zesilovač - brum v toroidu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doga
Příspěvky: 132
Registrován: 26 bře 2018, 02:00
Bydliště: okr. Bruntál

zesilovač - brum v toroidu

#1 Příspěvek od doga »

Ahoj,
před pěti lety jsem si řekl, že si postavím zesilovač ze stavebnice EZK, výsledek nic moc a tím začalo nekonečné upravování a předělávaní :D
Nakonec se mi podařilo ruchy a brumy z reprobeden snížit natolik, že začal být slyšet toroid TST200/018 2x30V.
Zkontroloval jsem střed sekundáru, dnes jsem ho dokonce vytáhnul ven a připojil na jinou šňůru bez ochran a pořad bručěl.
Nějaké nápady?
Dík

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#2 Příspěvek od ondraN »

Buď zalít do pryskyřice a nebo nový nebručící toroid.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Vyloučit zatížení DC složkou a pak viz výše.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Nika »

DC filtr slouží k odstranění stejnosměrné složky ze síťového napětí, která je zpravidla příčinou brumu transformátorů. Většinou se stejnosměrnou složkou v síťovém napětí mají problém uživatelé bydlící ve velkých městech. Pokud se stejnosměrná složka v síťi vyskytuje, velmi rychle tak dochází k přesycení jádra transformátoru a dochází tak k vyluzování nepříjemného brumu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Taky jde i o ss složku odběru, takové jednocestné usměrnění nebo problémová dioda v grecu dokážou divy.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Nika píše:DC filtr slouží k odstranění stejnosměrné složky ze síťového napětí...
:?: 8O
to by som chcel vidieť taký filter

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Důvod hluku toroidu nedokážu na dálku posoudit. Ale SS složka v síti? Jak už opatrně Rod Elliot ve své studii naznačuje, nemusí tomu každý věřit ale trvá si na tom. SS zatížení trafa může vzniknout např. vadnou -přerušenou diodou na sekundární straně, to ano ale na primáru? Dokáže si někdo představit při impedanci primární sítě, že by tam byla ss složka? Já ne.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:Dokáže si někdo představit při impedanci primární sítě, že by tam byla ss složka? Já ne.
já taky né
a navíc to "super" zapojení antiparalelních diod s přemostěním velkým kondíkem se ve výsledku bude chovat jako prostý drát . . .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Hoši, méně kecat, planě teoretizovat a více praxe. Za domácí úkol si spočtěte, co se stane, když si soused zapne třeba opalovací pistol 1200W s regulací "půlka výkonu přes diodu".

BTW, jedna historka z 90. let... byl jsem u známého na baráku, předváděl svůj hodně drahý NAD konec a HiFi sestavu... hledali jsme nějakou gramodesku, bylo ticho, naráz zesilovač začal slabě vrnět a pán domu povídá : jo máma si pustila v kuchyni televizi. Byl to rumunský Diamant 249, který měl jednocestný usměrňovač pro řádky...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Ked zapnem laserovu tlaciaren, zacne brumiet trafo v UPS. Po chvili brum prestane (ked sa nahreje). Je tam asi triakova regulacia.

Uživatelský avatar
doga
Příspěvky: 132
Registrován: 26 bře 2018, 02:00
Bydliště: okr. Bruntál

#12 Příspěvek od doga »

Tak DC filtr, dle návrhu výše brum nezměnil. Měnit toroid .... jak najít tichý ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

doga píše:.... Měnit toroid .... jak najít tichý ...
Jednoduše. Musí bejt impregnovanej, pro audiozařízení = vinutí ne jenom obandážovaný nějakou páskou, ale natvrdo zalitý lakem nebo nějakým kompoundem, prostě nějakou hmotou, která nerozežere izolaci na drátu, ale po vytvrzení spojí závity mechanicky s jádrem do jednolitýho bloku, na kterým nemá co volně vibrovat a tím vyvíjet nějakej zvuk.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Naprázdno nebručí vinutí ale jádro. Takže při výrobě se musí začít už u něj.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Sendyx píše:Taky jde i o ss složku odběru, takové jednocestné usměrnění nebo problémová dioda v grecu dokážou divy.
Ověřeno i tohle? Bručí ten toroid i při odpojení sekundárů?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“