Výroba a následný prodej elektrického zařízení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

Výroba a následný prodej elektrického zařízení

#1 Příspěvek od Cust »

Zdravím pánové/dámy,

přemýšlím o výrobě a prodeji zařízení, které bude připojeno do sítě 230 V.
Jde o jednorázovou "výroční" akci jako doplněk k jednomu neelektrickému produktu.
Doteď jsem vždy prodával prototypy na baterie/USB/adaptér jako subdodávky.

Jde mi o to, že vůbec netuším, co musím splnit (úřady), abych mohl takové zařízení v ČR prodat.
Můžete mi někdo poradit?

Díky,
Čust

EDIT: Jedná se o audio preamp v hliníkové krabičce. Takže na 230 V bude zásuvka, vypínač, pojistka a trafo. Bude to na tišťáku vlastní výroby. Krabičku koupím něco na způsob modushop.
Naposledy upravil(a) Cust dne 25 kvě 2023, 09:16, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od dracekvo »

Záleží co je myšleno pod pojmem vyrábět.
Bude to rozvaděč z certifikovaných prvků? Tj. koupené stykače, jističe, benda?
Nebo si budeš od nuly vyrábět nějakou desku, která bude napájená 230V?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

Á pardon, jedná se o audio preamp v hliníkové krabičce. Takže na 230 V bude zásuvka, vypínač, pojistka a trafo. Bude to na tišťáku vlastní výroby. Krabičku koupím něco na způsob modushop.

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#4 Příspěvek od jirys »

Nejjednodušší bude nějaké trafo zvlášť a z něho to napájet třeba 12V . A budeš mít klid. Nemusíš do zkušebny...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

Problém je ten, že bych potřeboval +-18 V, max +- 30V bez spínání. Prostě klasika trafo, usměrňovač a lineární stáble. To nevím, jestli se dá sehnat...

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od dracekvo »

Nelze to obejít nějakým hotovým trafem s CE?

Třeba toto? A pak si usměrnění a stabilizaci udělat podle svého.

https://www.kelcom.cz/bv-elektronik-arz-130-1110.html

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Mělo by to jít obejít tak, že to oficiálně budeš prodávat jako stavebnici. Třeba jako Hadex toto. Já to většinou taky dělám tak, že mám externí napáječ normálně koupenej. Snad jen jednou jsem dělal něco s trafem uvnitř, ale to jsem oficiálně prodal jako soubor dílů pro stavbu...
Pro jeden kus se opravdu nedá shánět všemožný certifikace, nebo co vlastně úřady požadují. Raději jsem to ani nezjišťoval.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

Takto to nechci, měl by to mít spešl design. Výrobu předpokládám ve vyšších desítkách kusů na objednávku jednotlivých zákazníků. Zákazníci budou spíše mimo ČR. Musí to být hotový produkt v ceně za desítky tis. Kč. Objednávka přišla z USA a bude to celosvětová akcička.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

dracekvo píše:Nelze to obejít nějakým hotovým trafem s CE?
Asi ne, ale na to se dafakto ptám já.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Takové trochu divoké, leč funkční řešení bez potřeby certifikace by bylo koupit napájecí adaptér s AC výstupem. A z toho si pak uvnitř udělat, co potřebuješ, klidně i dalším tráfkem nebo dvěma tráfky se dvěma sekundáry, jejich primáry mohou být nezapojené.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#11 Příspěvek od makak »

V kovový krabici nejde jen o to trafo, ale taky o plošňák, izolační vzdálenosti, kabeláž, průchodku krabicí atd. Technicky to není problém, ale aby to bylo nenapadnutelný z hlediska předpisů, to může být docela oříšek.
Prodávat to Američanům, který uměj vysoudit milióny jenom za to, že v návodu k mikrovlnce nebylo napsáno, že v ní nesměj sušit kočku, to bych si docela rozmyslel.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

:-) no, ono možná bude nejlepší tam dát nakonec DC-DC a pohrát si s EMI. Třeba s LT1617 by to mělo jít jednoduše, sice to ruší jak bejk, ale jde s tím pracovat. každopádně to nutné kolečko kolem úřadů by mě stejně zajímalo, ať už to dopadne jakkoliv.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#13 Příspěvek od makak »

Zaky: bacha na to, když dáš dovnitř nějaký trafa pro úpravu napětí z AC adaptéru, tak i když primáry nezapojíš, může Ti na nich zase vyskočit těch 230 a jsi zase na začátku. A když to nedomyslíš, může tam být i víc, než těch 230.

Pro distribuci po světě ještě drobná potíž s tím, že napětí v síti není všude stejné.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

Zakyho myšlenka není špatná, mrknu po oddělovacích trafech...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Proč by to nešlo? Certifikované zdroje se střídavým výstupem stále existují a jejich použitím se vyhneš povinnosti nechat certifikovat samotný předzesilovač, protože ten se tím dostane do kategorie bezpečných zařízení podle zákona 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, zde zejména § 4 NV č. 190/2022 Sb., a odpadnou ti starosti s certifikací výrobku jako vyhrazeného zařízení.
A, když může Farnell nabízet toto i s prohlášením o shodě (a potřebou adaptéru do naší zásuvky), nebo kdokoli jiný, tak ty svůj výrobek budeš napájet bezpečným napětím a zodpovědnost za bezpečné oddělení od sítě leží na výrobci trafa.
A z 15 VAC udělat ±18 VDC umíš.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“