Pomoc s napětími na trafu řidicí jednotky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

Pomoc s napětími na trafu řidicí jednotky

#1 Příspěvek od VASEK_W »

Zdravím Vás,
a zároveň prosím o pomoc se změřením napětí na zalitém transformátoru v řidicí jednotce velkého průmyslového filtru, pokud k tomu někdo máte přístup, nebo to servisujete.
Jedná se zřejmě o typ PES-NAP 120 H.3, alespoň podle manuálu co mi k tomu byl poslán s vadnou řidicí deskou. Vyráběli to Taliáni v roce 1994, prodávali Rakušáci, a zde v Čechách to distribuovaly asi Přerovské strojírny Přerov, jak je uvedeno na začátku manuálu.

Díky prohoření plošného spoje mezi vývody trafa došlo k jeho přetížení a totálnímu shoření, takže na něm nelze nic rozumného odměřit :-( Také na něm není žádný štítek s údaji.
Rozpitváním zapojení na plošném spoji jsem sice něco vykoumal, ale ještě něco bych potřeboval ověřit, protože těch napětí a vývodů je tam více. Filtr se nachází ode mne cca 300 km daleko. Má ten "drobek" skoro 4 tuny, tak mi ho raději nevzali, a přivezli jen tu desku, jejíž fotky přikládám, jestli ji někdo nepoznáte, nebo neservisujete tento typ filtrů. Předpokládám, že deska je velmi univerzální, a proto byla použita u celé jejich tehdejší produkce, proto je šance, že by se někde v ČR mohly tyto rukávové filtry ještě v provozech vyskytovat.

Děkuji mockrát za případné info a pomoc, jež bude náležitě odměněna.
Manuál mohu na požádání zaslat na normální email. Sem se nevejde, má několik MB. Ale nic od elektriky v něm stejně není, je to jen pro nastavení a čištění, případně pro mechanickou údržbu.

Vašek
Přílohy
P6020026.JPG
P6020021.JPG
Původně tam těch propojek okolo trafa bylo o několik víc, jenže pro odpájení trafa musely pryč.
Původně tam těch propojek okolo trafa bylo o několik víc, jenže pro odpájení trafa musely pryč.
P6020019.JPG
P6020018.JPG

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#2 Příspěvek od vrky »

Na kolik je ten elit a co je to za stabilizátor za ním?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Pojistka (Fuse 0.5A) na desce nezareagovala?
Jako poslední možnost by šla něčím rozpustit zalévací hmota výplně krabky trafa a odpočítat závity.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#4 Příspěvek od jardafiala »

Zdar, pro upřesnění, na kolik je ten kondik a stabilizátor za ním? Pak se můžem hnout dál.
Přílohy
trafo.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Je tam napravo od trafa v soklu NE555 - víc jak 12-15V tam nebude ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#6 Příspěvek od Milan_F »

jardafiala píše:Zdar, pro upřesnění, na kolik je ten kondik a stabilizátor za ním? Pak se můžem hnout dál.
Tak to bude to poslední, co Vaška trápí.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#7 Příspěvek od VASEK_W »

Je to jak píše Milan ve svém příspěvku (Tak to bude to poslední, co Vaška trápí.), protože mne velmi dobře zná a ví, že tyhle prkotiny mne na té desce netíží.

Opravdu hledám pouze a jen někoho, kdo ví, kde se nachází v ČR další filtr se stejnou deskou pro možnost změření jak jsou vývody na trafu vnitřními vinutími propojené, a kolik je na nich napětí u dobrého trafa. Jak jsem psal, toto je shořelé na troud a těch vinutí je tam vzájemně do sebe propojených na mé gusto skoro moc, zřejmě jsou prohořelé prokladové izolace nejen mezi vrstvami, ale i vinutími.

Abych ale ukojil Vaše dotazy.
Pojistka samozřejmě zareagovala tak, že v ní z toho drátku nic nezůstalo, jestli to takto stačí uvést.
Napětí pro řidicí obvody by z trafa mělo být podle popisek cca 17V st. Dále klasický 1A gréc a kond 470u/50V a stabilizátor 7815. Elektronika je složená z 555-ky a několika dalších kusů IO 40xx.

Pak tam musí být napětí pro elektroventily, které usuzuji podle osazených vysokonapěťových triaků na svislých deskách a zároveň podle rukou psaných údajů na plošném spoji (viz poslední fotka) na 110V st.
Rozhraní mezi nízkým napětím a těmi 110-ti volty je v jedné větvi odděleno optočlenem řídicím triak. Zřejmě je to něco jako havarijní stopka všech ventilů. A v druhé větvi je to přímo řízeno z vývodů 4017-tek do G triaků pro 12 výstupů na elektroventily.

Nejhorší na tom je, že jsou tam další vývody z trafa připojené do elektroniky, ale zatím jsem nerozkódoval jak to výrobce myslel a hlavně jaké napětí by tam mělo být. A zvláště když je počet připojených vývodů lichý :-(

Napětí primáru s možností volby je 110/220V a nehraje roli, ale na ty vývody z primáru jsou propojené další vývody trafa - proč a nač? Že by další rezervní možnosti jiného napájecího napětí?

Takže v tomto případě opravdu běžné rady pro málo znalé kutily co si chtějí něco opravit nejsou na místě. Jsem myslím za ta léta štourání se v elektronice a opravách věcí kde jiní pohořeli, o trochu dál...

Děkuji mockrát za ochotu mi pomoci.
Přeji Vám hezké sny,
Vašek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Uvědom si, že to trafo může bejt tzv. "All world" provedení, takže mohlo mít pro primár třeba 4 i víc samostatnejch vinutí, který se pak finálně propojily na DPS podle konkrétní země, kde se to mělo používat. Možný hodnoty jsou minimálně tyhle: 110V, 120V, 127V, 220V, 230V a 240V - a to jsou jen nejčastější hodnoty v civilizovaným světě, v reálu by tam mohlo bejt klidně i napětí jiný.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#9 Příspěvek od VASEK_W »

Ahoj Ekkare a díky za reakci. Já to s těmi primárními odbočkami tak nějak předpokládal, jak jsem uvedl ve svém předchozím příspěvku. Ti italští pacholci tam použili trafo, které je vnitřně úplně jinak zapojené, než jak je navržen plošný spoj, proto to šílené množství dodatečných propojů a přeřezaných spojů na plošňáku.

Nicméně jsem dnešním bádáním v sekundárních vinutích o dost pokročil, a začíná být jasno, jak to asi výrobce ve skutečnosti zamýšlel. Ono je tam těch "podivností" povícero, ale snad jsem vše odhalil, tak mohou pomalu začít zkoušky pod napětím s pomocí náhradních trafíček co šuplík dal ;-)

Hezký večer všem,
Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“