencor TV vše jako LB. Jestli tomu tak je, pak je to na malým TV opravdu radost, když mu starý pořad na ČT ořeže jak nahoře/dole, tak vlevo/pravo, tedy LB a PB najednou :D
To je přesně stav, co někdy zprzní ČRA a Prima u starých pořadů na PrimaStar ...

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“