Odpojovač solárních panelů

Solární technika, tepelná čerpadla, rekuperace, vzduchotechnika, klimatizace, ohřev TUV... prostě všechno, zač platíme, ačkoli bychom třeba ani nemuseli

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

Odpojovač solárních panelů

#1 Příspěvek od gaminn »

Zdravím,
ohřívám vodu v bojleru přes DC spirálu přímo z elektrických solárních panelů. Chci zajistit, aby při překročení kritické teploty bojleru se voda přestala ohřívat, tzn. potřebuji automaticky odpojit solární panely.

Máte někdo tip na vhodný odpojovač solárních panelů, který se dá ovládat elektrickým signálem?

Běžný stykač se mi moc nechce používat - kdyby se mu spekly kontakty, tak to nedopadne moc dobře. Takže něco polovodičového, ideálně s minimálními ztrátami.

Díky

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »


Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#3 Příspěvek od mikollar »

Polovodic sa ti moze zasa prerazit :)
Ak das 2 kontakty do serie tak sanca je minimalna.

Nepise napatie ni prud, ja pouzivam pre spajanie rozpajanie pripjanie panelov 300V DC 12A

Toto na jednom string na + pole.

A Tieto na inom privode 2x jeden na + druhy na - cize ak by sa jeden spiekol tak je tam este druhy ktory to zachrani.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Řešilo se to už několikrát. Pro tyto účely odpojování ss napětí v řádů stovek voltů při plném výkonu se používají 3f stykače zapojené všechny tři sekce do série.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od kunc75 »

Pro diskutovaný účel jsem použil stykač C9.10 v zapojení dle doporučení výrobce - v příloze. V provozu od 11/2022
Přílohy
Spínání stejnosměrného proudu.pdf
(156.3 KiB) Staženo 141 x

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#6 Příspěvek od mluno »

Starej stykač (takovej ten bulharskej bakelitovaj nastojato) jsme taky někdy zkoušeli. Teda kolega, který si nepřečetl, že 3 kontakty v sérii jsou maximálně na 200V DC a musel si to vyzkoušet (nevěřil mi). Bylo to něco mezi 600 a 900 V DC (obvykle 750) takže neměl šanci, honem jsme ho znova zapínali, aby neshořel.
Šlo tehdy o, no prakticky to samé, spínání odporů na výstupu aktivního usměrňovače. Kvůli ladění regulátoru jsme potřebovali proud co nerychlejc utrhnout (simulovat skok zatížení, šlo hlavně právě o odlehčení, při kterém nesmělo napětí vyletět nahoru). Když jsme vytahovali banánek, tak zánik proudu trval minimálně 100 ms a pro regulátor to nebyl skok zátěže - dokud jsme to dělali takto, byli jsme s činností regulátorů spokojeni. Tak nám tehdejší mechanik sestrojil takové udělátko s IGBT a tlačítkem (schéma bych našel, ale bylo to nějaké učebnicové zapojení) a to snad funguje dodnes, i když to pár let nikdo nezapínal. Dost jsme na tom tehdy udělali, i když už to nebylo tak efektní jako tahání oblouku.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Tam, kde je potřeba spínat DC s vyšším napětím a proudy - typicky tramvaje, metro 750V, železnice 3kV, se mimo jiné používají speciální stykače s magnetickou komůrkou, která pomůže vytáhnout oblouk ven a tím ho prodlouží a přeruší.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#8 Příspěvek od HF_Tech »

Tohle by šlo asi použít. Cena není nijak strašná ani v kusovce.
https://www.enika.cz/dcnlev100-csn-styk ... 4v_z42211/

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Koukni na stránky ABB. V jejich tištěným katalogu jsou stykače AF psaný až do 850V DC a GAF a GA do 1500V DC.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Energie a energetika v domácnosti“