Z: Oddeľovacie trafko

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

Z: Oddeľovacie trafko

#1 Příspěvek od jano2 »

Zháňam malé oddeľovacie trafo,230-230v,8 až 10W. Da sa to niekde kúpiť? Za pripadnú ponuku vopred ďakujem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Oddělovací nebo bezpečnostní? tak malé jsem neviděl. Asi bych použil dvě stejná tráfka proti sobě.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#3 Příspěvek od Ivan_01 »

hľadaj "TSZS16/016M" má 16W, ale asi nebude bezpečnostný

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

jaký je rozdíl mezi bezpeènostním a oddìlovacím?

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

Bezpečnostný transformátor je taký, ktorý zodpovedá norme ČSN EN 61558-2-6. Oddeľovací transformátor zase zodpovedá ČSN EN 61558-2-4. Také ľahké nevieš? Oddeľovacie trafo má galvanicky oddelené vinutia. Bezpečnostné trafo je oddeľovacie a navyše má definovanú elektrickú pevnosť primár - sekundár. ALE... Bezpečnostné trafo by malo mať na výstupe bezpečné napätie, pričom sa 230V na sekundáre za bezpečné považovať nedá. Takže otázka, je trafo 230/230 bezpečnostné ? :)

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#6 Příspěvek od jano2 »

mi-ro, tak som to robil, dva proti sebe, ale skúšam,,,

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Behemot »

Ivan_01 píše:Oddeľovacie trafo má galvanicky oddelené vinutia.
snad každý trafo vyjma AUTOtransformátoru (kam můžem tak trošku zařadit trafo s víc odbočkama, to je vlastně na tom konkrétním vinutí autotransformátor) má galvanicky voddělený vinutí, to je snad jeho princip 8O

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Ještě je možnost rozebrat dvě shodná trafa vhodné konstrukce a přehodit kostřičky.

Něco na podobném principu: https://www.tme.eu/cz/details/ts15_29/t ... /ts-15-29/
Primár a sekundár bývají na samostatné kostřičce. Kostřičky musejí mít stejnou výšku.
Potom se jedno trafo zase složí se dvěma vinutími na 230V. Ale je nutno přimotat na budoucí sekundár příslušný počet závitů, aby se dohnaly úbytky napětí. Jsou poloviční ztráty a trafo je hlavně 2x tvrdší než by měla dvě trafa proti sobě. Ono mluvit o "tvrdosti" u trafa 10VA je trochu přehnané.

Výhodné to je obvykle jen když trafa nemusíš kupovat. Mám to vyzkoušené na trafech 35VA, když jsem vyráběl laboratorní zdrojíky 0-300V/0,1A.

Doporučované trafo "TSZS16/016M" splňuje tvůj požadavek (až na výkon). Jen cena by se mi moc nelíbila; ale kdybych ho nutně potřeboval...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ivan_01 píše:Bezpečnostný transformátor je taký, ktorý zodpovedá norme ČSN EN 61558-2-6. Oddeľovací transformátor zase zodpovedá ČSN EN 61558-2-4. Také ľahké nevieš? Oddeľovacie trafo má galvanicky oddelené vinutia. Bezpečnostné trafo je oddeľovacie a navyše má definovanú elektrickú pevnosť primár - sekundár. ALE... Bezpečnostné trafo by malo mať na výstupe bezpečné napätie, pričom sa 230V na sekundáre za bezpečné považovať nedá. Takže otázka, je trafo 230/230 bezpečnostné ? :)
To kecáš. Bezpečnostní transformátor je pojem definující jeho odolnost izolační bariéry proti průrazu napětí z primární strany na stranu sekundární a v normě jsou i pro jednotlivý třídy udaný napětí a doby, po kterou daná izolace musí přiložený napětí vydržet = nesmí se prorazit. O napětí na sekundární straně se v týhle normě vůbec nehovoří, protože to je čistě norma pro izolační odolnost mezi vinutíma. Takový trafa se používají pro oddělení napájecích obvodů od běžný sítě třeba kvůli oddělení zemnicího potenciálu, aby výsledný napájecí napětí byo tzv. "plovoucí vůči zemi", tzn. aby ani jeden z vodičů nebyl schopnej vytvořit pro případnou obsluhu nebezpečně vysokej rozdíl potenciálu proti zemi.
To co popisuješ ty, je jedna z variant bezpečnostního trafa S VÝSTUPNÍM NAPĚTÍM O BEZPEČNÝ VELIKOSTI - například pro použití k osvětlování nebo napájení elektrickejch strojů a přístrojů v prostředí výslovně definovaným jako nebezpečný - v přítomnosti vlhkosti nebo přímo ve vodě, v uzavřenejch kovovejch nádobách, pro napájení lékařský techniky přímo vodivě spojovaný s lidským tělem a podobně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#10 Příspěvek od Ivan_01 »

veď to tam píšem, že má definovanú elektrickú pevnosť. Čítame s porozumením ....

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Samotný název "oddělovací" znamená pouze galvanické oddělení. To může být i slaboproudé signálové trafo bez nároků na bezpečnost. Ovšem pokud zajišťuje ochranu proti nebezpečnému dotyku, je to ochranný transformátor.

ochranný oddělovací ........ sekundár > 50 V (do 1000 V, podle 61558-ed2 do 1100 V)
ochranný bezpečnostní .... sekundár ≤ 50 V

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#12 Příspěvek od nixdorf »

iba upozorním, že zdroj a la dve malé trafká (10VA) zapojené proti sebe, bude obvykle veľmi mäkký - z vlastnej skúsenosti kedysi, na jednu dútnavku/digitron o prúde 1mA mi to padalo o dobrých 30 volt. Primáry tenké jak vlas :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Mám takový podobný integrovaný do zásuvky - jako bonus je navíc i dostupný 110V na výstupu. Používá se to jako zásuvka pro holící strojky u umyvadel v koupelnách. Má dvě funkce: Bezpečné oddělení obvodů a zabránění vyššího odběru, než cca 20W. Nevím, jak se to dá najít na netu, ale je to tovární výrobek. Má na sobě piktogram holícího strojku na tváři.
edit - tak je to zásuvka pro holící strojky s oddělovacím trafem.
https://www.schmachtl.cz/v-16290-b mám přesně tuto

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »


Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“