Ohřívač Gorenje Tiki - nehřeje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kuba22
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2023, 01:00
Bydliště: České Budějovice

Ohřívač Gorenje Tiki - nehřeje

#1 Příspěvek od kuba22 »

Zdravím.
Na chatě máme v kuchyni malý (5l) ohřívač na vodu Gorenje tiki. Po letošní zimě přestal fungovat. Na podzim byla ze všeho vypuštěna voda, jako každý rok, a ohřívač zpět připojen. Po zapnutí vody na jaře se do ohřívače voda opět napustila, ale po zapnutí se nic nestane. Kontrolka nesvítí, voda je studená :-(
Máte někdo zkušenost s podobným výrobkem a jeho opravou? Na internetu jsem vyčetl, že by to mohla být tepelná pojistka, ale nevím kde je, případně jestli to bude opravdu v ní. Elektrice nerozumím a sám se do opravy pouštět nebudu, tak mě zajímá jestli má cenu tam tahat elektrikáře nebo se spíš vyplatí koupit nový ohřívač?
Přikládám foto otevřeného ohřívače.
Děkuji za radu
Přílohy
1684877436988_.jpg

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#2 Příspěvek od Charos »

Kup nový, řešil jsem to asi před rokem...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Jiný spotřebič zapojený do zásuvky pro bojler funguje? Termostat při protočení v celém rozsahu někdy cvakne? Pokud bojler neteče, je celkem škoda ho vyhazovat. Záleží, jestli si nový namontuješ sám, nebo na to budeš taky někoho potřebovat, což nebude zadarmo. Pokud umíš sám původní odmontovat a někomu dovézt k opravě, bude to asi nejsnazší řešení, jak nemuset platit elektrikáři výjezd. V tom případě si vyplň, odkud jsi, zjistit, kde je problém, je pro znalého otázkou pár minut.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Já bych vzal zkoušečku nebo _metr a postupoval po drátech, kam až se elektrika dostane. Ale je to práce na zařízení pod napětím a to by neměl (resp. nesmí) dělat kdokoliv.
Nemáš nějakého ochotného souseda co se vyzná a aspoň by uměl najít, kde je problém?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Jelikož je to vyloženě mechanická záležitost, může na to jít odporově. Jeden fous měřáku dá třeba na fázový kolík ZÁSTRČKY a druhým fousem to může postupně změřit. Někdy bývá tepelná pojistka součásti termostatu. Na měřáku navolí rozsah pro prozvánění - někdy je spřažen s diodovým testem. Nebo si prozváněčku může zbastlit z baterky na svícení.
Kdybys měřil odpor topnýho tělesa, tak jeho hodnota je kolem 20Ω, záleží na výkonu
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 24 kvě 2023, 09:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Ano, odpojit zo zasuvky a premerat obvod. Ale je to praca pre cloveka, co sa v elektrine trochu vyzna.

Uživatelský avatar
kuba22
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2023, 01:00
Bydliště: České Budějovice

#7 Příspěvek od kuba22 »

rnbw píše:Ano, odpojit zo zasuvky a premerat obvod. Ale je to praca pre cloveka, co sa v elektrine trochu vyzna.
To nebude práce pro mě :D

Uživatelský avatar
kuba22
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2023, 01:00
Bydliště: České Budějovice

#8 Příspěvek od kuba22 »

Zaky píše:Jiný spotřebič zapojený do zásuvky pro bojler funguje? Termostat při protočení v celém rozsahu někdy cvakne? Pokud bojler neteče, je celkem škoda ho vyhazovat. Záleží, jestli si nový namontuješ sám, nebo na to budeš taky někoho potřebovat, což nebude zadarmo. Pokud umíš sám původní odmontovat a někomu dovézt k opravě, bude to asi nejsnazší řešení, jak nemuset platit elektrikáři výjezd. V tom případě si vyplň, odkud jsi, zjistit, kde je problém, je pro znalého otázkou pár minut.
Ano, zásuvka funguje. Ano, v termostatu cvakne kousek od minima.
Odmontovat a namontovat to zvládnu, vyhazovat se mi ho nechce, taky mi to přijde zbytečné.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Tak to kdyžtak ještě nafoť trochu detailněji za tím termostatem. Tepelná pojistka není nikde vidět, tak je buď schovaná, nebo je součástí termostatu. Pokud si troufneš, tak nejsnazší je zkusit propojit svorky termostatu třeba šroubovákem. Nesmíš se nikde ničeho jiného dotknout a šroubovák musí být s plastovou izolovanou rukojetí. Kontrolka je připojená přímo na spirále a když nesvítí, je předpoklad, že problém nebude ve spirále, ale v termostatu nebo tepelné pojistce. Pokud se při propojení tím šroubovákem kontrolka rozsvítí, vyměníš termostat a bude to. Když to propojiš, trochu to prskne, tak se nelekni. A hlavně opatrně.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kuba22
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2023, 01:00
Bydliště: České Budějovice

#10 Příspěvek od kuba22 »

Zaky píše:Tak to kdyžtak ještě nafoť trochu detailněji za tím termostatem. Tepelná pojistka není nikde vidět, tak je buď schovaná, nebo je součástí termostatu. Pokud si troufneš, tak nejsnazší je zkusit propojit svorky termostatu třeba šroubovákem. Nesmíš se nikde ničeho jiného dotknout a šroubovák musí být s plastovou izolovanou rukojetí. Kontrolka je připojená přímo na spirále a když nesvítí, je předpoklad, že problém nebude ve spirále, ale v termostatu nebo tepelné pojistce. Pokud se při propojení tím šroubovákem kontrolka rozsvítí, vyměníš termostat a bude to. Když to propojiš, trochu to prskne, tak se nelekni. A hlavně opatrně.
Díky za radu, o víkendu vyzkouším. Možná se mi povede sehnat (skoro místního) elektrikáře v důchodu, tak bych to kdyžtak přenechal jemu :) .

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“